Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o školy graduje. Hradecká průmyslovka varuje, že ji fúze zničí

  7:00aktualizováno  7:00
Takzvaná optimalizace středních škol v Královéhradeckém kraji pokračuje v krajském městě, a to slučováním Střední průmyslové školy se SOŠ a SOU Hradební. Podle vedení průmyslovky je ale fúze ušitá horkou jehlou a školu má zlikvidovat.
Rodiče studentů z průmyslovky ihned poté, co se o plánovaném sloučení škol dozvěděli, napsali členům zastupitelstva kraje otevřený dopis se svými postoji ke slučování. (Ilustrační snímek)

Rodiče studentů z průmyslovky ihned poté, co se o plánovaném sloučení škol dozvěděli, napsali členům zastupitelstva kraje otevřený dopis se svými postoji ke slučování. (Ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na středoškolské půdě v Hradci Králové začíná být horko. Může za to plánované sloučení Střední průmyslové školy se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm Hradební. Zatímco druhá jmenovaná se sloučením bez výtek souhlasí, vedení průmyslovky, studentům, ani rodičům se plánovaná fúze nepozdává.

Nulová komunikace a projekt dělaný na poslední chvíli. Tak hodnotí ředitelka průmyslovky Eva Stehlíková sloučení, které naplánoval Královéhradecký kraj, jenž obě školy zřizuje.

"Je to prapodivné. Na schůzku, kde nám předhodili materiál, nás pozvali 14. února, 3. března to už pak dali do rady a ještě předtím to stihli dát do školského výboru. Za měsíc to už mělo být v zastupitelstvu, které to následně z jednání stáhlo. To je nenormální fofr," říká ředitelka průmyslovky Eva Stehlíková a dodává, že jí nevadí ani tak to, že je potřeba obě školy sloučit, jako spíš způsob, jakým se toho zřizovatel ujal.

Vadí jí především to, že kraj s učiteli ani rodiči příliš nejednal: "Když jsem se úplnou náhodou dozvěděla, že to jde do rady, tak jsme svolali alespoň setkání s rodiči. Tady nikdo nepovažuje za slušné si před ty rodiče stoupnout a říct jim, o co se jedná."

Rodiče ihned poté, co se o plánovaném sloučení škol dozvěděli, napsali členům zastupitelstva kraje otevřený dopis se svými postoji ke slučování. "Jedná se o nás a našich dětech bez nás. Tento způsob jednání je pro nás nepřijatelný," píší rodiče zastupitelům. Vadí jim, že nedostali právo se v řízení vyjádřit a že projekt je podle nich radními před rodiči utajován.

Sloučením škol chce kraj ušetřit

Kamenem úrazu je i pojmenování školy. Krajský úřad si představuje, že by nástupnickou školu pojmenovat po větší SOŠ a SOU v Hradební. A to se ředitelce Stehlíkové nelíbí.

"My máme zaniknout, protože jsme konkurence. Žádné děti jim ale nebereme, protože k nám jdou ty, které nechtějí na učiliště. Máme 90 procent dětí, které pokračují na vysokých školách," říká Stehlíková.

Ředitel střední školy a učiliště v Hradební Pavel Jankovský protesty a nesouhlas ředitelky a rodičů studentů průmyslovky nechápe. "My se sloučením souhlasíme. Argumentačně jsme se vyjádřili zastupitelům, jimž jsme v úterý zaslali svůj dopis. Našemu zřizovateli plně důvěřujeme, protože věříme, že rozhodne racionálně," říká Jankovský.

Sloučením obou středních škol chce kraj ušetřit víc jak milion korun ročně jen na provozu. Podle podrobného dokumentu, který dostali k rukám členové rady, by škola mohla do budoucna opustit budovy U Koruny a v Dlouhé ulici, kde má SOŠ a SOU v Hradební v současné době odloučená pracoviště. Za jejich provoz by měl zřizovatel ušetřit 1,3 milionu korun.

Jejich škola tu naši potřebuje, tvrdí oba ředitelé

Oba ředitelé zároveň svorně tvrdí, že je to právě ta druhá škola, která tu jejich potřebuje pro přežití. "My jsme sice poloviční škola, ale problémy jsou v Hradební. Nedaří se jim plnit obory, v některých mají třeba jen 11 dětí. Potřebují nás, aby byli ještě větší," argumentuje Stehlíková.

"Hradební je v lepší ekonomické situaci, je výrazně větší a provozuje objemnou doplňkovou činnost. Sloučení může SPŠ, jejím žákům i učitelům jenom prospět," reaguje Jankovský.

Oba ředitele radní pro školství Táňa Šormová (nestr. za KSČM) vyzvala k tomu, aby zpracovali projekt na sloučení a poté se mají společně sejít. Termín ještě nemají dohodnutý. Do zastupitelstva by přitom sloučení mělo jít už ke konci dubna, kdy o něm mají zastupitelé rozhodnout.

Radní Šormová se ve středu k celé problematice nevyjádřila. "Mám dnes celý den různé akce a jednání, takže se vám nemohu věnovat," omluvila se radní do telefonu redaktorům MF DNES.

Podle mluvčího krajského úřadu Imricha Dioszegiho by vedení kraje chtělo vytvořit další prostor pro diskusi nad dalšími návrhy a představami. "Jedním
z důvodů byla také debata nad návrhy názvu sloučené školy s ministerstvem školství podle představ vedení obou středních škol," vysvětlil Dioszegi.

S takzvanou optimalizací středního školství, tedy slučováním škol, kraj začal už v roce 2011, kdy sloučil tři střední školy v Hořicích.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz