Protest studentů hořického gymnázia v Hradci Králové (2. listopadu 2010)

Protest studentů hořického gymnázia v Hradci Králové (2. listopadu 2010) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Počet deváťáků klesá, Královéhradecký kraj sloučí další střední školy

  • 1
Další zeštíhlování středoškolské sítě čeká do konce letošního školního roku Královéhradecký kraj. Počet dětí vycházejících 9. třídy totiž stále klesá a tomu se musí přizpůsobit i počet míst na středních školách a učilištích.

Pokles počtu uchazečů o studium na střední škole či učilišti bude pokračovat i letos. 

Místa převyšují počty žáků

Před pěti lety deváté třídy v Královéhradeckém kraji vypustily do světa 6 tisíc žáků, pro něž bylo na středních školách a učilištích připraveno na 12 tisíc míst

V roce 2013 dokončilo devátou třídu něco málo přes 4 tisíce dětí, jimž střední školy nabízely kolem 9 tisíc míst.

„Na úplné dno počtu žáků nastupujících na střední školy dosáhneme až v roce 2017,“ upozorňuje krajská radní pro školství Táňa Šormová (KSČM). I proto musí kraj v letošním roce pokračovat v nepopulární optimalizaci středních škol, tedy v jejich slučování.

Konkrétní školy, kterých se to v letošním školním roce bude týkat, Šormová zatím nechce uvádět.

„Stále ještě jednáme, příští týden nás čeká setkání koaličních klubů. Pokud dojdeme ke shodě, začneme oficiálně jednat s městy a s vedením jednotlivých škol,“ říká radní. Jisté zatím je pouze to, že vyřídit celou záležitost musí kraj i školy stihnout do letních prázdnin, aby se školy měly možnost na změny připravit. 

Žáci chybějí hlavně učilištím

S odlivem studentů se dlouhodobě potýkají zejména odborné a řemeslné školy a učiliště.

„Začínají nám mizet obory, které potřebujeme nějakým způsobem udržet, u nich začíná být problém udržet úroveň vzdělání,“ vysvětluje Šormová jeden z důvodů optimalizace.

Žáci 9. tříd totiž stále mají největší zájem o studium na gymnáziích či lyceích, vyučit se tesařem či klempířem není mezi nimi příliš populární. Školy, které se dostanou pod 240 žáků, mají podle radní problém udržet výuku všech oborů v dostatečné kvalitě a sloučení tak je možností, jak je zachránit.

Učební obory se kraj už několik let snaží podporovat i poskytováním stipendií nadaným učňům. Nejohroženější obory, o jejichž absolventy je mezi zaměstnavateli velký zájem, kraj podporuje už od roku 2008. 

Učni dostávají jako stipendium 300 a více korun

Učeň v prvním ročníku, který má dobrý prospěch i docházku, si přijde měsíčně na tři stovky. V každém dalším ročníku stipendium o sto korun naroste. Přilepšit si mohou i dobrou známkou z odborného výcviku. Prvákovi jednička vydělá tisícovku, třeťák dostane tři tisíce. Za dvojku dostanou polovinu.

S větším slučováním středních škol začal Královéhradecký kraj v roce 2007, kdy se do jednoho subjektu spojily střední školy a učiliště například v Rychnově nad Kněžnou či v Novém Bydžově.

V minulých letech kraj slučoval také školy v Hořicích, kde se do jednoho zařízení spojilo tamní gymnázium, obchodní akademie a střední zemědělská škola. Vyvolalo to však velkou nevoli a protesty studentů i učitelů (fotografie z demonstrace najdete zde). 

Kraj si prosadil své, učitelé gymnázia se ale nevzdali a v loňském roce si i přes odpor úřadu otevřeli vlastní soukromé gymnázium (více najdete zde). 

V Novém Městě nad Metují zřizovatel sloučil tamní průmyslovku se střední odbornou školou a učilištěm. 

Slučování se mělo dotknout i gymnázia v Úpici, které mělo přejít pod větší gymnázium v nedalekém Trutnově. Vedení Úpice se ale proti tomu ostře postavilo, gymnázium od kraje převzalo a provozuje ho jako vlastní příspěvkovou organizaci (více čtěte zde). Roční rozpočet na provoz školy činí 1,9 milionu korun. To je podle starosty částka pro město přijatelná. 

„Důležité je, aby škola byla naplněná, a z toho strach nemám. Městská rada chce školu udržet. Bez střední školy by město hodně ztratilo,“ prohlásil tehdy starosta Jaroslav Hůlek (ČSSD).