Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký soud dal za pravdu městu ve sporu s firmou ABD o zimní stadion

  15:51aktualizováno  15:51
Okresní soud rozhodl, že šest let stará smlouva mezi hradeckou radnicí a společností ABD Invest o nájmu zimního stadionu je neplatná. Paradoxně za to může žalované město, jehož bývalé vedení obešlo zákon o veřejných zakázkách.

Soud musel nedávno také nařídit výrobu ledu na hradeckém zimním stadionu, hradečtí hokejisté neměli kde hrát. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Může to však být pouze dílčí vítězství města coby žalovaného. Proti rozhodnutí se firma může odvolat ke krajskému soudu. Rozsudek si nevyslechla právní zástupkyně ABD a její jednatelka Hana Zralá s médii nekomunikuje, avšak odvolání se dá očekávat. Soudkyně Markéta Šubová totiž zdůraznila, že smlouva je neplatná, ale může za to právě radnice.

Spor o hradecký zimní stadion

Město uzavřelo smlouvu se společností ABD Invest 1. června 2006 a podle pozdějších šesti dodatků měl kontrakt platit až do 15. listopadu 2022. Radnice před šesti lety vysvětlovala, že firma promění stadion v moderní arénu bez toho, že by sama musela naráz investovat stamiliony korun. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci dosáhnout 273 milionů korun. Podle města bylo zatím prostavěno 211 milionů korun, ale skutečná hodnota díla je prý jen 110 milionů korun.  

Zimní stadion v Hradci Králové

Zimní stadion v Hradci Králové

"Smlouva je sice absolutně neplatným právním úkonem, ale způsobil to výhradně žalovaný (město) jako zadavatel, který plně odpovídal za způsob zadání veřejné zakázky a který zákon o veřejných zakázkách obešel," řekla Šubová.

Město už dříve obejitím tohoto zákona argumentovalo a tribunál mu dal za pravdu.

"Hlavním cílem nájemní smlouvy nebyl pronájem zimního stadionu, ale stavební práce v jeho areálu v rozsahu přes 190 milionů korun," zdůvodnila soudkyně své rozhodnutí.

Další dva důvody magistrátu, proč by smlouva platit neměla, však soud nevyslyšel. Rekonstrukce je podle magistrátu předražená o 100 milionů korun, druhým argumentem bylo, že zimní stadion měla v době smlouvy s ABD již pronajatá městská společnost Správa nemovitostí Hradec Králové.

Město chce, aby stadion spravoval hokejový klub

Další postup ABD sice nelze předjímat, avšak je jisté, že město se nepohodlnou firmu bude snažit co nejrychleji dostat ze zimního stadionu, který spravuje jen díky předběžnému rozhodnutí soudu.

"Sice neznám oficiální stanovisko, ale platí, že chceme, aby stadion měl v nájmu samotný klub, který se svou nabídkou zvítězil," řekl náměstek primátora a předseda představenstva hokejového klubu Martin Soukup, který zmínil i stinnou stránku předčasného rozvázání smlouvy s ABD: rekonstrukce sportoviště prý nebude tak velkorysá.

"Mám obavy, že zimní stadion nebude v příštích deseti letech dostavěn v takové podobě, jakou by si určitě zasloužil. Sice máme přislíbeno, že město se v nejbližší době pustí do rekonstrukce ledové plochy, mantinelů a střídaček, ale pak je tu ještě zázemí pro hokejisty a dostavba modré fasády ze všech stran, což mělo podle odhadů ABD stát zhruba 60 milionů korun. My bychom sice ustoupili od modernizace hotelu Stadion, ale jen částka pro rekonstrukci zázemí se odhaduje kolem 45 milionů," pokračoval Soukup.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz