Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sňatkoví podvodníci dodávali Češky cizincům, dostali rok vězení

  • 4
Trutnovský soud potrestal dva sňatkové podvodníky, kteří vypláceli českým ženám peníze za svatbu s cizincem. Sňatky byly většinou zástěrkou k pobytu mužů v Evropě. Podvodníci si vybírali sociálně slabší ženy, které si za vdavky užily dovolenou a dostaly peníze.

"Devětadvacetiletý Jiří Čermák z Trutnova byl za napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky odsouzen k ročnímu vězení. Čtyřicetiletý Nigerijec Solomon Dibie by měl za stejný trestný čin ve věznici strávit 14 měsíců a navíc bude na pět let vyhoštěn z republiky," informoval mluvčí trutnovského soudu Vladimír Řezníček.

Rozsudek trutnovského soudu však není pravomocný. Čermák se proti němu odvolal hned na místě. Dibie i státní zástupce si ponechali zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. "Dibie zůstává dál ve vazbě," upřesnil Řezníček.

Ke konci roku 2009 se potvrdily informace, že fiktivní sňatky, které napomáhají k legalizaci pobytů cizinců zejména ze severní Afriky v České republice, se začínají rozmáhat i ve východních Čechách.

Cizinecká policie proto začala intenzivně spolupracovat s Interpolem a se Zvláštním matričním úřadem v Brně, kde se evidují veškeré uzavřené sňatky našich občanů v zahraničí.

Fingovaných sňatků bylo 25

Z předložených dokumentů potom policisté vytipovali rizikové sňatky, které důsledně jeden po druhém prověřovali.

"V souzeném případě se jednalo celkem o dvacet pět fingovaných sňatků Čechů s občany Nigérie a Somálska. Deset jich zorganizovali oba pachatelé společně, deset sám Dibie a pět samostatně Čermák," uvedl Řezníček.

Scénář byl u všech případů podobný. "Naháněči" si vytipovali ženu ze sociálně slabší vrstvy, které nabídli odměnu ve výši 20 až 50 tisíc korun za sňatek s cizincem. Pokud žena přemluvila své kamarádky k dalším sňatkům, dostala další odměnu. Tím se okruh potenciálních zájemkyň neustále rozšiřoval.

Bez manžela se nemůže nechat rozvést

Za podvodné sňatky však byly potrestané i ženy. Například osmadvacetiletá žena z Trutnovska, která se vdala v Nigérii. O svém muži, který ji jednou navštívil a měsíc a půl u ní pobýval, nemá nyní ani ponětí. Peníze slíbené za svatbu také neviděla.

Místo toho dostala u soudu podmínku za napomáhání k legalizaci sňatku. Dalším problémem je, že se nemůže bez přítomnosti manžela nechat rozvést. "Musí čekat, zda se nevrátí či ho neprohlásí za nezvěstného," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Také se může stát, že jí do schránky přijde dopis, aby zaplatila případné manželovy dluhy. Jako vdaná přebírá za svého muže i všechny závazky.

,