Nejvyšší bod Sněžky je v Polsku, i na českém území ale měří více než 1603 metrů nad mořem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sněžka je o metr vyšší a měří 1603 metrů, potvrdil Zeměměřický úřad

  • 9
Pracovníci Zeměměřického úřadu znovu přeměřili Sněžku a potvrdili závěry vrchlabského geodeta: nejvyšší česká hora je o metr vyšší, než se dosud uvádělo. Na české i polské straně přesahuje 1 603 metrů nad mořem.

Zeměměřický úřad provedl v minulém týdnu přesné geodetické zaměření metodou technické nivelace s připojením na body České podrobné nivelační sítě, které jsou stabilizovány v blízkosti vrcholu Sněžky.

Potvrdil se tak výsledek dřívějšího měření geodeta Vladimíra Hlavsy ze společnosti Geodézie Krkonoše. Nejvyšší bod Sněžky leží v nadmořské výšce
1 603,296 metru, a to na polském území.

Geodet Vladimír Hlavsa z Vrchlabí přeměřil Sněžku.
Geodet Vladimír Hlavsa z Vrchlabí přeměřil Sněžku.

"Nejvyšší bod na území České republiky se pak nachází na státní hranici s Polskou republikou v jeho blízkosti a jeho nadmořská výška je zhruba o deset centimetrů nižší," potvrzuje zpráva Zeměměřického úřadu.

"Nutno však vzít v úvahu, že v obou případech jde o výšku nestabilizovaného přírodního povrchu, která se může měnit v důsledku lidské činnosti, vodní či větrné eroze," dodávají zeměměřiči.

Trigonometrický bod na Sněžce

Výška trigonometrického bodu č. 12 Sněžka je přesně 1602,02 metru nad střední hladinou Baltského moře v Kronštadtu nebo dříve 1602,36 metru nad střední hladinou Jaderského moře v Terstu, či nejnověji 1602,04 metru nad střední hladinou Severního moře v Amsterdamu.

Dosud všechny mapy a učebnice uváděly, že nadmořská výška Sněžky je 1 602 metrů. V této výšce skutečně leží trigonometrický bod, který ovšem neleží na nejvyšším místě hory, ale tam, odkud lze opticky měřit další body v Česku.

"O stabilitě tohoto bodu nemůže být pochyb. V roce 1936 byl osazen do betonových základů jdoucích až do hloubky tří metrů na kompaktní skálu a nad ním pak byl postaven ochranný kamenný pylon. Pouze takto zřízené pevně stabilizované trigonometrické a nivelační body lze považovat za dlouhodobě určené a stabilní," vysvětlují zeměměřiči.

Úřad v posledních třech letech získal laserovým skenováním přesnější výškopisná data, která postupně porovnává s výškovými kótami významnějších vrcholů. Počítá s tím, že případné změny se promítnou v dalších vydáních státních mapových děl.

"Třeba webové stránky mapy.cz reagovaly velmi rychle, když výšku Sněžky upravily do jednoho týdne od mého oznámení. Stejně se zachoval i Klub českých turistů, který od ledna tiskne mapy již s novou výškou," řekl geodet Hlavsa.

Měření se zpřesňuje

Do 50. let 20. století se v mapách používaly pouze výškové kóty geodeticky určených výšek trigonometrických bodů, které se situovaly zpravidla do blízkosti vrcholů kopců.

V letech 1957-1971 se uskutečnilo topografické mapování celé ČSSR v měřítku 1:10 000 s využitím letecké fotogrammetrie, která sice umožnila zjistit výšku nejvyššího bodu kopce, ale s přesností pouze kolem jednoho metru.

Teprve v současné době nové metody určování výšek s využitím leteckého laserového skenování umožňují ověřit a zpřesnit výškové údaje uváděné v mapách. Zeměměřický úřad postupně ověřuje pomocí nových výškopisných dat pořízených laserovým skenováním v letech 2010 až 2013 výškové kóty významnějších vrcholů a jejich případné změny začlení do dalších vydání státních mapových děl.