Sněžka z letadla.

Sněžka z letadla. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přeměřená Sněžka "povyrostla" na 1603 metrů, vrchol má v Polsku

  • 270
Díky novému měření se pravděpodobně budou přepisovat mapy a učebnice zeměpisu. Děti se doposud učí, že nejvyšší česká hora měří 1 602 metrů, ale geodeti nyní naměřili, že nejvyšší bod Sněžky leží ještě o metr výš.

"Podrobným proměřením byl určen nejvyšší bod Sněžky v nadmořské výšce 1 603,3 metru," řekl geodet Vladimír Hlavsa ze společnosti Geodézie Krkonoše. Dodal, že tento bod se nachází na polském území u kaple svatého Vavřince přibližně 3,5 metru od státní hranice.

Ale i na české části Sněžky podle něj měří nejvyšší bod 1 603,2 metru nad mořem, jak uvádí v technické zprávě. Dosud uváděný údaj je výška trigonometrického bodu, který se nachází přesně v 1 602,02 metrech nad mořem.

"Každému návštěvníkovi Sněžky je ale na první pohled jasné, že to není nejvyšší bod hory," uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Geodet o svém měření informoval Zeměměřický úřad, který by tuto skutečnost měl promítnout do svých dat, se kterými pracuje také Správa Krkonošského národního parku. Novou výšku pak nejspíše zohlední i vydavatelé map či učebnic.

Novou výšku potvrdilo i měření laserem

"To je otázka na Zeměměřický úřad, zda se nyní výška Sněžky sjednotí na 1 603 metrů. Ale třeba webové stránky mapy.cz reagovaly velmi rychle, když výšku Sněžky upravily do jednoho týdne od mého oznámení. Stejně se zachoval i Klub českých turistů, který od ledna tiskne mapy již s novou výškou," řekl Hlavsa.

Pamětníci vzpomínají, že například v 70. letech se na školách také učili, že Sněžka měří 1 603 metrů. Důvodů, proč se její výška uvádí v rozmezí od 1 601 až do 1 604 metrů je podle Hlavsy více: "Třeba za Rakouska-Uherska jsme měli takzvaný jaderský měřicí systém, za druhé světové války to byl baltský a rozdíl mezi nimi činil asi půl metru." 

"Nyní by měl nastat legislativní proces Zeměměřického úřadu, který měření už zkontroloval laserscanningem, jenž se dělal na celém území republiky. Ten potvrdil měření kolegy s odchylkou asi 10 centimetrů," řekl ředitel společnosti Geodézie Krkonoše Josef Erben.  

Novou nadmořskou výšku ředitel úřadu nechtěl komentovat, ani to, zda ji zeměměřiči zanesou do databáze geografických dat. Výška trigonometrického bodu se každopádně měnit nebude.

"Pro geodetické základy se nic nemění. Trigonometrický bod máme ve výšce 1602,02 metru, i když je sporné, jestli je na nejvyšším místě vrcholu. Nezřizovali jsme tyto body vždy tak, že bychom hledali nejvyšší místo, důležitá byla hlavně viditelnost," vysvětlil odborník ze Zeměměřického úřadu.