Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněžka zažila v neděli arktický den, teplota nešla nad minus deset

  12:13aktualizováno  16:16
Leden konečně dostál svému jménu a přinesl výraznější mráz i do nižších poloh. Na Sněžce pak v neděli zařídil v tomto kalendářním roce první arktický den, když maximální teplota naměřená za celý den byla nižší než minus deset stupňů.

Počasí na Sněžce se rychle mění. Dopoledne se od horní stanice lanovky dalo hledět daleko do krajiny, v poledne přišly mraky. Teplota se ale držela pod -12 stupni. | foto: HumlNET

"Tuto zimu jsme si zatím arktických dnů moc neužili. V neděli byl podle dosud dostupných údajů arktický den naměřen jen na Sněžce. Na stanici Poštovna bylo maximum -10,7 °C a na polské meteorologické stanici na Sněžce -11,5 °C," uvedl na webu Infomet.cz meteorolog Pavel Jůza.

Mrazivé počasí trvá na nejvyšší české hoře hoře i v pondělí. Podle údajů z čidel u webkamery bylo na horní stanici lanovky v poledne -12,2 °C, pak ale přišla oblačnost a teplota stoupla na -9,8 ve čtyři hodiny po poledni.

Na Luční boudě bylo v poledne -11,1 °C, za další čtyři hodiny už jen -8,6  stupně. "V neděli byla stanice na Luční boudě těsně pod hranicí arktického dne s maximem -9,8 stupně Celsia," dodal Pavel Jůza.

Lanovka jela

Na Sněžku je i v arktickém mrazu možné vyjet lanovkou, pokud nefouká silný vítr. Aktuální informace o provozu najdete zde. V Krkonoších nadále platí třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí vyhlášený Horskou službou. Znamená to, že na túry by se měli vydávat jen velmi zkušení turisté, protože stav sněhu je zrádný a možnosti túr omezené. Horská služba by o nich měla vědět.

Na ostatním území republiky se nedělní teploty výrazně lišily a na některých stanicích Českého hydrometeorologického ústavu zejména v nižších polohách nebyl zaznamenán ani celodenní mráz.

"Například v Ústeckém kraji naměřila stanice Doksany maximální teplotu +2,6 °C, stanice Louny 2,5 °C a stanice Teplice 2,3 °C," uzavřel meteorolog.

Ve válečných letech bylo arktických dnů víc

Meteorologická stanice ČHMÚ na Poštovně slouží zatím poměrně krátkou dobu a občas ji postihne výpadek, nicméně už může poskytnout určité srovnání celkového počtu arktických dnů.

"V zimní sezoně 2010/2011 bylo arktických dnů čtyřiadvacet, v té předchozí šestnáct. V zimě 2008/2009 jich bylo nejméně osm, ale právě tam je dost výpadků," upozornil Pavel Jůza.

Pro porovnání nabídl data ze stanice v Liberci, která v posledních zimách nevykazovala žádné arktické dny, nebo jen ojedinělé, třeba dva v prosinci 2009, jeden v lednu 2006 a jeden o tři roky dříve.

Na konci minulého století bylo šest arktických dnů v lednu 1997, předtím devět případů v sezoně 1984/1985.

"Často zmiňovaná zima na přelomu let 1962 a 1963 přinesla osm arktických dnů, v roce 1956 jich bylo deset z toho devět v únoru. A v prosinci 1939 a lednu i únoru 1940 jich měli v Liberci osmnáct," vyčetl z historických tabulek meteorolog.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Vlci se usadili i ve Vraních horách, přišli zřejmě z Broumovska

Lidé mohou v návštěvnickém centru v Srní na Šumavě pozorovat ve výběhu vlky.

Vraní hory na Trutnovsku jsou dalším místem v Královéhradeckém kraji, kde se potvrdila reprodukce vlků ve volné...

Zemědělec z Broumovska: S počasím se popereme, likvidaci stáda odmítám

Jaroslav Lád konstatuje, že kravám dlouhodobé teplo vadí, kvůli němu méně žerou...

Vedro a sucho sice zemědělce trápí, ale dobrý hospodář se s tím musí umět poprat. Tvrdí to šéf družstva Ostaš z...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Najdete na iDNES.cz