Počasí na Sněžce se rychle mění. Dopoledne se od horní stanice lanovky dalo

Počasí na Sněžce se rychle mění. Dopoledne se od horní stanice lanovky dalo hledět daleko do krajiny, v poledne přišly mraky. Teplota se ale držela pod -12 stupni. | foto: HumlNET

Sněžka zažila v neděli arktický den, teplota nešla nad minus deset

  • 3
Leden konečně dostál svému jménu a přinesl výraznější mráz i do nižších poloh. Na Sněžce pak v neděli zařídil v tomto kalendářním roce první arktický den, když maximální teplota naměřená za celý den byla nižší než minus deset stupňů.

"Tuto zimu jsme si zatím arktických dnů moc neužili. V neděli byl podle dosud dostupných údajů arktický den naměřen jen na Sněžce. Na stanici Poštovna bylo maximum -10,7 °C a na polské meteorologické stanici na Sněžce -11,5 °C," uvedl na webu Infomet.cz meteorolog Pavel Jůza.

Mrazivé počasí trvá na nejvyšší české hoře hoře i v pondělí. Podle údajů z čidel u webkamery bylo na horní stanici lanovky v poledne -12,2 °C, pak ale přišla oblačnost a teplota stoupla na -9,8 ve čtyři hodiny po poledni.

Na Luční boudě bylo v poledne -11,1 °C, za další čtyři hodiny už jen -8,6  stupně. "V neděli byla stanice na Luční boudě těsně pod hranicí arktického dne s maximem -9,8 stupně Celsia," dodal Pavel Jůza.

Lanovka jela

Na Sněžku je i v arktickém mrazu možné vyjet lanovkou, pokud nefouká silný vítr. Aktuální informace o provozu najdete zde. V Krkonoších nadále platí třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí vyhlášený Horskou službou. Znamená to, že na túry by se měli vydávat jen velmi zkušení turisté, protože stav sněhu je zrádný a možnosti túr omezené. Horská služba by o nich měla vědět.

Na ostatním území republiky se nedělní teploty výrazně lišily a na některých stanicích Českého hydrometeorologického ústavu zejména v nižších polohách nebyl zaznamenán ani celodenní mráz.

"Například v Ústeckém kraji naměřila stanice Doksany maximální teplotu +2,6 °C, stanice Louny 2,5 °C a stanice Teplice 2,3 °C," uzavřel meteorolog.

Ve válečných letech bylo arktických dnů víc

Meteorologická stanice ČHMÚ na Poštovně slouží zatím poměrně krátkou dobu a občas ji postihne výpadek, nicméně už může poskytnout určité srovnání celkového počtu arktických dnů.

"V zimní sezoně 2010/2011 bylo arktických dnů čtyřiadvacet, v té předchozí šestnáct. V zimě 2008/2009 jich bylo nejméně osm, ale právě tam je dost výpadků," upozornil Pavel Jůza.

Pro porovnání nabídl data ze stanice v Liberci, která v posledních zimách nevykazovala žádné arktické dny, nebo jen ojedinělé, třeba dva v prosinci 2009, jeden v lednu 2006 a jeden o tři roky dříve.

Na konci minulého století bylo šest arktických dnů v lednu 1997, předtím devět případů v sezoně 1984/1985.

"Často zmiňovaná zima na přelomu let 1962 a 1963 přinesla osm arktických dnů, v roce 1956 jich bylo deset z toho devět v únoru. A v prosinci 1939 a lednu i únoru 1940 jich měli v Liberci osmnáct," vyčetl z historických tabulek meteorolog.