Sochu Masaryka strhli nacisté a rozválcovali komunisté, vznikla nová

  16:50aktualizováno  16:50
Symbolicky v den stého výročí republiky se v Kostelci nad Orlicí vrátí na své původní místo socha Tomáše Garrique Masaryka. V historii musela zmizet dvakrát z prostoru před nynější obchodní akademií, dříve reálným gymnáziem. Veřejná sbírka na obnovu sochy vynesla 600 tisíc korun.

Umělečtí slévači z Horní Kalné odlili sochu T. G. Masaryka, nyní ji cizelují. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dílo akademického sochaře Josefa Bílka z Hořic v Podkrkonoší slavnostně odhalili v Kostelci nad Orlicí 14. července 1935. Socha však na svém místě nevydržela dlouho. Nejprve ji odstranili nacisté, azyl našla v depozitáři muzea a poté zůstala ukrytá pod hromadou šrotu ve sběrně surovin v Borohrádku.

Podruhé musela pryč v roce 1953, protože vadila místním komunistickým pohlavárům.

„Bez úhony sice přečkala nacistickou okupaci, ale po únoru 1948 se ji uchránit nepodařilo. Byla bohužel stržena, v místním národním podniku Osinek rozválcována a následně odvezena do sběrných surovin v Borohrádku,“ připomíná historii původní sochy místostarosta Kostelce nad Orlicí Tomáš Kytlík.

Místní se o obnovu pomníku snažili několikrát. Nejprve v době svobodného nadechnutí v roce 1968, poté i začátkem devadesátých let. Vždy však chyběla vůle z radnice. Prosadit návrat sochy prezidenta Osvoboditele na její původní místo se podařilo až před dvěma lety, kdy Kostelec slavil 700 let od první písemné zmínky.

„Mám obrovskou radost, že jsme dotáhli do konce společné dílo předchozích generací, které se snažily sochu sem vrátit,“ říká ředitel Obchodní akademie T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí Václav Pavelka, který je se školní budovou spojen už od dětství.

Navštěvoval tu základní školu, pak gymnázium a na dráhu pedagoga sem nastoupil už při studiu na vysoké.

Škola nese Masarykovy myšlenky

Ústav nesl Masarykovo jméno od roku 1935 do nacistické okupace, do názvu se vrátilo až po Listopadu. To už byl Pavelka zástupcem ředitelky a stejně jako tehdy i nyní to byl on, kdo inicioval návrat sochy prezidenta před „jeho“ školu.

„S touto budovou a posláním školy jsou Masarykovy myšlenky spjaty,“ upozorňuje.

Z původního návrhu sochy od Josefa Bílka se zachovala jen sádrová busta. Radnice proto zvolila cestu zcela nové plastiky, kterou pro Kostelec vytvořil sochař Karel Bartáček. Sochu odlévá umělecká slévárna v Horní Kalné na Trutnovsku.

Město na zhotovení pomníku vypsalo veřejnou sbírku. Protože se zprvu nevědělo, kolik peněz se podaří shromáždit, dohodla se radnice s autorem, že připraví variantu sochy z laminátu.

„Laminát se na sochy ve veřejném prostoru používá běžně. Dokonce jeden čas se kvůli krádežím nahrazovaly bronzové sochy laminátovými. Nakonec se ale podařilo finance získat, takže socha je v bronzu,“ pochvaluje si Karel Bartáček.

Zbývá vybrat 80 tisíc, je zřízen transparentní účet i kasičky

Ve sbírce se dosud podařilo shromáždit téměř 600 tisíc korun. Na zaplacení sochařských prací a odlití pomníku tak schází zhruba jen 80 tisíc. Lidé přispívají na transparentní účet i do kasiček umístěných ve městě. U nich jsou i zmenšené modely soch, aby donátoři věděli, na co peníze půjdou.

Pokud by se částku nepodařilo získat celou, doplatí zbytek radnice. Ta už vyčlenila milion korun na úpravu prostranství před školou, kde nyní někdejší památník připomínají jen velká písmena T G M.

„Vznikne tam sokl vysoký 3,5 metru a teprve na něm bude socha v nadživotní velikosti, ta společně s bronzovým podstavcem měří 2,5 metru,“ popisuje Tomáš Kytlík.

Přestože se má pomník slavnostně odhalit už 28. října, práce na úpravě prostoru dosud nezačaly. Čeká se na přeložení vodovodu, který pod místem vede.

„Poté společnost Mados MT z Lupenice začne připravovat vlastní práce. Ty budou zahájeny až v říjnu, ale byli jsme ujištěni, že vše mají rozpracované a připravené, že práce nebudou trvat dlouho, protože vytvoří jakousi betonovou základovou desku a na tu umístí prefabrikáty. Bude to jakási stavebnice, která se na místě sesadí. Poté se dodělají terénní úpravy a dlažba, aby se vše stihlo,“ ubezpečuje místostarosta.

Prezident dostal sako, redingotu se divil už kdysi Čapek

Masaryka v nadživotní velikosti ztvárnil Bartáček v kompozici antického Kúrose. Chtěl tak zdůraznit nadčasovost jeho myšlenek.

„Prochází dějinami svou typickou chůzí zbavenou jakékoli žánrovosti, paty ani špičky nejsou zvednuty, ale spočívají na podstavci. Jedná se o jakýsi zvěčnělý pohyb. Ten je pro Masarykovu osobnost a myšlení příznačný. Mám na mysli pohyb dějinný – zánik starého mocnářství a vznik nových států,“ popisuje vznik sochy Karel Bartáček.

Prezident nemá pokrývku hlavy a je oblečený v saku, jež nosil nejčastěji. Sochař odmítl prvorepubliková ztvárnění prezidenta v redingotu, kterým se divil už Karel Čapek. „Je to pro něj netypické, neměl to rád a byl v tom akorát při inauguraci,“ říká autor.

Masaryk bude stejně jako v minulosti stát zády ke škole a dívat se do ulice. Pro Kostelec to bude nejvýznamnější připomínka stého výročí republiky.

Nejčtenější

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Body pro domácí. Hradec neuspěl v Třinci, Vítkovice porazily Olomouc

Zleva Vladimír Dravecký z Třince a hráči Hradce Maris Bičevskis a brankář...

Dva zápasy hokejové Tipsport extraligy dopadly v úterý vítězně pro domácí mužstva. Třinec porazil na svém ledě...

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Další z rubriky

Hradec zváží, kolik dá na opravy rozestavěné a opuštěné školy Střezina

Opravy Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové (27.4.2017).

Nové vedení Hradce Králové zvažuje přehodnotit projekt na rekonstrukci školy na Střezině skoro za 200 milionů korun. K...

Třetina jízdárny shořela, koním se podařilo utéct

Požár části jízdárny v Hejtmánkovicích na Broumovsku (21. 11. 2018)

Jízdárně v Hejtmánkovicích na Broumovsku nad ránem shořela část stájí a zázemí pro jezdce. Příčinu požáru hasiči teprve...

Domov pro lidi s roztroušenou sklerózou má po proměně i dlážděné náměstí

Budovy, kde se léčí lidé s roztroušenou sklerózou, nově propojilo dlážděné...

V areálu bývalého jezuitského kláštera v Žirči u Dvora Králové nad Labem, který od roku 2001 slouží nemocným s...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ FOREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz