Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Hořic do Kostnice, kalich s plameny připomene Jana Husa

  6:50aktualizováno  6:50
V německé Kostnici brzy odhalí abstraktní sochu pocházející z Hořic, která připomene Mistra Jana Husa. Dílo navrhla teprve jednadvacetiletá studentka Adéla Kačabová. Zadání přitom autorce zakázalo znázornění Husovy postavy.

Studentka Adéla Kabačová s modelem sochy k výročí upálení Mistra Jana Husa. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Je to zvláštní socha. Základem je metr široký a tři metry vysoký šestitunový kvádr z hořického pískovce. Má tvar kalichu, pod kterým šlehají plameny, a nutí k přemýšlení. Sochu nazvanou Cesta ke smíření určenou pro německou Kostnici při příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa navrhla studentka Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Adéla Kačabová z Nové Paky.

„Je to pro mne velká čest a nesmírně si toho vážím,“ řekla jednadvacetiletá dívka, jež se při návrhu sochy inspirovala Husovou životní cestou a jeho myšlenkami.

Fotogalerie

„Zpočátku jsem nevěděla, jak bude socha vypadat. Hlavním požadavkem bylo: žádná postava. Dlouho jsem přemýšlela, jak k tomu přistoupit. Pracovala jsem s hlavními symboly spojenými s Janem Husem, tedy se symbolem kalichu a plamenů. Snažila jsem se to skloubit dohromady. Socha by měla v lidech probudit představivost a věřím, že každý si v tom najde to své z Jana Husa,“ řekla Kačabová.

Abstraktní návrh studentky vybrali zástupci Kostnice z několika návrhů studentů hořické školy, kteří se na projekt několik měsíců připravovali. Studentům nestačilo jen znát datum upálení Jana Husa, ale museli vědět dobové i duchovní souvislosti.

Studenti pracují na díle pod vedením akademické sochařky Dagmar Štěpánkové od začátku dubna.

„Socha je před dokončením. Momentálně na podstavci vzniká nápis: Jan Hus Hieronymus von Prag 1415-1416. Je to předposlední fáze. Nejpozději příští týden sochu chemicky nakonzervujeme a pak už může vyrazit do Německa,“ řekl ředitel hořické školy Josef Moravec, kterého napadlo nechat studenty ztvárnit husovské téma už před lety.

„Nápad se zrodil už v roce 2004. Místo, kde jsem tu myšlenku přijal, se nachází přímo v Kostnici,“ prozradil Moravec.

Mistr Jan Hus

Narodil se kolem roku 1370 v Husinci, zemřel 6. července 1415 v Kostnici.

Byl římskokatolickým knězem, českým středověkým náboženským myslitelem, vysokoškolským pedagogem, reformátorem a kazatelem. Hus byl - po Johnu Wycliffovi - jehož myšlenkami a argumentací byl inspirován, jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky Luthera, Kalvína a Zwingliho. V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa, a uznal ho jako reformátora církve.

Město Kostnice, kde byl český církevní reformátor a kazatel 6. července 1415 upálen na příkaz císaře Zikmunda poté, co jej na kostnickém koncilu církev odsoudila jako kacíře, vyčlenilo na plastiku přibližně 15 tisíc eur.

Šestisté výročí upálení Jana Husa si letos připomene celá Evropa, přičemž největší vzpomínkové akce plánuje právě Kostnice.

Pro hořickou školu je výběr plastiky odbornou porotou významným oceněním. Samotné umístění sochy ve městě bude souviset s posledními Husovými kroky, kudy kráčel k hranici.

„V Kostnici bude socha umístěna na místě, odkud Hus odcházel na popraviště. Socha má tvar kalichu a základní siluetou je kvádr. Tam, kde se kalich drží, jsou plameny. Autorka i zastupitelé Kostnice v tom pochopili onu symboliku a chtějí nové nazírání na Husa - jeho obsah - držet v kalichu. Pokud by ho chtěl někdo rozlít, tak by se popálil,“ uvedl Moravec. Připomněl i to, že návrh sochy se líbil více v Německu než v Česku.

Převoz sochy do sedm set kilometrů vzdálené Kostnice je naplánovaný na 29. června, o den později bude v centru města plastika odhalena.

Škola se letos na Husa zaměřila

„To, že se socha dostane až do Kostnice, je nejen skvělou vizitkou školy, ale i celého kraje. I proto jsem ukázal model sochy prezidentu Zemanovi během jeho poslední návštěvy kraje a ten poskytl záštitu,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

Kromě pomníku, který poputuje do Kostnice, pracují studenti i na dalších plastikách s tematikou Mistra Jana Husa.

„Všechny naše sochy na téma Jan Hus spolu souvisejí, mají na sebe vazbu. V Husinci v nově vybudovaném památníku Jana Husa jsme 30. května s předsedou vlády odhalovali tři plastiky. Další tři sochy s husovskou tematikou jsme na jeden rok zapůjčili městu Dvůr Králové nad Labem a na podzim bude na Univerzitě Karlově odhalen basreliéf. Socha pro Kostnici je však jedinou plastikou, která v rámci tohoto projektu půjde do zahraničí,“ upřesnil Moravec.

Na všech sochách pracovali pouze studenti pod dozorem vyučujících. Sochařská a kamenická škola v Hořicích vznikla roku 1884 a patří mezi nejstarší instituce svého druhu v Evropě. Za celou dobu svého trvání škola změnila svůj vzdělávací program jen minimálně. Stále vychovává sochaře a techniky v oboru těžby a zpracování kamene.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Najdete na iDNES.cz