Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Hořic do Kostnice, kalich s plameny připomene Jana Husa

  6:50aktualizováno  6:50
V německé Kostnici brzy odhalí abstraktní sochu pocházející z Hořic, která připomene Mistra Jana Husa. Dílo navrhla teprve jednadvacetiletá studentka Adéla Kačabová. Zadání přitom autorce zakázalo znázornění Husovy postavy.

Studentka Adéla Kabačová s modelem sochy k výročí upálení Mistra Jana Husa. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Je to zvláštní socha. Základem je metr široký a tři metry vysoký šestitunový kvádr z hořického pískovce. Má tvar kalichu, pod kterým šlehají plameny, a nutí k přemýšlení. Sochu nazvanou Cesta ke smíření určenou pro německou Kostnici při příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa navrhla studentka Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Adéla Kačabová z Nové Paky.

„Je to pro mne velká čest a nesmírně si toho vážím,“ řekla jednadvacetiletá dívka, jež se při návrhu sochy inspirovala Husovou životní cestou a jeho myšlenkami.

Fotogalerie

„Zpočátku jsem nevěděla, jak bude socha vypadat. Hlavním požadavkem bylo: žádná postava. Dlouho jsem přemýšlela, jak k tomu přistoupit. Pracovala jsem s hlavními symboly spojenými s Janem Husem, tedy se symbolem kalichu a plamenů. Snažila jsem se to skloubit dohromady. Socha by měla v lidech probudit představivost a věřím, že každý si v tom najde to své z Jana Husa,“ řekla Kačabová.

Abstraktní návrh studentky vybrali zástupci Kostnice z několika návrhů studentů hořické školy, kteří se na projekt několik měsíců připravovali. Studentům nestačilo jen znát datum upálení Jana Husa, ale museli vědět dobové i duchovní souvislosti.

Studenti pracují na díle pod vedením akademické sochařky Dagmar Štěpánkové od začátku dubna.

„Socha je před dokončením. Momentálně na podstavci vzniká nápis: Jan Hus Hieronymus von Prag 1415-1416. Je to předposlední fáze. Nejpozději příští týden sochu chemicky nakonzervujeme a pak už může vyrazit do Německa,“ řekl ředitel hořické školy Josef Moravec, kterého napadlo nechat studenty ztvárnit husovské téma už před lety.

„Nápad se zrodil už v roce 2004. Místo, kde jsem tu myšlenku přijal, se nachází přímo v Kostnici,“ prozradil Moravec.

Mistr Jan Hus

Narodil se kolem roku 1370 v Husinci, zemřel 6. července 1415 v Kostnici.

Byl římskokatolickým knězem, českým středověkým náboženským myslitelem, vysokoškolským pedagogem, reformátorem a kazatelem. Hus byl - po Johnu Wycliffovi - jehož myšlenkami a argumentací byl inspirován, jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky Luthera, Kalvína a Zwingliho. V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa, a uznal ho jako reformátora církve.

Město Kostnice, kde byl český církevní reformátor a kazatel 6. července 1415 upálen na příkaz císaře Zikmunda poté, co jej na kostnickém koncilu církev odsoudila jako kacíře, vyčlenilo na plastiku přibližně 15 tisíc eur.

Šestisté výročí upálení Jana Husa si letos připomene celá Evropa, přičemž největší vzpomínkové akce plánuje právě Kostnice.

Pro hořickou školu je výběr plastiky odbornou porotou významným oceněním. Samotné umístění sochy ve městě bude souviset s posledními Husovými kroky, kudy kráčel k hranici.

„V Kostnici bude socha umístěna na místě, odkud Hus odcházel na popraviště. Socha má tvar kalichu a základní siluetou je kvádr. Tam, kde se kalich drží, jsou plameny. Autorka i zastupitelé Kostnice v tom pochopili onu symboliku a chtějí nové nazírání na Husa - jeho obsah - držet v kalichu. Pokud by ho chtěl někdo rozlít, tak by se popálil,“ uvedl Moravec. Připomněl i to, že návrh sochy se líbil více v Německu než v Česku.

Převoz sochy do sedm set kilometrů vzdálené Kostnice je naplánovaný na 29. června, o den později bude v centru města plastika odhalena.

Škola se letos na Husa zaměřila

„To, že se socha dostane až do Kostnice, je nejen skvělou vizitkou školy, ale i celého kraje. I proto jsem ukázal model sochy prezidentu Zemanovi během jeho poslední návštěvy kraje a ten poskytl záštitu,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

Kromě pomníku, který poputuje do Kostnice, pracují studenti i na dalších plastikách s tematikou Mistra Jana Husa.

„Všechny naše sochy na téma Jan Hus spolu souvisejí, mají na sebe vazbu. V Husinci v nově vybudovaném památníku Jana Husa jsme 30. května s předsedou vlády odhalovali tři plastiky. Další tři sochy s husovskou tematikou jsme na jeden rok zapůjčili městu Dvůr Králové nad Labem a na podzim bude na Univerzitě Karlově odhalen basreliéf. Socha pro Kostnici je však jedinou plastikou, která v rámci tohoto projektu půjde do zahraničí,“ upřesnil Moravec.

Na všech sochách pracovali pouze studenti pod dozorem vyučujících. Sochařská a kamenická škola v Hořicích vznikla roku 1884 a patří mezi nejstarší instituce svého druhu v Evropě. Za celou dobu svého trvání škola změnila svůj vzdělávací program jen minimálně. Stále vychovává sochaře a techniky v oboru těžby a zpracování kamene.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz