Zvířata, obličeje i květiny vznikají pod rukama sochařky Maudy Muhoni.

Zvířata, obličeje i květiny vznikají pod rukama sochařky Maudy Muhoni. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Češi se učí rychle, chválí africká sochařka. V zoo Dvůr tvoří z hadce

  • 2
Sochařka Maudy Muhoni ze světoznámé komunity Tengenenge pracuje přes léto v královédvorské zoo. Návštěvníkům dává lekce africké sochařiny.

Skvělou příležitost seznámit se s africkým kamenosochařstvím mají návštěvníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem, která už od dubna hostí velkou výstavu originálních skulptur z Tengenenge.

Celé léto tu tráví sochařka Maudy Muhoni, která z proslulé umělecké komunity v Zimbabwe pochází. Denně pracuje s kamenem a do řemesla zasvěcuje v tvůrčích dílnách také zájemce.

Tengenenge

Vesnice ležící přibližně 150 km na sever od hlavního zimbabwského města Harare. V polovině 60. let minulého století ji založil farmář Tom Blomefield. Jde o největší sochařskou komunitu na světě, v níž v současnosti žije více než 250 aktivních kamenosochařů, další do vesnice docházejí z okolí. Komunita je závislá na prodeji soch. Ve vesnici jich je bezpočet, řádově tisíce. To z Tengenenge dělá největší galerii kamenných skulptur pod širým nebem. Zimbabwské sochy mají charakteristickou tmavou barvu. Získávají ji voskováním a vypálením v ohni.

Věčně usměvavé umělkyně si v zoo nelze nevšimnout. „Ateliér“ má hned u vstupu, pár metrů od restaurace U Lemura.

Každý den několik hodin otlouká sochařským kladívkem neforemné balvany hadce. Z nich vznikají uhlazené obličeje, zvířata, květiny i abstraktní motivy.

„Lidé se hodně zajímají o to, co dělám. Ptají se mě na různé věci, ráda se s nimi bavím,“ říká vitální padesátnice, která se sochařině věnuje od roku 1996.

Hadec je z Kutné Hory

Hadec těžený v Zimbabwe si do Čech vzít nemohla, zoo jí proto zařídila pět tun horniny z lomu u Kutné Hory. Ve Dvoře Králové už vytvořila okolo dvaceti soch, třeba sovu, nosorožce nebo žirafu.

Zájemci si mohou pod dohledem Maudy něco sami vytvořit. „Češi jsou dobří studenti, pro řadu z nich to je první zkušenost s kamenosochařstvím. Ze začátku to pro ně je obtížné, ale učí se rychle,“ říká.

Účastníci workshopů tráví s Maudy Muhoni několik hodin, někteří i dní. Tak jako Jana Sandnerová. „Africké umění mě už několik let hrozně láká. Když potřebuju, Maudy mi pomůže, ale jinak mě nechává pracovat. Není to jen učitelka, stačily jsme se také trochu poznat. Mezi prací si vyprávíme o životě v Africe i v Evropě,“ říká Češka žijící v Německu.

Maudy Muhoni pochází přímo z Tengenenge a většinu roku tráví v Zimbabwe. Evropu navštívila několikrát, v České republice je však poprvé. Pracovní stáž ve dvorské zoo si nemůže vynachválit.

„Jsem tu velmi spokojená. Pokud by mě zoo příště pozvala, ráda přijedu. Mám ráda Čechy, našla jsem si tu hodně přátel,“ přiznává své pocity na závěr.