Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomník Jana Husa vytvoří pro německou Kostnici studentka z Hořic

  18:30aktualizováno  18:30
Studentka Střední průmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích Adéla Kačabová vytvoří k 600. výročí upálení mistra Jana Husa pískovcovou sochu pro centrum v německé Kostnici.

Socha Jana Husa od sochařky Adély Kačabové | foto: Tomáš Kučera

Mladé sochařce je teprve dvacet let a už se může pochlubit úspěchem, na který mnozí sochaři čekají celý život. Její asi půl metru vysoký sádrový model Husova pomníku ztvárňující kalich a plameny zvítězil v konkurenci asi dvou desítek prací studentů hořické školy.

Fotogalerie

Návrh budoucí sochy vybrali zástupci německého města Kostnice. Studentka z Nové Paky vytvoří asi tři metry vysokou pískovcovou plastiku, která bude stát v centru města, kde v roce 1415 zahynul v plamenech Jan Hus.

Nechat studenty ztvárnit husovské téma napadlo ředitele školy Josefa Moravce. „Takový úspěch jsem opravdu nečekala. Doteď tomu nemohu uvěřit,“ říká skromně dívka, která na otázky odpovídá bez zbytečných detailů.

Město Kostnice, kde byl 6. července 1415 na příkaz císaře Zikmunda Hus upálen poté, co jej na tam konaném koncilu církev odsoudila jako kacíře, vyčlenilo na plastiku přibližně 15 tisíc Euro.

Co pro vás znamená, že vytvoření Husovy sochy pro německou Kostnici padlo na vás?
Nejdříve mi nedocházelo, že je to nějaký velký úspěch. Došlo mi to vlastně až s odstupem času. Je to pro mne velká čest a nesmírně si toho vážím.

Přemýšlela jste o tom, že vaše dílo budou obdivovat lidé v zahraničí a zřejmě velmi dlouhou dobu? Jak je známo, sochy z kamene přetrvávají staletí.
Ano, napadlo mě to. Je to vzrušující pocit. Mnoho lidí mi říkalo: Proč jsi nešla pracovat se dřevem? A já na to, že kámen vydrží déle. Je větší pravděpodobnost, že tu po mně něco zůstane.

Máte hotový model. Znamená to, že nejobtížnější část práce máte za sebou?
Spíše naopak. Jsem na začátku. Nejtěžší je na soše začít pracovat, dostat se do toho. Při práci na sebe určitě nechám působit charakter kamene. Každý materiál je trochu jiný a sochař by to měl respektovat.

Socha by měla být hotova příští rok, kdy bude šestisté výročí upálení Jana Husa. Ještě jste na ní nezačala pracovat. Stihnete to?
Doufám, že ano. Nebudu na to sama, s hrubou prací mi pomohou. Je však pravda, že začít s prací je třeba co nejdříve.

V nejbližších dnech tedy kameníci musí vylomit v lomu vhodný blok pískovce a převézt ho na dvůr školy, abyste mohla začít pracovat. Budete si kámen vybírat přímo v lomu?
To ne. Až bude kamenný blok tady ve škole, nejdříve dojde k jeho rozměření, aby výsledek byl co možná nejvíce podobný modelu. Základní opracování bude děláno strojem, s tím mi škola pomůže. Součástí plastiky budou poměrně velké plochy.

Čím jste se inspirovala při ztvárnění husovského tématu?
Husovou životní cestou, jeho myšlenkami.

Ze všech návrhů vystavených v areálu školy je vaše dílo nejvíce abstraktní. Věděla jste od počátku, jak bude socha vypadat?
Vůbec ne. Hlavním požadavkem bylo: žádná postava. Dlouho jsem přemýšlela jak k tomu přistoupit. Pracovala jsem s hlavními symboly spojenými s Janem Husem, tedy se symbolem kalichu a plamenů. Snažila jsem se to skloubit dohromady. Socha by měla v lidech probudit představivost, pevně věřím, že každý si v tom z mistra Jana Husa najde to své.

Jak jste se k sochařině dostala?
Byla to náhoda. Přemýšlela jsem, na jakou uměleckou školu půjdu, avšak o žádné konkrétní jsem představu neměla. Až jednou, když jsem jela do Hradce Králové přes Hořice, jsem si všimla hořické školy. Původně jsem se hlásila na malbu, ale když tento obor kvůli nezájmu studentů neotevřeli, přeřadili mě na kamenosochařství. Nevadilo mi to, byla jsem tehdy nerozhodná. Řekla jsem si, že to zkusím, a nakonec jsem se v tom našla. Rozdíl oproti malířství je ten, že sochař pracuje jakoby ve 3D zatímco malíř na plátně, tedy na ploše. Také proto mě sochařina baví.

Není Střední průmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích spíše pro kluky? Mnoho lidí má sochařinu spojenou s fyzickou námahou.
Nemyslím si to. Sochařina je pro každého, kdo má vztah ke kameni a výtvarné nadání.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz