Ornitolog zachytil unikátní záběry z Chrámových stěn. Samice sokola je u mláďat v hluboké dutině. | foto: Josef Vrána

Sokoli v Teplických skalách zahnízdili a starají se o tři mláďata

  • 0
Sokolí rodina na Chrámových stěnách v Teplickém skalním městě se stará o letošní potomky. Návštěvníci se příležitostně mohou podívat do jejich blízkosti stativovým dalekohledem.

Vloni měli dravci na Chrámových stěnách v Teplických skalách několikanásobnou smůlu, ale letos se jim daří. Mláďata se vylíhla zhruba v polovině dubna a zatím se ukrývají hluboko v skalní dutině.

Za týden se odváží na okraj hnízdiště a pak je čeká výuka létání. Pro návštěvníky to bude unikátní zážitek. Cesta přímo pod hnízdem je však kvůli sokolům nyní zavřena.

"Na hnízdě máme potvrzena tři mláďata. Je tam naše ostraha. Turisté se s velkou pravděpodobností o víkendu budou moci podívat dalekohledem. V této době však nejspíš neuvidí přímo sokoly, ale třeba poštolky," řekla vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hana Heinzelová.

Jiné hnízdo se třemi vajíčky však letos sokoli na Broumovsku opustili.

Letos sokoli zahnízdili na Chrámových stěnách o měsíc dřív než obvykle. Rodiče teď mají přesně rozdělené úlohy, jeden je na hnízdě, druhý loví a střídají se, takže jsou velmi nenápadní.

Ochranáři nechali uzavřít malou část skalního okruhu, cesta dovede turisty přes Sibiř až ke skále Herynek, kde je branka a naučná tabule o sokolech. Právě tam se nachází improvizovaná pozorovatelna, vzdálená od stěn 150 metrů. Hlídá tu strážce a když má čas, poskytne lidem výklad.

Zbloudilci je ruší

Sokoli potřebují klid, jinak po vyrušení mohou hnízdo opustit. "Někteří lidé nerespektují národní přírodní rezervaci a pohybují se tu jako v obyčejném lese. Hodně se to týká místních a pak také zbloudilců. Pár sokolů je mladý a plaší se mnohem víc než původní německá samice," popsal Jiří Malík.

"Když jsem před měsícem začal s hlídáním, ptáci odlétli a dvě hodiny vyčkávali, kdy konečně půjdu pryč," dodal strážce.

Na Chrámových stěnách se dravci v minulých letech úplně vyměnili. V letech 2005 - 2012 tam pravidelně hnízdila samice z německého Oybinu s kroužkem 1CY, která vychovala rekordních 19 mláďat, ale vloni se na hnízdo nevrátila.

Místo v páru vloni zaujala ptačí partnerka původem z Německa, která předchozí dvě sezony pobývala v sousedních Adršpašských skalách. Ta však koncem loňského března přímo v hnízdní dutině zahynula při snášení vajec.

Vystřídala ji rok stará samice a tu poté vystřídala dospělá. Její mláďata však uhynula při silnějších deštích záhy po vylíhnutí.

Také samci se od roku 2005 několikrát vyměnili, na Chrámových stěnách býval sokol z krkonošského Labského dolu a pak tři další.

"Současný samec je bez kroužku, takže nevíme, zda je totožný nebo jiný oproti dřívějším hnízděním. Pro novou samici kroužkovanou v Jeseníkách je to první hnízdění a první mláďata, proto je důležité, aby to bylo úspěšné," řekl Josef Vrána, který v programu jejich návratu do přírody vysazoval sokoly na Broumovsku v letech 1995 až 2000 a dosud je monitoruje.

Z hromadných prohlídek sešlo

V Teplických skalách uvažovali letos, že by lidé ve skupinách mohli procházet pod Chrámovými stěnami. Správa chráněné krajinné oblasti Broumovsko sice povolila prohlídky za určitých podmínek, ale provozovatelé skalního okruhu od nich nakonec upustili.

Sokoli a další dravci letos hnízdí také v národním parku České Švýcarsko v severních Čechách, kde ochranáři vyhlásili zákaz vstupu na 16 míst. Jedna snůška už tam přišla vniveč zřejmě kvůli horolezcům.

Sokoli jsou kriticky ohroženým druhem. Jejich populace v Česku byla početná až do poloviny dvacátého století, pak ale kvůli používání pesticidů v zemědělství vymizeli. Nyní hnízdí kolem 70 párů.