Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice při léčbě batolete, které zemřelo, nechybovala, tvrdí znalci

  16:13aktualizováno  16:13
Výslechem znalce pokračuje u krajského soudu rozplétání sedm let starého případu úmrtí dítěte ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Rodiče dvouleté holčičky požadují po nemocnici odškodné tři miliony korun. Jsou přesvědčeni, že lékaři chybovali, když dávali dítěti nadměrné dávky tekutin a zbytečně vysoké dávky sodíku. Nemocnice to odmítá.

Fakultní nemocnice Hradec Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Obžaloba je postavena tak, že převodnění a přesolení zásadní měrou snížilo šance holčičky na přežití,“ uvedl právní zástupce poškozené rodiny Mario Švehelka.

Na tým soudních znalců, který vypracoval nový znalecký posudek, dokonce pozůstalí podali trestní oznámení. „To směřuje na členy znalecké komise pro podezření ze spáchání trestného činu nepravdivého znaleckého posudku,“ upozornil Švehelka.

U soudu jeden z nich - Vratislav Smolka - podrobně vysvětloval závěry znaleckého posudku, který pochybení hradeckých lékařů v péči o batole neshledal. Vytkl však nemocnici, že nebyla dostatečně vedena zdravotnická dokumentace a že lékaři měli častěji sledovat hodnoty sodíku.

Smolka však zdůraznil, že se nejednalo o závažné nedostatky, které by mohly zásadně změnit situaci. „Léčba klinického stavu pacientky, kdy šlo o život, byla správná,“ uvedl Smolka.

Jednadvacetiměsíční holčičku ve vážném stavu v únoru 2008 přijala svitavská nemocnice, později byla převezena do hradecké fakultní nemocnice. Lékaři se dívenku snažili zachránit podáváním roztoků obsahujících sodík, které se používají při léčbě acidózy. Následně se hmotnost dítěte za devatenáct hodin zvýšila o celou třetinu. Při přijetí do nemocnice holčička vážila 8,5 kilogramů, zatímco podle pitevní zprávy měla o tři kilogramy víc.

Znalec také soudu sdělil, že základním onemocněním dítěte byla mitochondriální porucha, která vedla k multiorgánovému selhání a metabolickému rozvratu. Základní diagnózu lékaři stanovovali s obtížemi postupně, přičemž se potvrdila až dodatečně.

Lékaři postupovali podle pravidel, řekl znalec

„Podávání roztoků považuji za naprosto správné. Vyšší hladina sodíku byla žádoucí. Energetický metabolismus byl však snížen a tudíž se tělo s nárůstem sodíku nebylo schopné vyrovnat. Lékař však tehdy nevěděl to, co mi teď. Primární diagnóza se stanovovala postupně. Léčba by za normálních okolností směřovala ke snížení sodíku,“ vysvětlil Smolka.

Podle něho byl bezprostřední příčinou smrti dítěte edém mozku, který se vyvinul v důsledku jeho nedokysličení.

„Cílem lékařů bylo zajistit krevní oběh a oxidaci, aby vznikl předpoklad pro další léčbu. Kdyby se lékaři zaměřili primárně na snižování sodíku, pominuli by jinou léčbu a dítě by zemřelo. Léčba takového onemocnění musí být komplexní. Lékaři postupovali podle principu lege artis (podle pravidel oboru),“ dodal Smolka.

Zatímco nemocnice závěry znalců přivítala, právník pozůstalých navrhli výslech rodičů, kteří dítě chovali a mohou na rozdíl od neúplné zdravotnické dokumentace potvrdit dramatický nárůst váhy dítěte. Soud projednávání případu odročil kvůli dalšímu dokazování.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz