Ruční výroba hodinek Prim ve společnosti Elton hodinářská v Novém Městě nad...

Ruční výroba hodinek Prim ve společnosti Elton hodinářská v Novém Městě nad Metují. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Bitva o logo Prim pokračuje. Obě firmy opírají nárok o stejný výkres

  • 5
U hradeckého krajského soudu pokračuje spor firem Elton hodinářská a MPM-Quality o výhradní nárok na používání slavné značky hodinek Prim. Soudce dostal na stůl originál dokumentu z roku 1969, který podle tvrzení obou stran potvrzuje jejich nárok.

Právní zástupce firmy Elton hodinářská Tomáš Matoušek na začátku pokračujícího líčení předložil soudci originál takzvaného prototypového výkresu slavného loga náramkových hodinek.

S Eltonem vede spor firma MPM-Quality z Frýdku-Místku, která vystupuje jako vedlejší účastník, a to na straně žalobců, dědiců výtvarníka Jiřího Rathouského, údajného autora loga.

„Prototypový výkres je velmi cenný důkaz o tom, jakým způsobem logo vznikalo. Je v něm vidět nejen samotný nápis, ale i další doprovodné čáry, tedy způsob jeho vytváření. V kolonce „kreslil“ je přímo podpis autora pana Žida i datace, kdy výkres vznikl,“ uvedl Matoušek z firmy Elton hodinářská, která považuje za autora loga Prim bývalého zaměstnance, výtvarníka typografa Josefa Žida, který prý vytvořil logo v roce 1969.

Jemu je nyní devětaosmdesát let a soudce zvažuje, jestli ho nepředvolá jako svědka na některý z dalších dnů hlavního líčení.

„Zároveň šířka nápisu je shodná s tím, co je uvedeno v podnikové normě. V ní se říká, že podkladem podnikové normy byla takzvaná reprodukční předloha. Shoda šíře nápisu napovídá, že reprodukční předloha vznikala na základě výkresu,“ uvedl Matoušek.

Do dokumentu nahlédli i žalobci, kteří se domáhají i toho, aby firma Elton hodinářská, která většinově patří firmě Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada, nesměla loga užívat.

„Potvrzuje to naše tvrzení, že pan Žid technicky rozkreslil již dříve předložené návrhy a nákresy pravého autora, pana Rathouského. Dříve je nákres a návrh, až pak prototyp. Pan Žid dostal za úkol, aby technicky rozkreslil normu Prim, tedy návrh pana Rathouského, a úkol splnil,“ tvrdil právní zástupce žalobců a MPM-Quality Milan Kyjovský.

Jednání u krajského soudu připomíná bitvu. Každý předložený důkaz je druhou stranou rozcupován na kousky. Svědčí to o tom, jak je značka Prim pro obě firmy, které vyrábějí náramkové hodinky, cenná.

Spor se táhne přes deset let

Nejinak tomu bylo v případě zažloutlého dokumentu s nápisem Prim. Ten používal Národní podnik Elton od roku 1969 až do sloučení koncernu v 80. letech. Označení, které do té doby používal jen podnik Elton, tehdy přešel na jiný podnik v rámci koncernu, a to na podnik Chronotechna. Právním nástupcem tohoto podniku se v 90. letech stala společnost Eutech, od které v roce 2001 získala ochrannou známku firma MPM-Quality.

Úřad průmyslového vlastnictví loni zrušil frýdecko-místecké firmě slovní ochrannou známku Prim, kterou měla zapsanou pro hodinky (více čtěte zde). Firma s rozhodnutím nesouhlasí a chce se bránit u soudu. Prý to používání značky na jejích hodinkách nebrání.

Soudní spory mezi společnostmi Elton hodinářská a MPM-Quality, které tvrdí, že na značku Prim mají výsostné právo, trvají přes deset let.

Práce na prvním modelu primek začaly v první polovině roku 1952, avšak sériová výroba se spustila až o pět let později. Hodinky Prim jsou historicky spojeny s východočeským městem Nové Město nad Metují.