Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benediktini bojují o první pozemky na Broumovsku, verdikt naznačí směr

  14:31aktualizováno  14:31
Krajský soud řeší první žalobu Benediktinského opatství svatého Václava v Broumově proti rozhodnutí krajského pozemkového úřadu. Ten benediktinům odmítl vydat v rámci církevních restitucí pozemky.

Klášterní kostel sv. Vojtěcha v Broumově, prelatura benediktinského kláštera. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Soudce hradeckého krajského soudu Jan Fifka dostal na stůl první případ církevních restitucí broumovských benediktinů, jež byli před koncem druhé světové války na Náchodsku největším vlastníkem pozemků.

„Možnost smírného vyřešení v této věci tady asi není, že?“ zkusil Jan Fifka na začátku hlavního líčení předejít zdlouhavému jednání, které tato 70 let stará kauza slibuje. Neuspěl. Obě strany sporu potvrdily své rozdílné názory.

„Podmínky ke konfiskaci byly splněny. Správní orgán dobře zvážil důkazy, které měl k dispozici. Dokazování bylo velmi precizní. To, že se nejedná o svévoli, dokazuje i to, že v několika jiných případech v jiných částech republiky benediktinům pozemky vydal. Nezbývá nám v tomto případě, než navrhnout zamítnutí žaloby,“ řekla v jednací síni právní zástupkyně Státního pozemkového fondu Šárka Lindovská.

Podle advokátky benediktinů Aleny Štumpfové neměl státní pozemkový úřad důvod, aby odmítl restituční nárok Benediktinského opatství svatého Václava v Broumově na vydání pozemků na Broumovsku a udělal chybu, když rozhodl na základě opisu výměru tehdejšího ministerstva zemědělství Juliuse Ďuriše z konce roku 1946 (více o rozhodnutí zde).

„Tvrdíme, že ten výměr ministra neexistuje, nikdy nebyl realizován. Byl to pouze opis konceptu, který se nikdy nestal rozhodnutím. O tom předkládáme důkazy, kterými jsou dva ministerské spisy a rozhodnutí zemského národního výboru,“ uvedla Štumpfová.

Podle úřadu ministr Ďuriš v dokumentu údajně popsal kolaboraci broumovských benediktinů s nacisty a následnou konfiskaci majetku.

Na sporném rozhodnutí prý chybí podpis

„Ministr Ďuriš nikdy ten dokument nepodepsal, je tam pouze značka VR, tedy vlastní rukou. Podpis to rozhodně není. Můj osobní názor je, že to bylo svinstvo. Byla zjitřená doba, příležitost získat majetek,“ uvedla Štumpfová.

Před více než půl rokem pozemkový úřad odmítl řádu vydat více než pět set pozemků o rozloze čtyř tisíc hektarů včetně objektů, o které benediktini na Náchodsku přišli v letech 1919 a 1945, tedy ještě před únorem 1948. Úřad argumentoval tím, že majetek se nestal předmětem majetkové křivdy.

Krajský soud se nyní zabývá pouze dvěma původními parcelami řádu, a to v katastru obce Heřmánkovice na Broumovsku o výměře několik stovek metrů čtverečných.

Dnes jsou pozemky rozdělené mezi šest neúplných parcel. Podle úřadů jim je stát v roce 1945 zkonfiskoval na základě poválečných dekretů prezidenta Edwarda Beneše, které nařizovaly zabrání zemědělského majetku Němců, Maďarů a zrádců a nepřátel českého a slovenského národa.

U hradeckého krajského soudu čekají na vyřízení další tři podobné žaloby benediktinů proti rozhodnutí Krajského pozemkového úřadu pro Královéhradecký kraj nevydat řádu jeho historické pozemky na Broumovsku. Také proto bude velmi záležet na tom, jak soud v této kauze rozhodne. Soudce Jan Fifka připustil, že jde o první vlaštovku, která může naznačit, jakým směrem k podobným případům přistupovat.

„Jestli to dobře chápu, tak v případě těch dvou pozemků se jedná o historický majetek řádu a v tom je shoda,“ zeptal se Jan Fifka.

„Ano, s tím problém nemáme. Jde o to, jak o ně přišli,“ řekla Lindovská.

Jde tu o princip, říká advokátka mnichů

Podle úřadu mniši o část nárokovaných majetků přišli už za první republiky při pozemkové reformě započaté vládou tehdejší Československé republiky v roce 1919.

„Státní pozemkový úřad se hluboce mýlí. Zábor podle první pozemkové reformy nerovná se pozbytí majetku. Stát podle zákona o první pozemkové reformě ve 20. letech zabral, ale nestal se jejím vlastníkem. V tomto řízení jde o dva malé pozemky, možná půl hektaru. Jde tu ale o princip,“ dodala Štumpfová.

Církevní restituce budou v příštích letech v Královéhradeckém kraji velké téma. Třeba jen restituční nároky mnišského řádu benediktinů jsou obrovské a například jen na Broumovsku, kde hospodařil od 13. století, jde o čtyři tisíce hektarů pozemků včetně budov.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Najdete na iDNES.cz