Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah Pechanec se otevření kauzy nedočkal, podle soudu chybí nové důkazy

  14:59aktualizováno  14:59
Krajský soud zamítl návrh na obnovu soudního řízení, kterého se domáhal Vlastimil Pechanec. Ten byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za rasovou vraždu svitavského Roma Oty Absolona. Tvrdí, že je nevinný. Podle soudu ale neexistuje žádný nový důkaz či poznatky, které by otevření kauzy zdůvodňovaly.

Propuštěný Vlastimil Pechanec při odchodu na svobodu z pardubické věznice v roce 2014. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stopy na noži, který se našel na místě činu, to měl být podle Vlastimila Pechance a jeho advokáta Roberta Cholenského hlavní důvod, proč by měl hradecký krajský soud znovu otevřít kauzu první rasové vraždy ve východních Čechách (více čtěte zde). Jenže nebyl.

„Návrh Vlastimila Pechance na povolení obnovy řízení se zamítá. Myslíme si, že důvody pro obnovu nejsou,“ uvedl předseda senátu krajského hradeckého soudu Luboš Sovák.

Senát pod jeho vedením poslal v říjnu 2002 Pechance na třináct let do vězení, státnímu zástupci se zdál trest mírný, odvolal se a vrchní soud Pechancovi o rok později trest zvýšil na 17 let. Pechanec byl loni za slušné chování podmínečně propuštěn a nepřestal opakovat, že je nevinný.

„Toto rozhodnutí jsem ve svém závěrečné návrhu navrhovala, takže jsem spokojena. Podmínky pro povolení obnovy řízení v daném konkrétním případě splněny nejsou. Případem se zabývaly soudy, které důkazy pečlivě vyhodnotily a na základě toho pana Pechance potrestaly,“ uvedla k nejčerstvějšímu verdiktu v kauze státní zástupkyně Lenka Faltusová.

„Nebyl důvod ústavu nedůvěřovat“

Soud letos vyhověl obhajobě, která požadovala znovu prozkoumat biologické stopy a DNA na noži, jež považuje za vražednou zbraň. Obhajoba původně chtěla, aby posudek vypracoval jí navržený znalec, ale to soud na jaře zamítl.

Znalecký ústav poté vypracoval další posudek na stopy na noži, který se našel na místě činu. Podle soudce ale nůž, na který obhajoba upnula svoji pozornost, nemusel být ještě vražednou zbraní. „K obnově jsou potřebné nové skutečnosti,“ pokračoval v odůvodnění rozhodnutí Sovák.

„Nůž jsme nechali přezkoumat znaleckým ústavem. Nebyl důvod ústavu nedůvěřovat. Další zkoumání by nemělo vliv na hodnocení o vině a trestu, které vzešlo z původního rozsudku. Nové důkazy by nepřinesly nic nového a ani by nevedly k tomu, aby soud rozhodl jiným způsobem, proto jsme to zamítli,“ uvedl soudce.

Vlastimil Pechanec s rozhodnutím není spokojen, ještě v jednací síni podal proti usnesení stížnost. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud Praze.

„Raději se zdržím komentáře, protože bych musel být sprostý. Nové důkazy nasvědčují v moji nevinu. I posudek kriminalistického ústavu jasně ukázal, že tam byla majoritní DNA, která nebyla moje. Nenašly se tam ani pachové stopy. To je jeden ze stěžejních důkazů, který vypovídá o mojí nevině a není jediný. Proto jdeme dál, uvidíme se u Vrchního soudu v Praze,“ řekl Pechanec na chodbě po skončení líčení.

Na dotaz novinářů, jestli tedy ví, kdo vraždil, když byl v kritickou dobu na místě činu a vinu odmítá, Pechanec odpověděl: „Nevím, kdo vraždil.“ Cholenský ho vzápětí doplnil: „Kdybychom to věděli, měli bychom to snazší už v navrhování důkazů.“

Podle advokáta Cholenského vypracování nového znaleckého posudku na „vražednou zbraň“ je klíčové pro povolení obnovy řízení a nálezy znalců splnily podmínky pro znovuotevření kauzy.

Kauza Pechanec

  • Podle soudů zaútočil na Otu Absolona 20. července 2001, když na diskotéku v baru Zatáčka ve Svitavách přišla skupina Romů.
  • Jeden chtěl zaplatit vstupné, ale Pechanec s přáteli na baru ho urážel. „Co tady chcete, vy černý svině?“ slyšeli svědkové.
  • S Absolonem se začal strkat a pak bez výstrahy mu nožem zasadil dvě rány do břicha. Policejní hlídka před diskotékou našla těžce zraněného muže. Absolon v nemocnici zemřel.
  • Začátek vyšetřování provázely pochybnosti.
  • Podle svědků hlídka pouze vyslechla několik lidí a propustila je, včetně Pechance.
  • Policie se o něj začala zajímat až druhý den, kdy také našla na dvoře restaurace pod okny záchodků vražednou zbraň.

„Za prvé na noži se našla krev poškozeného, dříve se tam žádná taková stopa nenašla. Za druhé, na noži není pachová stopa odsouzeného. Za třetí, kriminalistický ústav v Praze zjistil, že na noži je majoritní DNA, která nepatří mému klientovi. A soud se nenamáhal zabývat ani tím, komu patří a které další stopy tam jsou,“ uvedl Cholenský.

„Pro obnovu řízení jsou podmínky splněny“

Nové prozkoumání nože bylo podle něho důležité proto, že údajně nebyly na noži bezprostředně po činu zjištěny žádné pro danou kauzu důležité stopy, ale v současnosti už existují technologie, které mohou případ posunout a podpořit tvrzení Pechance, že to nebyl on, kdo na svitavské diskotéce vraždil.

U soudu vypovídali tři soudní znalci, dva z kriminalistického ústavu a jeden navržený obhajobou. Debata se týkala hlavně kvality stěrů biologických stop z nože.

Zatímco Daniel Vaněk připustil, že existuje způsob, jak získat dodatečné informace z nože, Roman Hradil a Romana Šuláková, oba z kriminalistického ústavu, zopakovali, že za dobu jedenácti let, kdy byl nůž k dispozici, je už velmi obtížné nové stopy získat, které by vnesly do případu nové světlo.

„Pro obnovu řízení jsou podmínky splněny,“ trval na svém Cholenský.

Pechanec připustil, že kdyby u soudů uspěl, domáhal by se odškodnění. „Celou dobu trvám na své nevině a chci ji dokázat. Svědomí mám čisté. Určitě bych se pak soudil o nějakou adekvátní částku, náhradu za obhajobu a za znalecké posudky,“ řekl Pechanec.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Najdete na iDNES.cz