Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vraždu na vycházce z psychiatrie dostal recidivista doživotí

  10:57aktualizováno  10:57
Za vraždu důchodkyně v Moravanech na Pardubicku padlo doživotí. Královéhradecký soud tento trest uložil recidivistovi Jiřímu Mlíkovi, který podle obžaloby ženu škrtil a pak jí nacpal do krku hadřík na nádobí, aby se zmocnil její peněženky. On však tvrdí, že na místě vůbec nebyl.

Vražda se stala 21. února. Ten den měl Mlíka vycházku z psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích na Litoměřicku, aby si zařídil v Pardubicích doklady.

"Důkazy jednoznačně prokázaly, že se čin vraždy stal. Nejvážnějším důkazem byl vzorek DNA z pod nehtů zavražděné," uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Mlíkovi proto navrhla uložit výjimečný trest nebo doživotí. "Možnost nápravy je podle psychologických posudků naprosto nulová," doplnila.

Minulost Jiřího Mlíky

Co citoval soudce z trestního rejstříku

V době činu v Moravanech byl podmíněně propuštěn z výkonu trestu. Dostal 12 let za to, že v roce 2002 pod záminkou, že je lékař, vlákal sedmiletou dívku do bytu své matky. Tam se ji pokusil na stole osahávat. Když křičela, zakryl jí ústa a škrtil, což neskončilo smrtí oběti jen šťastnou shodou okolností. Dívka má dodnes posttraumatické následky.

V roce 1995 byl odsouzen v Německu za pokus o znásilnění dvou žen. Propuštěn a vyhoštěn byl v roce 2001. První oběť zatlačil do místnosti, vysmekla se mu jen díky příslibu, že udělá, co bude chtít. Jiné ženě v Německu nabízel práci, pak se ji pokusil znásilnit, ale selhal, donutil ji tedy k orálnímu sexu. Když se pokusila o útěk, nutil ji násilím. Po vyvrcholení se jí omluvil.

Z Německa má Mlíka v rejstříku také trest za řízení pod vlivem alkoholu. Dále lze v rejstříku najít přečin pohlavní zneužívání z roku 1986, ovšem k tomu se teď podle soudce Jiřího Vacka přihlížet nebude.

"Rozhodně trvám na tom, že jsem se činu nedopustil. Nemůže být ani zmínka o objektivitě policie, protože jsem byl při přípravném řízení donucen k přiznání," řekl při závěrečné řeči Mlíka.

Pokusil se zpochybnit důkaz DNA, když řekl, že neměl na těle žádné škrábance. Kdyby ano, ošetřovatelé v léčebně by si jich podle jeho slov určitě všimli. Po vyřčení rozsudku využil zákonné možnosti a ponechal si lhůtu pro odvolání.

Oběti nacpal do krku hadr

V léčebně muž absolvoval ochrannou sexuologickou léčbu za pokus o znásilnění a vraždu sedmileté dívky. Z vězení byl podmíněně propuštěn (více o Mlíkově minulosti čtěte zde).

Kromě návštěvy úřadu si ale Mlíka protáhl únorový výlet vlakem až do Moravan, kde se snažil vetřít ke dvěma seniorkám do bytu pod záminkou, že jde odebrat vzorek vody z vodovodu. U první oslovené ženy se ještě k trestnému činu neodhodlal. Později byla jedním z hlavních svědků proti němu.

"Necítím se vinen, v Moravanech jsem nebyl," prohlásil opakovaně u soudu obžalovaný. Sousedka oběti s ním ale mluvila a pak ho bezpečně poznala při rekognici mezi dalšími figuranty.

Fotogalerie

Svou známou se snažila varovat, aby neotevírala muži v červené bundě, ale zřejmě bylo již pozdě. Mlíka ženu nejprve škrtil, poté jí pomocí dřevěné vařečky nacpal do krku hadr na nádobí.

"Maminka byla moc hodná a také důvěřivá. Říkali jsme jí ale, aby nikoho cizího do bytu nepouštěla," litovali před soudem syn a dcera zavražděné.

Soudní znalkyně v oboru psychiatrie a psychologie označily Mlíku za sebestředného člověka, který má problém s autoritami, a když je na svobodě, neumí dodržovat všeobecná pravidla.

Zatímco ve vazbě nebo předchozích výkonech trestu s ním nebyly problémy, na svobodě si troufal na slabší a chtěl vždy něco získat. Už dříve seděl ve vězení za to, že ženy znásilňoval a škrtil (viz box). Znalkyně proto doporučily jeho trvalou izolaci od společnosti.

Autoři: ,Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Žena se u hradeckého soudu domáhá milionu korun za údajně nezvládnutou operaci...

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...

Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Rada nejmenovala ředitele hořické školy, dál čelí podezření z manipulací

Zleva Vladimír Derner (Koalice), Martin Červíček (ODS), Jiří Štěpán (ČSSD),...

Rada Královéhradeckého kraje jmenovala 13 ředitelů středních škol z 15 konkurzů. Hejtmanství se přesto nepodařilo...

Soudce zmírnil trest pro člena polského gangu „navrtávačů“ na tři roky

Piotr Jarosiński v případu "gangu navrtávačů" u Krajského soudu v Hradci...

Krajský soud v Hradci Králové znovu potrestal Piotra Jarosińského z polského gangu „navrtávačů“. Dostal tři roky ve...

Najdete na iDNES.cz