Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za smrt bezdomovce dostal muž 5,5 roku vězení, hrozil mu trojnásobek

  16:44aktualizováno  16:44
Pět a půl roku vězení obnáší trest pro třiadvacetiletého Daniela Hakla z Náchoda, který letos 17. dubna za hypermarketem v Bělovsi brutálně zaútočil na opilého bezdomovce. Z bezprostřední blízkosti ho dvakrát praštil do hlavy prázdnou lahví od vína.

Daniel Hakl u Krajského soudu v Hradci Králové. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Těžce zraněného jednačtyřicetiletého Litevce pak nechal bez pomoci zemřít.

Haklovi hrozilo za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti až patnáct let vezení. Nižší trest si vysloužil tím, že se přiznal, od počátku spolupracoval s kriminalisty, dosud měl čistý trestní rejstřík a i znalecké posudky pro něho nevyznívají špatně (více o přiznání čtěte zde).

Fotogalerie

Hradecký krajský soud v úterý před vyhlášením rozsudku vyslechl i soudní znalce z oboru lékařství a psychiatrie. Podle nich Hakl jednal v afektu, přičemž nebylo jeho primárním cílem zabít.

„Nezjistili jsme známky duševní poruchy, jeho osobnost je nedozrálá, ale bez známek významné disharmonie. Má průměrný intelekt. Jeho jednání mělo charakter afektivního jednání,“ uvedl psychiatr Pavel Štych, který vypracoval znalecký posudek na jeho osobnost.

Rozhodující pro soud při výměře trestu bylo i to, že náprava obžalovaného je pravděpodobná. „Další vývoj osobnosti je v celku pozitivní. Nezjistili jsme žádné sklony ke zvýšené agresivitě,“ uvedl znalec.

Podle Štycha zuřivý útok Hakla souvisel s obavami z napadeného muže. „Poškozený měl mít u sebe nějaké nože, sekeru. Obžalovaný jednal v afektu, zkratkovitě,“ uvedl Štych.

Soudní znalec z oboru lékařství Petr Lacina potvrdil, že smrtelným poraněním bylo krvácení do mozku, které vzniklo velkou intenzitou tupého předmětu, a to nejméně ve dvou případech.

„Lze vyloučit, že by si (poškozený) poranění způsobil sám. Jednoznačně šlo o poranění, které bezprostředně ohrožovalo život,“ uvedl Lacina. Podle znalců byl cizinec silně opilý, v krvi měl přes tři promile alkoholu.

Incident se stal na pravém břehu řeky Metuje za hypermarketem, v místech, kde cizinec přespával. Hakl tam přišel se svým kamarádem, zaměstnancem ochranky místního obchodního centra poté, co se s cizincem krátce předtím dostali do konfliktu. Obžalovaný, který řadu let pracoval jako vyhazovač v Praze, se rozhodl kamarádovi pomoci s problémovým mužem (více čtěte zde).

Strážníci nepomohli, tak mu chtěli domluvit

„Byly s ním problémy. Pokud mu lidé nedali peníze, tak jim močil na auto. Válel se třeba i na košíkách před prodejnou, prostě obtěžoval lidi, ale i nás,“ uvedla svědkyně, která pracuje v hypermarketu.

Lidé z obchodu několikrát volali na pomoc strážníky. Podle svědkyně tomu bylo i v kritický den, ale nic nevyřešili.

„Slíbili, že ho půjdou najít, aby mu domluvili,“ řekla žena na adresu obžalovaného a jeho kamaráda z ochranky. Hakl však dohodu „o domluvě“ porušil a na ležícího cizince brutálně zaútočil.

„Po prvním zásahu do hlavy se lahev odrazila, sebral ji a velkou silou ji opět mrštil proti jeho hlavě,“ uvedl svědek do policejního protokolu, který byl sám překvapen, s jakou brutalitou obžalovaný útok vedl.

„Nevěděl jsem, jestli se po nás neožene nožem. Asi jsem zpanikařil. Lituji toho, v životě to už nikdy neudělám,“ řekl Hakl. Rozsudek je pravomocný.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz