Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud prodloužil vazbu pardubickému zastupiteli, obává se útěku

  10:21aktualizováno  10:21
Státní zástupce před několika dny požádal soud o prodloužení vazby uvalené na zastupitele pardubického prvního městského obvodu Jana Motyčku. Ten za mřížemi strávil už čtvrt roku kvůli podezření z daňových úniků. Obhájkyně Marie Benešová si stěžuje, že soud vazbu prodloužil z obav o útěk obviněného.

Jan Motyčka | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politik, který je ve městě známý také jako organizátor Febiofestu a letního kina, tak i po uplynutí první tříměsíční lhůty pro vazbu může o svobodě jen snít a přes mřížované okno zřejmě uvidí i první sněhové vločky.

"Podala jsem stížnost na trvání vazby na konci října, zatím žádná odpověď nepřišla. Dokonce jsme nabízeli kauci a Motyčka sepsal slib, že v trestné činnosti nebude po propuštění pokračovat," řekla Motyčkova obhájkyně a bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová.

Existují tři důvody, proč držet obviněného ve vazbě: riziko jeho útěku za hranice, ovlivňování svědků nebo podezření z toho, že bude pokračovat v páchání trestné činnosti. Podle Benešové ani jeden z těchto důvodů u Motyčky nehrozí.

"S těmi důvody polemizuji. Svědci už byli vyslechnuti, ovlivnit je nemůže. Pokračovat v trestné činnosti může jen teoreticky, když o něm finanční úřad ví, a že by utekl za hranice? To by tam musel mít nějaká konta," uvedla.

Drogy na vazbu nemají vliv

Podle zjištěných informací Motyčka zfalšoval několik faktur za práce, které sice proběhly, ale nebyly řádně vedeny v účetnictví. Při domovní prohlídce u něj navíc policie našla také sáček s jedenácti gramy bílého prášku, ze kterého se po policejní expertize vyklubal pervitin.

Drogová eskapáda však na Motyčkovo věznění nemá vliv. "Ty drogy dělají v Pardubicích, Prahu to vůbec nezajímá, navíc za těch pár gramů mu hrozí mnohem menší trest než za daňový delikt, takže jsem dokonce požádala o zastavení stíhání, ale žádost mi zamítli," uvedla Benešová.

Jako bývalou nejvyšší státní zástupkyni ji překvapilo, že Motyčku drží pro pár zfalšovaných faktur ve vězení. "Tady je možné všechno. Jiná, daleko horší obvinění klidně zastaví a malé ryby drží ve vazbě, když na ty velké nemají," uvedla.

Za pravdu jí dávají některé precedentní případy z minulosti. Pár dnů po Motyčkovi například policie pozatýkala v Brně bandu vyděračů, kteří vyhrožovali lidem smrtí. Bývalý policista, který podle obvinění takzvaný Toflův gang koordinoval, už je přes týden z vazby venku, neboť u něj údajně vazební důvody pominuly.

Nebo obráceně. Ze spáchání trestného činu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby stíhá od července policie muže z Lounska. Soud ho nechal na svobodě.

Soud i žalobci vysvětlují důvody vazby jinak

Jak vysvětluje soud nebo státní zastupitelství setrvání daňového podvodníka ve vazbě déle, než je tomu u jiných lidí, pokud se vůbec do vazby dostanou? Každý jinak.

"Jsou i mnohem menší případy s nižší hranicí trest a přitom vazba trvá tak dlouho. Každý případ je individuální, na výši trestu ale nezáleží," řekl Jaroslav Pytloun z Obvodního soudu na Praze 4.

"Záleží na výši trestu, zřejmě je obviněn z něčeho, za co je vysoká sazba, víc neřeknu," uvedla k Motyčkovu věznění Blanka Valsamisová, státní zástupkyně pro Prahu 4.

Bývalá nejvyšší žalobkyně Benešová to shrnula jinak: "V téhle zemi už se nedivím ničemu."

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz