Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud prodloužil vazbu pardubickému zastupiteli, obává se útěku

  10:21aktualizováno  10:21
Státní zástupce před několika dny požádal soud o prodloužení vazby uvalené na zastupitele pardubického prvního městského obvodu Jana Motyčku. Ten za mřížemi strávil už čtvrt roku kvůli podezření z daňových úniků. Obhájkyně Marie Benešová si stěžuje, že soud vazbu prodloužil z obav o útěk obviněného.

Jan Motyčka | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politik, který je ve městě známý také jako organizátor Febiofestu a letního kina, tak i po uplynutí první tříměsíční lhůty pro vazbu může o svobodě jen snít a přes mřížované okno zřejmě uvidí i první sněhové vločky.

"Podala jsem stížnost na trvání vazby na konci října, zatím žádná odpověď nepřišla. Dokonce jsme nabízeli kauci a Motyčka sepsal slib, že v trestné činnosti nebude po propuštění pokračovat," řekla Motyčkova obhájkyně a bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová.

Existují tři důvody, proč držet obviněného ve vazbě: riziko jeho útěku za hranice, ovlivňování svědků nebo podezření z toho, že bude pokračovat v páchání trestné činnosti. Podle Benešové ani jeden z těchto důvodů u Motyčky nehrozí.

"S těmi důvody polemizuji. Svědci už byli vyslechnuti, ovlivnit je nemůže. Pokračovat v trestné činnosti může jen teoreticky, když o něm finanční úřad ví, a že by utekl za hranice? To by tam musel mít nějaká konta," uvedla.

Drogy na vazbu nemají vliv

Podle zjištěných informací Motyčka zfalšoval několik faktur za práce, které sice proběhly, ale nebyly řádně vedeny v účetnictví. Při domovní prohlídce u něj navíc policie našla také sáček s jedenácti gramy bílého prášku, ze kterého se po policejní expertize vyklubal pervitin.

Drogová eskapáda však na Motyčkovo věznění nemá vliv. "Ty drogy dělají v Pardubicích, Prahu to vůbec nezajímá, navíc za těch pár gramů mu hrozí mnohem menší trest než za daňový delikt, takže jsem dokonce požádala o zastavení stíhání, ale žádost mi zamítli," uvedla Benešová.

Jako bývalou nejvyšší státní zástupkyni ji překvapilo, že Motyčku drží pro pár zfalšovaných faktur ve vězení. "Tady je možné všechno. Jiná, daleko horší obvinění klidně zastaví a malé ryby drží ve vazbě, když na ty velké nemají," uvedla.

Za pravdu jí dávají některé precedentní případy z minulosti. Pár dnů po Motyčkovi například policie pozatýkala v Brně bandu vyděračů, kteří vyhrožovali lidem smrtí. Bývalý policista, který podle obvinění takzvaný Toflův gang koordinoval, už je přes týden z vazby venku, neboť u něj údajně vazební důvody pominuly.

Nebo obráceně. Ze spáchání trestného činu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby stíhá od července policie muže z Lounska. Soud ho nechal na svobodě.

Soud i žalobci vysvětlují důvody vazby jinak

Jak vysvětluje soud nebo státní zastupitelství setrvání daňového podvodníka ve vazbě déle, než je tomu u jiných lidí, pokud se vůbec do vazby dostanou? Každý jinak.

"Jsou i mnohem menší případy s nižší hranicí trest a přitom vazba trvá tak dlouho. Každý případ je individuální, na výši trestu ale nezáleží," řekl Jaroslav Pytloun z Obvodního soudu na Praze 4.

"Záleží na výši trestu, zřejmě je obviněn z něčeho, za co je vysoká sazba, víc neřeknu," uvedla k Motyčkovu věznění Blanka Valsamisová, státní zástupkyně pro Prahu 4.

Bývalá nejvyšší žalobkyně Benešová to shrnula jinak: "V téhle zemi už se nedivím ničemu."

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz