Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud pustil z vězení expolicistu odsouzeného na 10 let za vraždu

  13:35aktualizováno  13:35
Expolicista Jiří Jungman může po dvou letech strávených ve vězení domů. V květnu 2008 při potyčce v Trutnově zastřelil muže a psa. Ve vězení si odpykával desetiletý trest, který ale Ústavní soud minulý týden zrušil. Případem se tak znovu bude zabývat Krajský soud v Hradci Králové, který ho dopoledne propustil.

Expolicista Jiří Jungman uspěl u Ústavního soudu. Ten nařídil obnovu jeho procesu | foto: ČTK

"Rozhodnutím soudu nejsem překvapen, klient předtím sám nastoupil do výkonu trestu, nebylo zde riziko, že uprchne. Ostatní vazební důvody ani nepřipadaly v úvahu," řekl advokát propuštěného Jungmana Miloslav Jančík.

Co se tehdy stalo?

Incident se odehrál v květnu 2008 v Trutnově. Jungman se pozdě v noci při návratu z hospody pohádal s dalším mužem údajně kvůli psovi. Oba byli podle spisu opilí. Vše začalo tím, že se obžalovaný zastavil u jednoho z domů a údajně dráždil psa za plotem.

Jungman ale tvrdil, že na psa jen mluvil, což se nezamlouvalo jeho majiteli, který ho napadl a psa bojového plemene na něj poštval. Jungman podle svých slov použil zbraň ve chvíli, kdy neměl jinou možnost. Muže zasáhl nejdříve do nohy a druhou kulkou přímo do srdce. Třetím výstřelem Jungman podle obžaloby usmrtil psa, poté přivolal policii a lékaře.

"Nevěděl jsem, kudy kam, útok nepřestával. Spadl jsem na zem a musel jsem odrážet ještě útoky agresivního psa, který mě několikrát kousl. Cítil jsem, jak polykám nosní krev, zuby jsem měl vražené do pusy," popsal tehdy u soudu.

Obhájce tvrdí, že v této kauze státní orgány celkem osmkrát přehodnotily chování obžalovaného. "Ten případ byl rozporný od samého začátku, jsem přesvědčen, že by měl být hodnocen jako případ nutné obrany," řekl Jančík.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová upozornila, že ani v době podání obžaloby obžalovaný ve vazbě nebyl. "Jsem přesvědčena, že zde vazební důvody nejsou, proto jsem soudu navrhla, aby byl podán příkaz k propuštění," uvedla Faltusová.

Hradecký soud Jungmanovi před dvěma lety uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na pět let, a to za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vrchní soud v Praze ale čin překvalifikoval na vraždu a poslal Jungmana na deset let do věznice s ostrahou, což před dvěma lety potvrdil i Nejvyšší soud.

Ústavní soud však nyní verdikt zrušil, protože justice podle něj zcela pominula Jungmanovy argumenty a rozhodla o jeho vině bez odpovídajících důkazů. 

"Je přitom velmi důležité zjistit a popsat, kdo byl iniciátorem brachiálního násilí čili kdo zasadil první ránu," podotkl minulý týden soudce Jan Musil, podle nějž nelze z žádného důkazu jednoznačně odvodit, že Jungman potyčku vyprovokoval (více o zrušení rozsudku čtěte zde).

Případem se bude znovu zabývat Královéhradecký soud, termín hlavního líčení však dosud nestanovil.

Autoři: ,Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Nový terminál v Hostinném je nebezpečný pro chodce, město ho upraví

Nové autobusové nádraží v Hostinném na Trutnovsku.

Přestože nový autobusový terminál v podkrkonošském Hostinném je už několik týdnů hotový, ještě z něj neodjel jediný...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Najdete na iDNES.cz