Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud pustil z vězení expolicistu odsouzeného na 10 let za vraždu

  13:35aktualizováno  13:35
Expolicista Jiří Jungman může po dvou letech strávených ve vězení domů. V květnu 2008 při potyčce v Trutnově zastřelil muže a psa. Ve vězení si odpykával desetiletý trest, který ale Ústavní soud minulý týden zrušil. Případem se tak znovu bude zabývat Krajský soud v Hradci Králové, který ho dopoledne propustil.

Expolicista Jiří Jungman uspěl u Ústavního soudu. Ten nařídil obnovu jeho procesu | foto: ČTK

"Rozhodnutím soudu nejsem překvapen, klient předtím sám nastoupil do výkonu trestu, nebylo zde riziko, že uprchne. Ostatní vazební důvody ani nepřipadaly v úvahu," řekl advokát propuštěného Jungmana Miloslav Jančík.

Co se tehdy stalo?

Incident se odehrál v květnu 2008 v Trutnově. Jungman se pozdě v noci při návratu z hospody pohádal s dalším mužem údajně kvůli psovi. Oba byli podle spisu opilí. Vše začalo tím, že se obžalovaný zastavil u jednoho z domů a údajně dráždil psa za plotem.

Jungman ale tvrdil, že na psa jen mluvil, což se nezamlouvalo jeho majiteli, který ho napadl a psa bojového plemene na něj poštval. Jungman podle svých slov použil zbraň ve chvíli, kdy neměl jinou možnost. Muže zasáhl nejdříve do nohy a druhou kulkou přímo do srdce. Třetím výstřelem Jungman podle obžaloby usmrtil psa, poté přivolal policii a lékaře.

"Nevěděl jsem, kudy kam, útok nepřestával. Spadl jsem na zem a musel jsem odrážet ještě útoky agresivního psa, který mě několikrát kousl. Cítil jsem, jak polykám nosní krev, zuby jsem měl vražené do pusy," popsal tehdy u soudu.

Obhájce tvrdí, že v této kauze státní orgány celkem osmkrát přehodnotily chování obžalovaného. "Ten případ byl rozporný od samého začátku, jsem přesvědčen, že by měl být hodnocen jako případ nutné obrany," řekl Jančík.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová upozornila, že ani v době podání obžaloby obžalovaný ve vazbě nebyl. "Jsem přesvědčena, že zde vazební důvody nejsou, proto jsem soudu navrhla, aby byl podán příkaz k propuštění," uvedla Faltusová.

Hradecký soud Jungmanovi před dvěma lety uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na pět let, a to za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vrchní soud v Praze ale čin překvalifikoval na vraždu a poslal Jungmana na deset let do věznice s ostrahou, což před dvěma lety potvrdil i Nejvyšší soud.

Ústavní soud však nyní verdikt zrušil, protože justice podle něj zcela pominula Jungmanovy argumenty a rozhodla o jeho vině bez odpovídajících důkazů. 

"Je přitom velmi důležité zjistit a popsat, kdo byl iniciátorem brachiálního násilí čili kdo zasadil první ránu," podotkl minulý týden soudce Jan Musil, podle nějž nelze z žádného důkazu jednoznačně odvodit, že Jungman potyčku vyprovokoval (více o zrušení rozsudku čtěte zde).

Případem se bude znovu zabývat Královéhradecký soud, termín hlavního líčení však dosud nestanovil.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Najdete na iDNES.cz