Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exředitel hořické nemocnice u soudu odmítl obvinění z bossingu

  15:41aktualizováno  15:41
U hradeckého krajského soudu vypovídal bývalý ředitel hořické nemocnice a odmítl obvinění z takzvaného bossingu, tedy že by šikanoval svého podřízeného. Bývalý zaměstnanec nemocnice se domáhá omluvy za diskriminaci na pracovišti, podle vedení ale dostal výpověď kvůli nedostatečnému vzdělání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin VeselýMF DNES

Peter Hrnčiar pracoval v Městské nemocnici v Hořicích od roku 2006 až do roku 2009 na pozicích vedoucího laboratoří a náměstka ředitele pro řízení jakosti. Pak ale nemocnice udělala organizační změny a on dostal výpověď.

„Vedení nemocnice začalo konstruovat vůči mému klientovi různá obvinění, podle kterých se dopouštěl porušování pracovní kázně, neplnění pracovních úkolů. To vše pokládáme za smyšlenky,“ řekl jeho právní zástupce Roman Rožnovský a upozornil, že jeho klient byl jako občan slovenské národnosti znevýhodňován a byl vystaven takzvanému bossingu.

Dřívější soudy žalobce prohrál

Peter Hrnčiar žaluje Městskou nemocnici v Hořicích kvůli porušení práva na rovné zacházení se zaměstnanci a chce po nemocnici omluvu. Původně žádal i 900 tisíc korun, požadavek ale stáhl s tím, že v případě omluvy bude chtít náhradu nemajetkové újmy v dalším řízení.

Soudy se už dříve zabývaly jeho žalobou o neplatnost výpovědi z pracovního poměru. Okresní soud v Jičíně ji zamítl, což potvrdil po odvolání i krajský soud a Nejvyšší soud v Brně následně zamítl Hrnčiarovo dovolání. Neuspěl ani s ústavní stížností.  

Bossing, tedy psychickou šikanu a diskriminaci ze strany nadřízeného, ale u soudu dopoledne odmítl bývalý ředitel nemocnice Ladislav Dytrych. Tvrdí, že útokům naopak čelil on ze strany žalobce.

„Když jsem ho přijímal, tak neměl registraci v oboru, aby mohl být odborným garantem. Deklaroval, že si zkoušky do podzimu 2006 doplní, byl k tomu opakovaně vyzýván, ale oddaloval to a podle veřejné databáze na internetu je nemá dodnes!“ vypověděl bývalý ředitel nemocnice. 

„Myslím, že jsem byl bezmezně tolerantní, ale míra trpělivosti přetekla ve chvíli, kdy požádal o zvýšení osobního ohodnocení. Pro nečinnost a špatné výsledky jsem ho z funkce odvolal,“ vysvětlil soudu Dytrych, proč se rozhodl Hrnčiara o dva roky později z funkce sesadit.

Žalobce namítá, že podmínku související s doplněním vzdělání v pracovní smlouvě neměl. „Ředitel nemocnice definoval mou pozici až téměř po dvou letech. Byl jsem udržován v nevědomosti,“ stěžuje si Hrnčiar.

Zatímco on mluví o bossingu a na nadřízeného si stěžoval i u zřizovatele, tedy města Hořice v Podkrkonoší, tehdejší ředitel nemocnice také vzpomíná na nepříjemné osobní útoky.

„V té době začaly útoky na mou osobu. Rozesílal emaily spolupracovníkům, že je diskriminován, nechtěl se mnou komunikovat a vše chtěl písemně a doporučeně. Viděli jsme se maximálně v řádech hodin, protože byl neustále v pracovní neschopnosti, bral si dovolenou nebo ošetřování člena rodiny,“ vypověděl exředitel městské nemocnice. 

„Myslím, že to byly cílené provokace. Jednou jsem mu napsal sms, že potřebujeme dokumenty z jeho uzamčené skříňky. Odpověděl mi, že je nemocný a hned druhý den dostal starosta dopis, že ho šikanuju prostřednictvím sms zpráv,“ dodal Dytrych.

V roli svědka vypovídal několik hodin. Popřel také dřívější tvrzení advokáta Rožnovského, že ho zřizovatel v podstatě donutil z funkce ředitele abdikovat (více najdete zde). „Skončil jsem na moji výslovnou žádost,“ řekl Dytrych.

Krajský soud v Hradci Králové odpoledne vyslechl další svědky a jednání odročí na další termín. „Upozorňuji vás na časovou i finanční náročnost sporu,“ varoval obě strany soudce Jan Fifka. I když se žalobce domůže omluvy, náklady řízení se mohou vyšplhat na desítky, možná i stovky tisíc korun.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz