Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina žádá 7,5 milionu za postižené dítě po infekci, nemocnice vinu odmítá

  15:12aktualizováno  15:12
Šestiletá Mia z Královéhradecka má vážné zdravotní problémy. Rodiče z toho viní hradeckou fakultní nemocnici. Podle nich se dívka po porodu nakazila těžkou infekcí s trvalými následky, což dávají do souvislosti s údajně špatnou hygienou ve zdravotnickém zařízení.

Ze sálu na JIP. Novorozence zdravotníci chodbami nenosili, ale převezli je rovnou v inkubátorech (2. června 2013). | foto: Ústav pro péči o matku a dítě/Vojtěch Resler

Po nemocnici rodiče požadují jako náhradu škody na zdraví své dcery 7,5 milionu korun. Fakultní nemocnice Hradec Králové jakékoli pochybení odmítá.

„Z pohledu rodičů se narodila zdravá, infekce se rozvinula v pátý šestý den. Je trvale upoutaná na lůžku bez jakékoli naděje na zlepšení. Je odkázaná na čtyřiadvacetihodinovou péči ze strany rodiny,“ uvedla advokátka rodiny Věra Škvorová.

Holčička se narodila spolu se svým dvojčetem předčasně v létě roku 2009. Nemocnice označila těhotenství, porod i novorozence za rizikové.

Kvůli předčasnému porodu a nízké porodní váze byly obě děti umístěny ihned po narození do inkubátoru. Podle rodičů byly po porodu v pořádku. Pátý den se u Mii objevil zánět a o den později hnisavá nitrolební infekce. Lékaři diagnostikovali nozokomiální nákazu. Na rozdíl od Mii je její sestra zdravá.

„Je to vlastně nemocniční infekce. U soudu se zjišťuje, jestli za zdroj infekce zodpovídá nemocnice. Je potřeba zjistit pravděpodobnost možných zdrojů nákazy, za některé nemocnice zodpovídá, za některé nikoli,“ uvedla Škvorová.

Měly sestry dostatečně čisté ruce?

Podle ní totiž původní znalecký posudek jasně nezodpověděl otázku, jakého původu infekce je, jestli se holčička nakazila ještě v těle matky případně při porodu, nebo až v inkubátoru.

„Rodiče jsou přesvědčeni, že na straně nemocnice došlo k porušení protiepidemiologického opatření, ta jsou různá. V důsledku toho došlo k nakažení holčičky nozokomiální nákazou. Vnějších zdrojů je několik a jednou z cest mohly být ruce personálu,“ uvedla Škvorová.

Rodiče si myslí, že Miu nakazila infekcí některá z ošetřujících zdravotních sester při manipulaci s dítětem v inkubátoru bez předchozí desinfekce rukou.

U soudu vypovídala epidemioložka fakultní nemocnice. Její odpovědi byly velmi obecné. Uvedla třeba, že nedonošené děti jsou k infekcím náchylnější nebo že zjistit odkud infekce pocházely je velmi problematické a sporné.

Rodiče dvakrát neuspěli, zastal se jich Ústavní soud

Okresní soud se kauzou zabýval už jednou, ale žalobě rodiny proti nemocnici nevyhověl. Argumentoval tím, že závěr žalobkyně o nakažení dítěte zdravotní sestrou je „teoretický a spekulativní“. Také odvolací krajský soud nárok zamítl jako nedůvodný.

Až Ústavní soud případ vrátil k novému projednání s tím, že je potřeba doplnit důkazy a také znalecký posudek. Z posudku vyplynulo, že poporodní péče byla sice prováděna lege artis, tedy podle pravidel umění lékařského, a příčinou komplikací byl rozvoj septického stavu vyvolaného bakterií Pseudomonas aeruginosa s následným vznikem zánětu mozkových blan, ale že nelze spolehlivě odpovědět na otázku, zda zhoršení zdravotního stavu byly následkem nevhodné manipulace s dítětem v inkubátoru.

Ústavnímu soudu například v posudku chybí stanovisko k významu desinfekce rukou jako prevence vzniku nozokomiální nákazy. Okresní soud líčení odročil kvůli doplnění znaleckého posudku.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz