Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina žádá 7,5 milionu za postižené dítě po infekci, nemocnice vinu odmítá

  15:12aktualizováno  15:12
Šestiletá Mia z Královéhradecka má vážné zdravotní problémy. Rodiče z toho viní hradeckou fakultní nemocnici. Podle nich se dívka po porodu nakazila těžkou infekcí s trvalými následky, což dávají do souvislosti s údajně špatnou hygienou ve zdravotnickém zařízení.

Ze sálu na JIP. Novorozence zdravotníci chodbami nenosili, ale převezli je rovnou v inkubátorech (2. června 2013). | foto: Ústav pro péči o matku a dítě/Vojtěch Resler

Po nemocnici rodiče požadují jako náhradu škody na zdraví své dcery 7,5 milionu korun. Fakultní nemocnice Hradec Králové jakékoli pochybení odmítá.

„Z pohledu rodičů se narodila zdravá, infekce se rozvinula v pátý šestý den. Je trvale upoutaná na lůžku bez jakékoli naděje na zlepšení. Je odkázaná na čtyřiadvacetihodinovou péči ze strany rodiny,“ uvedla advokátka rodiny Věra Škvorová.

Holčička se narodila spolu se svým dvojčetem předčasně v létě roku 2009. Nemocnice označila těhotenství, porod i novorozence za rizikové.

Kvůli předčasnému porodu a nízké porodní váze byly obě děti umístěny ihned po narození do inkubátoru. Podle rodičů byly po porodu v pořádku. Pátý den se u Mii objevil zánět a o den později hnisavá nitrolební infekce. Lékaři diagnostikovali nozokomiální nákazu. Na rozdíl od Mii je její sestra zdravá.

„Je to vlastně nemocniční infekce. U soudu se zjišťuje, jestli za zdroj infekce zodpovídá nemocnice. Je potřeba zjistit pravděpodobnost možných zdrojů nákazy, za některé nemocnice zodpovídá, za některé nikoli,“ uvedla Škvorová.

Měly sestry dostatečně čisté ruce?

Podle ní totiž původní znalecký posudek jasně nezodpověděl otázku, jakého původu infekce je, jestli se holčička nakazila ještě v těle matky případně při porodu, nebo až v inkubátoru.

„Rodiče jsou přesvědčeni, že na straně nemocnice došlo k porušení protiepidemiologického opatření, ta jsou různá. V důsledku toho došlo k nakažení holčičky nozokomiální nákazou. Vnějších zdrojů je několik a jednou z cest mohly být ruce personálu,“ uvedla Škvorová.

Rodiče si myslí, že Miu nakazila infekcí některá z ošetřujících zdravotních sester při manipulaci s dítětem v inkubátoru bez předchozí desinfekce rukou.

U soudu vypovídala epidemioložka fakultní nemocnice. Její odpovědi byly velmi obecné. Uvedla třeba, že nedonošené děti jsou k infekcím náchylnější nebo že zjistit odkud infekce pocházely je velmi problematické a sporné.

Rodiče dvakrát neuspěli, zastal se jich Ústavní soud

Okresní soud se kauzou zabýval už jednou, ale žalobě rodiny proti nemocnici nevyhověl. Argumentoval tím, že závěr žalobkyně o nakažení dítěte zdravotní sestrou je „teoretický a spekulativní“. Také odvolací krajský soud nárok zamítl jako nedůvodný.

Až Ústavní soud případ vrátil k novému projednání s tím, že je potřeba doplnit důkazy a také znalecký posudek. Z posudku vyplynulo, že poporodní péče byla sice prováděna lege artis, tedy podle pravidel umění lékařského, a příčinou komplikací byl rozvoj septického stavu vyvolaného bakterií Pseudomonas aeruginosa s následným vznikem zánětu mozkových blan, ale že nelze spolehlivě odpovědět na otázku, zda zhoršení zdravotního stavu byly následkem nevhodné manipulace s dítětem v inkubátoru.

Ústavnímu soudu například v posudku chybí stanovisko k významu desinfekce rukou jako prevence vzniku nozokomiální nákazy. Okresní soud líčení odročil kvůli doplnění znaleckého posudku.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz