Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za smrt manželky i nenarozeného dítěte chce po nemocnici milion

  12:46aktualizováno  12:46
Nejdříve přišel o ještě nenarozené dítě, několik dní po předčasném porodu zemřela i jeho manželka. Hradecký krajský soud se znovu začal zabývat žalobou na Fakultní nemocnici v Hradci Králové, po které chce Jindřich L. milion korun.
Hradecká fakultní nemocnice má zaplatit milion korun za smrt rodičky a předčasně narozeného dítěte (ilustrační foto).

Hradecká fakultní nemocnice má zaplatit milion korun za smrt rodičky a předčasně narozeného dítěte (ilustrační foto). | foto: Koláž - iDNES.cz

V srpnu 2003 přijala hradecká nemocnice ženu v šestadvacátém týdnu rizikového těhotenství. O dva týdny později, kdy jí nepravidelně odtékala plodová voda a kdy lékaři nezachytili ozvy plodu, vyvolali předčasný porod.

Žena ale porodila mrtvé dítě a její zdravotní stav se kvůli infekci prudce zhoršoval. Po čtyřech dnech na jednotce intenzivní péče zemřela.

Lékaři trestný čin nespáchali

Tři lékaře v souvislosti s tímto případem vyšetřovala policie a dokonce je obvinila z ublížení na zdraví z nedbalosti. Vedení nemocnice přesto ani neuvažovalo o žádných sankcích proti obviněným lékařům. Nic nenasvědčovalo tomu, že by lékaři něco zanedbali. Případem se zabývala i znalecká ministerská komise, která postup lékařů označila za správný. Státní zastupitelství nakonec stíhání lékařů zastavilo.

Případem se Krajský soud v Hradci Králové zabýval už v roce 2008, ale kvůli získání dalších znaleckých posudků jednání odročil.

Brněnský gynekolog uvedl, že nemocnice léčbu nezanedbala

Jindřich L., který zažaloval nemocnici a chce milion korun jako náhradu způsobené nemajetkové újmy, se k soudu nedostavil. Dopoledne vypovídal primář Gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní nemocnice Brno Petr Janků.

"Léčba zanedbána nebyla, ale byla v souladu s poznatky lékařské vědy a možnostmi zdravotnického zařízení," uvedl lékař. Advokát žalobce mu ale připomenul, že v posudku uvedl, že léčba zvoleným lékem nebyla optimální.

"Postup nasazení léčby antibiotiky byl správný, sporný byl jen konečný výběr konkrétního léku," namítl gynekolog. Naopak souhlasil se zástupcem nemocnice, který poukázal na to, že tehdy lékaři o infekci nevěděli a antibiotika rodičce podali preventivně. 

Žena předčasný porod údajně odmítala

Hradecká lékařka Jana Sadoňová před čtyřmi lety u soudu uvedla: "Paní L. jsem navrhla, že přistoupíme k porodu, protože jí odtekla plodová voda. Hrozilo riziko infekce. Odpověděla mi, že by chtěla pokračovat v těhotenství, předčasného porodu se bála."

"Neumím si představit, jak bychom si mohli dovolit vyvolat předčasný porod, když si to rodička nepřála a její stav nebyl vážný. Kdybychom zjistili příznaky infekce, přemlouvali bychom ji k porodu více," dodala tehdy gynekoložka. Že žena trvala na oddálení porodu, potvrdila i dnešní výpověď.

Lékaře dokonce stíhala policie za to, že nesprávně vyhodnotili krevní testy a nerozpoznali infekci ženy (více v rámečku). Trestní stíhání ale bylo zastaveno. Soudkyně Věra Adámková odročila jednání na 20. dubna, do té doby jí obě strany mají dodat závěrečné návrhy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Personal Consult s.r.o.
Servisní technik (H4393)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz