Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabiju tátu a pak i tebe. Opilec zbil rodiče, po omluvě dostal podmínku

  16:06aktualizováno  16:06
Bývalý hajný Zdeněk H. se na Silvestra opil tak, že ani nevěděl, co udělal svým rodičům, se kterými žil v rodinném domě. Pětaosmdesátiletého otce brutálně zbil a způsobil mu zranění po celém těle. Francouzskou holí napadl i svoji matku, ale té se podařilo utéct a přivolat pomoc.

Zdeněk H. se u Krajského soudu v Hradci Králové zpovídá z trestného činu opilství, který soudy příliš často neřeší. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Krajský soud v Hradci Králové devětačtyřicetiletého muže potrestal tříletým vězením podmíněně odloženým na dobu pěti let a nařídil mu ambulantní protialkoholní léčbu.

„Nebudu vypovídat. Byl jsem tak opilý, že si na nic nepamatuji,“ prohlásil obžalovaný v jednací síni soudu, kde se zodpovídal ze zločinu opilství. Hrozilo mu až deset let vězení.

Soud přihlédl při výměře trestu k tomu, že dosud vedl řádný život, má práci, znalci u něho nezjistili žádné agresivní sklony a také k tomu, že se přiznal a svého činu litoval.

Na dotaz předsedy senátu krajského soudu Miroslava Veselského, jestli se cítí vinen ve smyslu podané obžaloby, Zdeněk H. odpověděl: „Ano. Hrozně mě to mrzí. Nedovedu si to vysvětlit. Rodiče mám rád. Bylo špatné, co jsem udělal. Rodiče pro mě žili“.

V souvislosti s případem nelze uvádět jeho celé jméno, místo činu a další okolnosti, které by vedly k identifikaci jeho rodičů. Vztahuje se na ně zákon na ochranu obětí zločinů.

V hospodě popíjel několik hodin

Zdeněk H. napadl své rodiče v noci na 1. ledna v rodinném domě v jednom městě ve východních Čechách. Podle obžaloby předtím několik hodin popíjel se známými alkohol, a když okolo druhé hodiny přišel domů, bezdůvodně zaútočil. Podle spisu byl tak opilý, že nebyl schopen se ovládat a byl nepříčetný.

„Nemohl rozpoznat protiprávnost svého jednání a své jednání ovládat,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

U soudu byl otec obžalovaného, který přišel o francouzských holích v doprovodu svého druhého syna. Využil práva nevypovídat a odkázal na předchozí výpověď, kterou učinil před půl rokem na policii. Předseda senátu ji proto přečetl.

„Syn šel na Silvestra do hospody a přišel až po půlnoci. Ani nevím, kdy se vrátil domů, už jsme spali. Když jsem šel na záchod, syn najednou z ničeho nic do mě strčil, dostal jsem ránu a přepadl do obýváku. Byla to velká šupa. Jeho psychický stav se v poslední době zhoršil, do hospody chodil každý den, ale opilého jsem ho neviděl, býval jen podnapilý,“ řekl na policii napadený muž.

Obžaloba vinila Zdeňka H. z toho, že svého otce povalil na záda, sedl si na něj obkročmo a začal ho mlátit dlaněmi i pěstmi do hlavy. U toho prý křičel: „Zkazil jsi mi život, já tě zabiju!“ V dalším útoku se mu pokusila zabránit jeho matka.

„Snažila se svým tělem zakrýt horní část těla poškozeného, aby zabránila v pokračování jeho napadání,“ píše se v obžalobě.

Na to obžalovaný zareagoval tak, že vzal francouzskou hůl. „Nejdřív zabiju tátu a potom i tebe,“ křičel a začal mlátit i matku.

Ženě se podařilo před synem utéct a přivolat policii. Syn svému otci tvrdými údery zlomil žebro, na hlavě měl starší muž hluboké tržné rány a podlitiny po celém těle.

U soudu nebyla nouze o emoce, třeba když se Zdeněk H. svým rodičům veřejně omluvil. „Tati, moc se vám omlouvám,“ řekl do očí svému otci.

„Omluvu bereme, protože ho známe. Bylo to vybočení. Už se nám omluvil písemně. Nemám z něho strach,“ řekl vzápětí soudu pětaosmdesátiletý muž.

Obžalovaný pětadvacet let pracoval jako lesník a bydlel v hájovně. Těžce nesl, že přišel o práci hajného a začal hodně pít. V roce 2011 se dokonce sám přihlásil do protialkoholní léčebny, ale pak začal opět pít. Před zadržením pracoval jako dělník a bydlel v rodinném domě se svými rodiči. Jednadvacet let je rozvedený.

„Vzhledem k tomu, že jste nebyl příčetný, je to kvalifikované jako zločin opilství s trestní sazbou od tří do deseti let odnětí svobody. Jinak by šlo o těžké ublížení na zdraví na dvou osobách a pohyboval byste se v přísnější sazbě do 12 let. Doufám, že se to už nebude opakovat,“ řekl soudce Veselský. Rozsudek je pravomocný.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz