Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příbuzní oběti heparinového vraha se opět soudí s nemocnicí o miliony

  14:01aktualizováno  14:01
Kauza heparinového vraha Petra Zelenky je opět u soudu. Tentokrát znovu kvůli náhradě nemajetkové újmy. Pětice pozůstalých po 78letém pacientovi požaduje u Krajského soudu v Hradci Králové po havlíčkobrodské nemocnici celkem 8,8 milionu korun. Podle nich špatně vyhodnotila zhoršující se stavy pacientů.

"Heparinový vrah" Petr Zelenka byl odsouzen na doživotí. (21. února 2008) | foto: MF DNES

„Nemocnice postupovala špatně při vyhodnocování krvácivých stavů. Za dva měsíce jich bylo čtyřikrát více než za rok, proto měla být větší prevence ze strany nemocnice, možná to měla zveřejnit dříve. Myslíme si, že to nemocnice neřešila dostatečně,“ uvedl právní zástupce pozůstalých Jan Bunganič.

Heparinový vrah

Od největší sériové vraždy v historii České republiky je to letos přesně 10 let.

Zdravotník Petr Zelenka, známý jako heparinový vrah, od května do září roku 2006 tajně podával na anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) havlíčkobrodské nemocnice nepředepsaný lék na ředění krve heparin a tímto způsobem zavraždil sedm lidí a v dalších deseti případech se o to pokusil.

V současnosti si odpykává doživotí.

Pacient se dostal do havlíčkobrodské nemocnice s úrazem hlavy a Zelenka mu jako ostatním obětem podal heparin, aby vykrvácel. Pozůstalí tvrdí, že nemocnice u zemřelého nezvolila správný léčebný postup a lékaři ho měli okamžitě operovat.

Nemocnice obvinění odmítá. Tvrdí, že příčinou smrti bylo srdeční selhání a lékaři nic nezanedbali. Už dříve soudy v trestním řízení dospěly k závěru, že za smrt pacientů nemůže nemocnice, ale pouze Zelenka.

„Nemocnice se k tomu staví zcela jednoznačně ve smyslu všech dosavadních rozhodnutí, která žaloby o náhradu škody nebo nemajetkové újmy zamítly. Velmi podrobně byla posuzována možná odpovědnost kohokoli ze zaměstnanců nemocnice. Naopak se ukázalo, že to, co se v nemocnici děje, se podařilo včas odhalit díky téměř detektivní práci primáře ARO Pavla Longina. Soudy vysoce ocenily, že se vůbec podařilo primářovi zjistit to, co nikdo nemohl předpokládat, tedy že mezi zdravotníky je člověk, který úmyslně vraždí,“ uvedl advokát nemocnice Jan Mach.

Soud už dříve rozhodl, jde jen o procesní věci

Krajský soud v Hradci Králové se nároky pozůstalých zabýval už dříve. Před dvěma lety žalobu zamítl (psali jsme zde). Případem se pak zabýval odvolací vrchní soud, který letos v červnu předchozí rozsudek zrušil a vrátil zpět do Hradce k novému projednání. Podle soudce Jana Fifky vytkl hradeckému soudu především procesní nedostatky.

„Vrchní soud vytýká, že nezaznělo, o jaké částky přesně šlo. Budeme tedy napravovat procesní záležitost a není důvod, proč by krajský soud měl na věc zásadním způsobem změnit názor,“ uvedl Fifka.

Přesto hlavní líčení odročil na 25. listopadu, aby žalobce mohl předložit ještě zdravotní dokumentaci pacienta a předešel tak možným dalším výhradám vrchního soudu.

„Otázkou je, jestli najdeme něco, co by mohlo rozhodnutí soudu zvrátit,“ zapochyboval Fifka.

Právní zástupce pozůstalých navrhl kromě přečtení zdravotní dokumentace také vypracování znaleckého posudku na postup nemocnice, to ale soudce zamítl.

Civilní žaloba, kterou projednává krajský soud, je sedmá v pořadí. Všechny předchozí soudy pravomocně zamítly (o dalším případu čtěte zde).

Nemocnice podle všech dosavadních rozsudků nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance. Zelenkovi již dříve trestní soudy nařídily zaplatit pozůstalým téměř 2,4 milionu korun.

Heparinový vrah Zelenka zabíjel v havlíčkobrodské nemocnici před deseti lety:

Po stopách vrahů s Jirkou Pánkem

Sledovat další díly na iDNES.tv


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Najdete na iDNES.cz