"Heparinový vrah" Petr Zelenka byl odsouzen na doživotí. (21. února 2008) | foto: MF DNES

Příbuzní oběti heparinového vraha se opět soudí s nemocnicí o miliony

  • 3
Kauza heparinového vraha Petra Zelenky je opět u soudu. Tentokrát znovu kvůli náhradě nemajetkové újmy. Pětice pozůstalých po 78letém pacientovi požaduje u Krajského soudu v Hradci Králové po havlíčkobrodské nemocnici celkem 8,8 milionu korun. Podle nich špatně vyhodnotila zhoršující se stavy pacientů.

„Nemocnice postupovala špatně při vyhodnocování krvácivých stavů. Za dva měsíce jich bylo čtyřikrát více než za rok, proto měla být větší prevence ze strany nemocnice, možná to měla zveřejnit dříve. Myslíme si, že to nemocnice neřešila dostatečně,“ uvedl právní zástupce pozůstalých Jan Bunganič.

Heparinový vrah

Od největší sériové vraždy v historii České republiky je to letos přesně 10 let.

Zdravotník Petr Zelenka, známý jako heparinový vrah, od května do září roku 2006 tajně podával na anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) havlíčkobrodské nemocnice nepředepsaný lék na ředění krve heparin a tímto způsobem zavraždil sedm lidí a v dalších deseti případech se o to pokusil.

V současnosti si odpykává doživotí.

Pacient se dostal do havlíčkobrodské nemocnice s úrazem hlavy a Zelenka mu jako ostatním obětem podal heparin, aby vykrvácel. Pozůstalí tvrdí, že nemocnice u zemřelého nezvolila správný léčebný postup a lékaři ho měli okamžitě operovat.

Nemocnice obvinění odmítá. Tvrdí, že příčinou smrti bylo srdeční selhání a lékaři nic nezanedbali. Už dříve soudy v trestním řízení dospěly k závěru, že za smrt pacientů nemůže nemocnice, ale pouze Zelenka.

„Nemocnice se k tomu staví zcela jednoznačně ve smyslu všech dosavadních rozhodnutí, která žaloby o náhradu škody nebo nemajetkové újmy zamítly. Velmi podrobně byla posuzována možná odpovědnost kohokoli ze zaměstnanců nemocnice. Naopak se ukázalo, že to, co se v nemocnici děje, se podařilo včas odhalit díky téměř detektivní práci primáře ARO Pavla Longina. Soudy vysoce ocenily, že se vůbec podařilo primářovi zjistit to, co nikdo nemohl předpokládat, tedy že mezi zdravotníky je člověk, který úmyslně vraždí,“ uvedl advokát nemocnice Jan Mach.

Soud už dříve rozhodl, jde jen o procesní věci

Krajský soud v Hradci Králové se nároky pozůstalých zabýval už dříve. Před dvěma lety žalobu zamítl (psali jsme zde). Případem se pak zabýval odvolací vrchní soud, který letos v červnu předchozí rozsudek zrušil a vrátil zpět do Hradce k novému projednání. Podle soudce Jana Fifky vytkl hradeckému soudu především procesní nedostatky.

„Vrchní soud vytýká, že nezaznělo, o jaké částky přesně šlo. Budeme tedy napravovat procesní záležitost a není důvod, proč by krajský soud měl na věc zásadním způsobem změnit názor,“ uvedl Fifka.

Přesto hlavní líčení odročil na 25. listopadu, aby žalobce mohl předložit ještě zdravotní dokumentaci pacienta a předešel tak možným dalším výhradám vrchního soudu.

„Otázkou je, jestli najdeme něco, co by mohlo rozhodnutí soudu zvrátit,“ zapochyboval Fifka.

Právní zástupce pozůstalých navrhl kromě přečtení zdravotní dokumentace také vypracování znaleckého posudku na postup nemocnice, to ale soudce zamítl.

Civilní žaloba, kterou projednává krajský soud, je sedmá v pořadí. Všechny předchozí soudy pravomocně zamítly (o dalším případu čtěte zde).

Nemocnice podle všech dosavadních rozsudků nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance. Zelenkovi již dříve trestní soudy nařídily zaplatit pozůstalým téměř 2,4 milionu korun.

Heparinový vrah Zelenka zabíjel v havlíčkobrodské nemocnici před deseti lety: