Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dívku poznal přes Facebook. Za pokus o její znásilnění je hoch v podmínce

  15:40aktualizováno  15:40
Krajský soud v Hradci Králové potrestal další zločin, ve kterém hraje roli sex, sociální sítě a nezletilci. Sedmnáctiletý mladík z východních Čech dostal podmínku za pokus znásilnění dvanáctileté dívky. S tou se seznámil prostřednictvím Facebooku.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, MAFRA

Nezletilému mladíkovi hrozil trest v rozmezí od jednoho do pěti let vězení, tedy zhruba poloviční sazba oproti dospělým. Kromě toho mu soud uložil dohled probačního úředníka.

„Dopustil jste se toho jako mladistvý, proto vám hrozilo nejvýše pět let. Kdyby vám bylo osmnáct, pohyboval byste se v trestní sazbě 5 až 12 let. Doufám, že si to uvědomujete,“ začal předseda senátu krajského soudu Zdeněk Šulc odůvodnění takzvaného trestního opatření. Mladíkovi je v současné době sedmnáct, když se činu dopustil, bylo mu o rok méně.

Podle spisu se s dívkou seznámil prostřednictvím Facebooku, nějaký čas si dopisovali a bavili se na sociální síti také o intimnostech. Loni v květnu si s ní domluvil schůzku, a pak se ji v lese na Vsetínsku ve Zlínském kraji pokusil znásilnit: podrazil jí nohy, spadla na zem, chytil ji za ruce, aby se nemohla bránit a začal ji osahávat. Obžaloba tvrdila, že chlapec šel na schůzku už s cílem mít s dívkou sex, v kapse měl čtyři kondomy.

„Bránila se křikem, kopáním, odstrkáváním obžalovaného,“ zaznělo v jednací síni krajského soudu. Ačkoli bylo hlavní líčení kvůli zákonu na ochranu nezletilých zločinců neveřejné, trestní opatření (rozsudek, pozn.red.) bylo už novinářům přístupné.

„Nutno ocenit, že když ho dívka nakopne a dá se na útěk, tak jí nechá být a běží za ní jen, aby jí vrátil mobil,“ sdělil Šulc.

Soud mladíka potrestal dvouletým vězením podmíněně odloženým na dobu tří let. Přihlédl k několika polehčujícím okolnostem. Dívka neutrpěla žádné zranění, ani psychickou poruchu, šlo o pokus znásilnění. Mladík se navíc částečně přiznal, ze školy nejsou k jeho dosavadnímu chování žádné vážnější připomínky a ani soudní znalci neobjevili v jeho osobnosti žádnou deviaci.

„Za této situace jsme dospěli k závěru, že není nutné vás posílat do vězení či dětského domova. Postačuje podmíněný odklad, tedy výstraha,“ řekl Šulc obžalovanému mladíkovi, který do jednací síně přišel s rodiči. Odůvodnění verdiktu připomínalo kázání.

Podmínka v praxi znamená, že odsouzený si musí dát velký pozor, aby v takzvané zkušební době neudělal nic protizákonného.

„Pokud však v následujících třech letech uděláte s prominutím nějakou ptákovinu, odsedíte si dva roky. Cokoli vyvedete, vystavujete se nebezpečí, že podmíněný trest změníme na nepodmíněný. Bude záležet jen na vás. Každý svého štěstí strůjce,“ uvedl Šulc.

Podobných případů v Česku přibývá

Po vynesení verdiktu se obžalovaný i státní zástupkyně práva na odvolání vzdali. Lhůtu si nechala jen zástupkyně ze sociálně-právní ochrany dětí. Na závěr předseda senátu upozornil, že v poslední době u krajského soudu sexuálně motivovaných zločinů, ve kterých hrají úlohu sociální sítě, přibývá.

„Pro nás to už překvapující není. Ani ne patnáctileté dívky posílají své snímky na druhou stranu linky aniž by si uvědomovaly komu. Je jim jedno, že to může být nějaký pedofil či násilník. Bohužel i mládež od nějakých sedmi let se podobným způsobem na sociálních sítích baví. Něco jiného je komunikace na Facebooku a pak realita,“ uvedl Šulc.

U krajského soudu se v podobné kauze zodpovídá i jednadvacetiletý muž. Obžaloba mladíka viní téměř ze všech mravnostních zločinů, které v Česku existují. Podle spisu nejméně od roku 2010 do svého zadržení 18. srpna 2014 zneužil přes sociální sítě, zejména Facebook a Skype, desítky nezletilých dívek. Některým nebylo ještě ani dvanáct let, některé zneužíval opakovaně. Vylákával od nich intimní fotografie a pak je na základě hrozeb jejich zveřejnění vydíral. Podle spisu je poškozených dívek 47, skutků přes 60 a trestných činů k devadesáti (podrobnosti čtěte zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Najdete na iDNES.cz