Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kurýr drogového gangu dostal pět let, pašoval léky na výrobu pervitinu

  13:31aktualizováno  13:31
Pět let vězení si odpyká Bulhar Atanas Vanchev Atanasov, kterého hradecký krajský soud potrestal za to, že byl kurýrem drogového gangu. Loni v únoru převezl z Polska do Česka 70 tisíc tablet s obsahem pseudoefedrinu, látky potřebné k výrobě pervitinu. K vietnamskému odběrateli v Praze se zásilkou nedorazil.

Odsouzený Bulhar Atanas Vanchev Atanasov (4.1.2016). | foto: Tomáš Kučera

Proto také nedostal slíbených 500 euro za převoz. Čeští celníci totiž Atanasova zadrželi asi dvě stě metrů za státní hranicí v Náchodě-Bělovsi.

„Lituji toho a uvědomuji si chybu, kterou jsem udělal. Bylo to pro peníze,“ přiznal sedmatřicetiletý Bulhar.

Za zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaný v mezinárodní organizované skupině mu hrozil trest v rozmezí od deseti do osmnácti let vězení. Soud však přihlédl k několika polehčujícím okolnostem a udělil trest pod spodní hranicí trestní sazby.

„Přiznal se a od počátku spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení, pomohl při odhalení dalších dvou spolupachatelů, byl jen kurýrem a v Česku nebyl dosud trestán. Proto bylo možné uložit nižší trest,“ vysvětlil předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek.

Soud také Atanasova na deset let vyhostil z České republiky. V praxi to znamená, že po odpykání trestu v nejmírnějším typu věznice musí z republiky pryč.

Mečo a Žeko

Odsouzený muž před vynesením rozsudku popsal, jak se do organizované skupiny zapojil a co ho k tomu vedlo. „Žil jsem tehdy ve Varšavě, kde jsem pracoval na tržnici. Oba muže jsem znal podle vidění,“ uvedl cizinec.

Dva muže, kteří ho řídili, znal pouze pod přezdívkami Mečo a Žeko. V současné době už policie zná jejich totožnost, ale zatím po nich bezvýsledně pátrá. Všichni tři muži působili na obří bulharské tržnici na okraji Varšavy.

„Většina z nás se zabývala dovozem oblečení a prodejem na tržnici. Mečo a Žeko asi před rokem začali jezdit v drahých autech, bylo vidět, že přišli k penězům. Navrhli mi, jestli nechci za 500 euro převézt autem balík s léky do Česka. Věděli, že jsem ve finanční tísni, že potřebuji peníze. Souhlasil jsem,“ řekl Atanasov prostřednictvím překladatele soudu.

Na spolupráci se s nimi dohodl asi deset dní před samotným zatčením 23.února. Vše bylo pečlivě zorganizované. Dosud policii neznámý Bulhar mu 20. února ve Varšavě předal osobní vozidlo značky BMW s českou espézetkou, poté se Atanasov přesunul do polského hotelu u česko-polské hranice u Českého Těšína, kde jej 23. února před pátou hodinou ranní Mečo a Žeko vyzvedli.

Poté všichni tři vyrazili do Prahy. Atanasov jel sám ve vozidle BMW a další dva muži v dalším půjčeném autě. V Praze se přibližně kolem desáté hodiny dopoledne setkali s předpokládaným odběratelem tablet. Ještě téhož dne všichni tři Bulhaři se přesunuli na hraniční přechod v Náchodě –Bělovsi, kde na polské straně u benzínky další neznámý muž gangu předal Atanasovi tašku s téměř 27 kilogramy vyloupaných tablet léku Cirrus.

„Přijeli zpět do Polska, dostal do auta tašku s tabletami a poté mu dali pokyn, že jedou zpět do Prahy. Kousek za hranicemi na českém území ho celní hlídka zadržela,“ uvedl státní zástupce Jan Vodička.

Atanasov jako jediný člen gangu skončil s pouty na rukou. „Řekli mi, ať nemám obavy, že kdyby mě chytli, jen mi zabaví léky, ale nebude to trestný čin,“ řekl soudu Atanasov.

Rozsudek je pravomocný

Podle spisu by z více než 70 tisíc tablet léku Cirrus šlo vyrobit více než šest kilogramů pervitinu v hodnotě šest až sedm milionu korun. „Mečo a Žeko byli organizátory, i když nelze vyloučit ani osobu na nimi. Zajistili v Polsku tablety a odběr v České republice. Obžalovaný působil jako kurýr. Kromě nich jsou v případu ještě minimálně dva lidé, ten, který mu dával tu tašku s léky do auta. Dalším článkem je zřejmě i muž, který mu poskytl v Polsku auto,“ dodal Vodička.

Rozsudek je pravomocný. Státní zástupce i obhájce se práva na odvolání vzdali.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz