Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kurýr drogového gangu dostal pět let, pašoval léky na výrobu pervitinu

  13:31aktualizováno  13:31
Pět let vězení si odpyká Bulhar Atanas Vanchev Atanasov, kterého hradecký krajský soud potrestal za to, že byl kurýrem drogového gangu. Loni v únoru převezl z Polska do Česka 70 tisíc tablet s obsahem pseudoefedrinu, látky potřebné k výrobě pervitinu. K vietnamskému odběrateli v Praze se zásilkou nedorazil.

Odsouzený Bulhar Atanas Vanchev Atanasov (4.1.2016). | foto: Tomáš Kučera

Proto také nedostal slíbených 500 euro za převoz. Čeští celníci totiž Atanasova zadrželi asi dvě stě metrů za státní hranicí v Náchodě-Bělovsi.

„Lituji toho a uvědomuji si chybu, kterou jsem udělal. Bylo to pro peníze,“ přiznal sedmatřicetiletý Bulhar.

Za zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaný v mezinárodní organizované skupině mu hrozil trest v rozmezí od deseti do osmnácti let vězení. Soud však přihlédl k několika polehčujícím okolnostem a udělil trest pod spodní hranicí trestní sazby.

„Přiznal se a od počátku spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení, pomohl při odhalení dalších dvou spolupachatelů, byl jen kurýrem a v Česku nebyl dosud trestán. Proto bylo možné uložit nižší trest,“ vysvětlil předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek.

Soud také Atanasova na deset let vyhostil z České republiky. V praxi to znamená, že po odpykání trestu v nejmírnějším typu věznice musí z republiky pryč.

Mečo a Žeko

Odsouzený muž před vynesením rozsudku popsal, jak se do organizované skupiny zapojil a co ho k tomu vedlo. „Žil jsem tehdy ve Varšavě, kde jsem pracoval na tržnici. Oba muže jsem znal podle vidění,“ uvedl cizinec.

Dva muže, kteří ho řídili, znal pouze pod přezdívkami Mečo a Žeko. V současné době už policie zná jejich totožnost, ale zatím po nich bezvýsledně pátrá. Všichni tři muži působili na obří bulharské tržnici na okraji Varšavy.

„Většina z nás se zabývala dovozem oblečení a prodejem na tržnici. Mečo a Žeko asi před rokem začali jezdit v drahých autech, bylo vidět, že přišli k penězům. Navrhli mi, jestli nechci za 500 euro převézt autem balík s léky do Česka. Věděli, že jsem ve finanční tísni, že potřebuji peníze. Souhlasil jsem,“ řekl Atanasov prostřednictvím překladatele soudu.

Na spolupráci se s nimi dohodl asi deset dní před samotným zatčením 23.února. Vše bylo pečlivě zorganizované. Dosud policii neznámý Bulhar mu 20. února ve Varšavě předal osobní vozidlo značky BMW s českou espézetkou, poté se Atanasov přesunul do polského hotelu u česko-polské hranice u Českého Těšína, kde jej 23. února před pátou hodinou ranní Mečo a Žeko vyzvedli.

Poté všichni tři vyrazili do Prahy. Atanasov jel sám ve vozidle BMW a další dva muži v dalším půjčeném autě. V Praze se přibližně kolem desáté hodiny dopoledne setkali s předpokládaným odběratelem tablet. Ještě téhož dne všichni tři Bulhaři se přesunuli na hraniční přechod v Náchodě –Bělovsi, kde na polské straně u benzínky další neznámý muž gangu předal Atanasovi tašku s téměř 27 kilogramy vyloupaných tablet léku Cirrus.

„Přijeli zpět do Polska, dostal do auta tašku s tabletami a poté mu dali pokyn, že jedou zpět do Prahy. Kousek za hranicemi na českém území ho celní hlídka zadržela,“ uvedl státní zástupce Jan Vodička.

Atanasov jako jediný člen gangu skončil s pouty na rukou. „Řekli mi, ať nemám obavy, že kdyby mě chytli, jen mi zabaví léky, ale nebude to trestný čin,“ řekl soudu Atanasov.

Rozsudek je pravomocný

Podle spisu by z více než 70 tisíc tablet léku Cirrus šlo vyrobit více než šest kilogramů pervitinu v hodnotě šest až sedm milionu korun. „Mečo a Žeko byli organizátory, i když nelze vyloučit ani osobu na nimi. Zajistili v Polsku tablety a odběr v České republice. Obžalovaný působil jako kurýr. Kromě nich jsou v případu ještě minimálně dva lidé, ten, který mu dával tu tašku s léky do auta. Dalším článkem je zřejmě i muž, který mu poskytl v Polsku auto,“ dodal Vodička.

Rozsudek je pravomocný. Státní zástupce i obhájce se práva na odvolání vzdali.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Najdete na iDNES.cz