Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Epileptický záchvat neměl, řekl znalec o řidiči, jenž přejel dvě děti

  13:15aktualizováno  15:55
Na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Hradci Králové usedl jednačtyřicetiletý Jaroslav Novák, který loni v listopadu srazil tříletého a šestiletého chlapce. Ani jeden z bratrů jeho jízdu nepřežil, pozůstalí požadují odškodné. Soudní znalec vyloučil řidičovu verzi o epileptickém záchvatu.

Eskorta přivádí do jednací síně Okresního soudu v Hradci Králové Jaroslava Nováka, který loni v listopadu zavinil smrt dvou dětí. (17. dubna 2012) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Na přechodu pro chodce v hradecké Habrmanově ulici dodnes připomínají tragickou listopadovou nehodu svíčky a plyšáci.


"Aniž se přesvědčil, zda se na přechodu nenacházejí chodci, nacouval do ulice se zákazem vjezdu. Po srážce pokračoval v couvání, přičemž došlo k opětovnému sražení chodců," řekl státní zástupce Alexandr Pumprla, který obžaloval Nováka ze zločinu usmrcení z nedbalosti.

Novák od začátku tvrdí, že měl za volantem epileptický záchvat a to samé zopakoval i u soudu: "Sedl jsem do auta, zařadil zpátečku a pak si nic nepamatuju, opravdu." A omluvil se pozůstalým.

Když se ho předseda senátu David Schmuck zeptal, proč před couváním nezkontroloval zpětná zrcátka, zavzlykal: "Záchvat už na mě šel, už jsem neměl šanci se podívat." Na další otázku, proč se tedy vůbec rozjížděl, ale nedokázal odpovědět.

Řidič podle lékařů epileptický záchvat neprodělal

Přednosta epileptologického centra Nemocnice na Františku Jiří Hovorka, který Nováka vyšetřoval, ale epileptický záchvat jednoznačně vyloučil: "Ani jeden z typů záchvatů, které se mu stereotypně vracejí, se na nehodě nepodílel." Obžalovaný při jeho slovech kroutil nesouhlasně hlavou.

Soudní znalec dodal, že se Novák choval nezodpovědně, když na epilepsii, kterou trpí od mládí, nebral léky a nedodržoval stanovený režim. U lékaře muž navíc podepsal poučení, že ztratil způsobilost řídit motorová vozidla, přesto řidičský průkaz neodevzdal a jezdil dál.

"Sehrát určitou roli mohl alkohol a únava. Po počáteční chybě u něj nastalo zkratkové zmatečné jednání, které souvisí spíše s jeho poruchou osobnosti," uvedl lékař, což potvrdil i soudní znalec z oboru psychiatrie: "Je emočně nestabilní a impulsivní typ, v minulosti byl hospitalizován na psychiatrii."

Předchozí noc obžalovaný propil v baru

Novák u výslechu přiznal, že noc před nehodou strávil v baru, kde vypil velké množství alkoholu. Přiznal, že měl deset malých panáků rumu a šel spát až v šest ráno, přestože ho jeho lékař poučil, že by neměl alkohol pít vůbec.

"Nedocházel jsem na vyšetření, to je pravda," přiznal Novák, který prý prodělal poslední epileptický záchvat asi měsíc před nehodou. "Ale v životě se mi to v autě nestalo, i když to není omluva," dodal.

Před soudem dopoledne vypovídali i znalci z oboru dopravy, podle kterých byl automobil v naprostém pořádku. "Vozidlo bylo ve výborném technickém stavu, žádné závady jsem nezjistil," řekl Zdeněk Veselý.

Další znalec Jaroslav Hartman uvedl, že s autem řidič manipuloval vědomě: "Brzdil, přeřadil ze zpětného chodu a znovu se rozjel, po celou dobu musel jednat vědomě. Sešlápl plyn do maxima, točil se kolem zadního kola a rozhodně musel ucítit ránu." 

V momentě, kdy řidič zastavil, zařadil rychlost a znovu se rozjel, podle něj pravděpodobně sražené děti neviděl, protože ležely pod autem.

Opilý spolujezdec se snažil vyřadit rychlost

Odpoledne vypovídal také Vlastimil Vlasák, který při havárii seděl na místě spolujezdce (rozhovor s ním najdete zde). Právě on v den nehody zavolal Jaroslavu Novákovi, aby ho vyzvedl v herně nedaleko křižovatky Habrmanovy ulice s ulicí Pavla Hanuše.

Fotogalerie

"Sednul jsem si do auta a byl to mžik. Jarda se na mě podíval, vykulil oči a držel se křečovitě volantu. Myslel jsem si, že má epileptický záchvat," popsal událost spolujezdec.

Sám si ale podle svých slov příliš nepamatuje, protože byl opilý. "Nejsem si jistý," odpovídal na většinu otázek.

"Vyjeli jsme rychle, ale myslel jsme si, že dopředu. Až na policii jsem se dozvěděl, že jsme couvali," řekl Vlasák. Dodal, že se snažil vyřadit rychlost a strhnout volant, ale nešlo mu to.

Na další dotazy soudu, státního zástupce i obhájce reagoval podrážděně. "Nevím, co na mě zkoušíte. Teď to vypadá, že jsem to všechno udělal já, měl jsem si vzít právníka," rozčiloval se.

Pozůstalí žádají odškodnění za nemajetkovou újmu

Prarodiče, kteří s vnuky v osudnou chvíli přecházeli silnici a vyvázli jen s lehkými zraněními, dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Dědeček odpoledne vypovídal v roli svědka, babička zemřelých chlapců se omluvila a k soudu nepřišla.

Spolu s rodiči požadují 1,7 milionu korun. "Nikdo nepochybuje, že pro rodinu neexistuje větší tragédie než přijít o dvě malé děti," řekl zmocněnec poškozených Zdeněk Ondráček.

Předseda senátu odročil líčení na květen, kdy vyslechne svědky, na kterých trvá státní zástupce a obhájce obžalovaného. Do té doby má i znalec z oboru silniční dopravy doplnit na základě výpovědi spolujezdce svůj posudek. Za přečin usmrcení z nedbalosti hrozí obžalovanému až deset let za mřížemi

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Najdete na iDNES.cz