Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za nevyrobené varhany dostal podmínku. Přes pět milionů musí vrátit

  11:34aktualizováno  11:34
Za dotační podvod dostal Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové tříletým podmíněným trestem. Musí navíc vrátit skoro celou šestimilionovou dotaci, kterou čerpal před sedmi lety od města na výrobu varhan pro filharmonii. Nikdy je však nedokončil.

Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové při jednání v únoru 2012. | foto: Alexandra MlejnkováČTK

Za dotační podvod se škodou velkého rozsahu přitom Vladimíru Grygarovi hrozilo pět až deset let vězení. Tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let zatím není pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na případné odvolání.

"Účelu trestu bude dosaženo lépe, pokud mu bude umožněno uhradit způsobenou škodu, což je podmínka," vysvětlil předseda senátu Jiří Vacek verdikt. Navíc přihlédl k několika polehčujícím okolnostem, od spáchání činu uplynulo už sedm let a obžalovaný nikdy nebyl trestán.

Výrobce varhan z Prostějovska Grygar použil podle žalobce většinu ze šestimilionové dotace na jiné věci. Městu tím vznikla škoda 5,3 milionu korun.

"Obžalovaný peníze užil k jinému účelu, zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu," stálo v obžalobě.

Kde jsou varhany, Grygar neví

Výrobce Grygar, který kvůli financování hradeckých varhan sám založil Nadační fond kulturního dědictví českých a moravských varhan, však nesouhlasil se závěry znalců. Poslední posudek zpochybnil i cenu projektové dokumentace, za kterou si Grygar naúčtoval půl milionu korun (více o předešlém jednání soudu čtěte zde).

Obžalovaný jeho závěry odmítl. "S posudkem ve všech směrech nesouhlasím, hlavně z pohledu odbornosti," namítl Grygar.

Z poskytnuté šestimilionové dotace použil podle obžaloby na stavbu varhan pouhých 715 tisíc korun. Grygar se brání, že znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce. Trvá na tom, že díly pro výrobu koncertního nástroje ho stály ještě víc.

"Včetně DPH to bylo kolem 7,5 milionu korun. Žádal jsem opakovaně orgány trestního řízení, aby varhany zajistily, ale nestalo se," řekl obžalovaný a dodal, že bude bojovat dál. Ovšem na otázku, kde jsou rozestavěné varhany nyní, jen pokrčil rameny: "Nevím."

Už dříve tvrdil, že šest milionů od města skutečně použil na stavbu varhan, nemohl je ale dokončit kvůli trestnímu oznámení, které na něj podala právě hradecká radnice.

Celkem měly varhany vyjít na 18 milionů korun, ale dárci, kteří měli doplatit zbytek, se podle Grygara kvůli trestnímu oznámení stáhli.

Loni v únoru hradecký krajský soud výrobce varhan zprostil obžaloby. Přestože hradecký magistrát dodnes nemá ani varhany, ani peníze, podle soudu se dotační podvod z roku 2006 nepovedlo prokázat (rozhodnutí najdete zde). Vrchní soud ale nařídil doplnit dokazování.

Na nové varhany se skládají dárci

Poté, co hradecký magistrát přišel o varhany i o peníze, vznikl Nadační fond varhany pro filharmonii Hradec Králové, který na výrobě mistrovského koncertního nástroje od roku 2008 pracuje.

"Už máme čtvrtinu varhan vyrobených a na účtu máme další statisíce," řekl předseda správní rady fondu Luboš Janhuba. Fondu se podařilo získat čtyři miliony ze státní dotace i od dárců. Celý projekt zaštítila operní pěvkyně Soňa Červená.

"Je to spravedlivé a je to správně," uvítal úterní rozsudek náměstek primátora s gescí pro kulturu Josef Krofta.

"Trochu mám samozřejmě pochybnosti o tom, jak to bude stavitel městu splácet. Pokud se to ale podaří, nevylučujeme, že bychom těmito prostředky fond podpořili, i když po téhle zkušenosti budeme velmi opatrní," řekl Krofta.

K dokončení varhan zbývá sehnat zhruba deset milionů korun, ale Janhuba přesto věří, že budou do roku 2015 hotové.

"Budou to druhé největší mistrovské varhany v České republice a generace po nás je jistě ocení. Od Nového roku spustíme velkou kampaň na internetu v Česku i v zahraničí," dodal Janhuba.

Dárci mohou věnovat peníze, ale také si mohou symbolicky koupit některou z 3 427 píšťal. Největší měří 5,6 metru, nejmenší jen dva milimetry a stojí řádově desítky až stovky tisíc. Například španělská trubka stojí milion korun, odměnou pro donátora bude reklama v podobě štítku se jménem.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz