Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena u soudu přiznala útok nožem, bála se prý o vlastní život

  16:38aktualizováno  16:38
Krajský soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která loni v létě napadla nožem svého partnera. Zodpovídá se z pokusu o vraždu. K útoku se přiznala. Tvrdí ale, že ji partner bil a bála se o život. Ženě hrozí až osmnáct let vězení.

Renáta Stehlíková u Krajského soudu v Hradci Králové (25.2.2016). | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Renáta Stehlíková u královéhradeckého krajského soudu podrobně popsala, co se loni 17. srpna odehrálo v bytě v centru Hradce Králové.

Osmačtyřicetiletá žena podle spisu kuchyňským nožem zaútočila na svého o šestnáct let mladšího přítele a málem ho zabila. Přežil jen díky včasnému zákroku lékařů. Sama pak volala na tísňovou linku, že ji napadl přítel a prosila o pomoc. Policisté na místě činu ale našli pobodaného a pořezaného muže (podrobnosti čtěte zde).

„Byla to nešťastná náhoda. Nechtěla jsem mu ublížit. Bála jsem se, aby mě nezabil. Nejsem agresivní,“ řekla soudu Stehlíková. K útoku nožem se přiznala, ale odmítla, že svého druha chtěla zabít a vyhrožovala mu smrtí.

V minulosti se léčila ze závislosti na alkoholu. V době, když jí policie zadržela, měla přes 2,5 alkoholu v krvi.

Stehlíková při výslechu uvedla, že v kritický den přišla domů z noční okolo půl osmé ráno a otevřela si lahev vína. Tehdy pracovala jako barmanka. Stavil se u ní na chvíli kamarád, se kterým se domluvila na výměně zámku bytových dveří. Chtěla, aby se k ní do bytu nedostal její partner, se kterým prý měla stále častější konflikty. Pak šla spát.

„Probudil mě poškozený, ležel na mě a snažil se o styk. Nepodařilo se mu to. Volala jsem o pomoc, odstrkovala ho. Jeho kamarád, který s ním ke mně přišel, mi pomohl, stáhl ho ze mě,“ vzlykala žena.

Pak se situace v bytě na chvíli uklidnila. Trojice si otevřela lahev vína a společně popíjela. Idyla netrvala dlouho, muž na ni prý opět zaútočil. Podle obžalované jí opět pomohl kamarád poškozeného. Využila toho a utekla na chodbu, kde se snažila dozvonit na sousedy.

„Zatáhli mě zpátky do bytu. Začal mě znovu mlátit. Opět mi (kamarád poškozeného, pozn. red.) pomohl a pak odešel pryč. Do té doby žádný nůž nebyl,“ řekla obžalovaná.

Pak začalo jít do tuhého. „Nadával mi, říkal, že nemá co ztratit, že mu je jedno, co udělá, že mě zabije. Zahlédla jsem na lince v odkapávači nůž a vzala ho do ruky. Stála jsem a klepala se. Mezi námi byl barový pult. Hrozně jsem se bála,“ vzlykala v jednací síni žena.

Nůž budil respekt. Délka čepele byla 20 centimetrů a šířka čepele u rukojeti 4,5 centimetru. Muž začal před ženou couvat. Podle obžaloby ho bodla nožem jednou do levé poloviny hrudníku a jednou do levého podbřišku.

„Poté, co zakopl a upadl na zem, mu přiložila nůž ke krku se slovy, že jí je jedno, že jej podřízne. Pořezala ho na krku. Útoku se bránil tím, že před ní couval a snažil se jí nůž vytrhnout z ruky,“ uvedla v jednací síni při čtení obžaloby státní zástupkyně Lenka Faltusová. Průběh hlavního líčení odmítla komentovat.

„Policii jsem volala na svoji ochranu“

Obžalovaná nakonec mobilním telefonem zavolala na tísňovou linku policie. „Volala jsem policii na svoji ochranu. Přišel za mnou do kuchyně, viděla jsem, že je na hrudníku zraněný. Byl do půl těla. Nechtěl, abych někam volala. Pak ještě bránil policii ve vstupu do bytu,“ tvrdila obžalovaná.

Její výpověď u soudu se v mnoha podstatných věcech lišila od té na policii, což nepůsobilo příliš věrohodně (o vyšetřování jsme psali zde). Kriminalistům například řekla, že druhý muž odešel ještě před tím, než utekla na chodbu před byt. Přitom soudu tvrdila, že jí spolu s poškozeným zatáhl zpět do bytu.

„Nikdy jsem neřekla, že bych ho chtěla zabít,“ prohlásila také obžalovaná před soudem. Přitom svědkyně slyšela něco jiného. Prý při potyčce obžalovaná křičela: „Ať chcípne!“

Pokud by soud neprokázal úmysl vraždit, mohla by obžalovaná odejít s mírnějším trestem. Také její zranění nebyla podle znalců tak vážná, jak u soudu popsala. Podle lékařů drobné oděrky na jejím těle „vznikly násilím malé intenzity“.

Nic prý nenasvědčuje tomu, že by jí napadený muž natrhl ucho, smýkal s ní po bytě za vlasy nebo že by ji dokonce kousl do ruky, jak emotivně řekla.

Stehlíková popsala soužití se svým dnes již bývalým přítelem, jako problémové.

„Napadl mě před tím asi třikrát. Žádné oznámení jsem tehdy nepodala,“ řekla soudu žena, která s partnerem žila ve společné domácnosti a společně pobírali sociální dávky na bydlení. Muž, kterého málem zabila, byl v minulosti ve vězení za násilný trestný čin.

Hlavní líčení bude pokračovat i v březnu výslechem soudních znalců a svědků.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz