Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znalci se neshodli, zda sanitář zneužil vozíčkáře proti jeho vůli

  13:55aktualizováno  13:55
Případ vozíčkáře údajně znásilněného v novobydžovské nemocnici tamním sanitářem zdaleka nekončí. Okresní soud v Hradci Králové už se jím ale zabývat nebude. Vrchní soud v Praze bude muset rozhodnout, který soudce dostane kauzu na stůl.

Sanitář Oldřich F. (vpravo) měl údajně pohlavně zneužít sedmadvacetiletého vozíčkáře Jakuba V. (vlevo) | foto: Koláž - iDNES.cz, foto: Martin Horký

Osmadvacetiletý Jakub V. připoutaný na invalidní vozík emotivně vypráví, jak ho loni v září padesátiletý zřízenec nemocnice Oldřich F. osahával a proti jeho vůli se pokusil dokonce o pohlavní styk.

Ten to ale odmítá, prý mu naopak hedikepovaný muž dělal sexuální návrhy.

Po půl roce čekání na revizní znalecké posudky se případ znovu protáhne. Hradecký okresní soud chce kauzu předat vrchnímu soudu, který ji nejspíše přidělí krajskému soudu. A kolotoč výslechů začne nanovo.

Sanitáři nejspíš hrozí vyšší trest

Podle znalců totiž hendikepovaný muž utrpěl těžkou újmu na zdraví, takže se pravděpodobně změní právní kvalifikace a obžalovanému by v tom případě hrozil vyšší trest. Namísto šesti měsíců až pěti let by mohl strávit ve vězení pět až 12 let.

"Mrzí mě to, protože okresní soud už spis důkladně zná a bylo by na místě rozhodnout. Můj klient i jeho rodina je ve špatném psychickém stavu, ke všemu je stále bez práce," řekla obhájkyně Oldřicha F. Dokud neskončí trestní řízení, nikde ho prý nechtějí zaměstnat.

Přestože musel v nemocnici v Novém Bydžově po čtyřech letech skončit, na jeho stranu se postavili tamní lékaři a sestřičky. Všichni o něm mluví jako o spolehlivém a obětavém zaměstnanci, a na rozdíl od obžalovaného pravidelně chodí i k soudu. "Nevěříme tomu, že by něco takového udělal," řekla jedna ze sestřiček.

Znalci se neshodli na věrohodnosti výpovědi Jakuba V.

Hlavní líčení soudkyně Hana Huláková letos v dubnu odročila za účelem zpracování revizních posudků. Znalci se tehdy neshodli na tom, jestli je výpověď poškozeného Jakuba V. věrohodná a jestli ho Oldřich F. opravdu osahával na intimních místech proti jeho vůli.

Ve středu dopoledne proto vypovídali další tři znalci z oboru psychologie a psychiatrie. Podle posudku Miloslava Kopečka k sexuálním hrátkám mezi pacientem, který po dětské mozkové obrně skončil na vozíčku, a jeho ošetřovatelem došlo nejspíše po vzájemné dohodě.

"Obžalovaný není agresivní. Kdyby poškozený projevil výrazný nesouhlas, tak by nepokračoval," řekl u soudu psycholog. U Olřicha F. navíc zjistil mírnou mentální retardaci, takže podle něj zřízenec nebyl schopen domyslet důsledky svého jednání. Násilí podle Kopečka nepoužil.

Vozíčkář trpí úzkostmi

O opaku ovšem svědčí posttraumatická stresová porucha, která se u hendikepovaného Jakuba V. rozvinula. Podle lékařů muž trpí úzkostmi, má poruchy spánku a zážitek se mu vrací ve snech. "Obsah jeho vzpomínek se týká sexuálního traumatu," řekl psychiatr Martin Bareš.

"Asi bych psychicky neunesl, kdyby mu to prošlo. Vyhrožoval mi smrtí a mám indicie o tom, že to dělal i jiným lidem," řekl se slzami v očích osmadvacetiletý muž na vozíčku.

Věrohodnost jeho výpovědi na druhou stranu zpochybnil znalec, který ho vyšetřoval jako první. "Na moje otázky často vyprskl smíchy a takhle by určitě nereagoval, kdyby opravdu prožil traumatický zážitek," uvedl v dubnu psycholog Jiří Klaban.

Jeho kolega Marek Preiss nyní v revizním posudku naopak označil výpověď poškozeného za "v zásadě věrohodnou", i když připustil, že jeho závěry vychází především z toho, co mu Jakub V. vyprávěl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Pivo ze zoo pomáhá zachránit nosorožce, suroviny dovážejí z Afriky

Názvy všech pěti druhů piva souvisí se zoo či s Afrikou. Klasický ležák byl...

Safari park ve Dvoře Králové nad Labem se veze na módní vlně minipivovarů. Ročně plánuje uvařit až 1 200 hektolitrů....

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Najdete na iDNES.cz