Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znalci se neshodli, zda sanitář zneužil vozíčkáře proti jeho vůli

  13:55aktualizováno  13:55
Případ vozíčkáře údajně znásilněného v novobydžovské nemocnici tamním sanitářem zdaleka nekončí. Okresní soud v Hradci Králové už se jím ale zabývat nebude. Vrchní soud v Praze bude muset rozhodnout, který soudce dostane kauzu na stůl.

Sanitář Oldřich F. (vpravo) měl údajně pohlavně zneužít sedmadvacetiletého vozíčkáře Jakuba V. (vlevo) | foto: Koláž - iDNES.cz, foto: Martin Horký

Osmadvacetiletý Jakub V. připoutaný na invalidní vozík emotivně vypráví, jak ho loni v září padesátiletý zřízenec nemocnice Oldřich F. osahával a proti jeho vůli se pokusil dokonce o pohlavní styk.

Ten to ale odmítá, prý mu naopak hedikepovaný muž dělal sexuální návrhy.

Po půl roce čekání na revizní znalecké posudky se případ znovu protáhne. Hradecký okresní soud chce kauzu předat vrchnímu soudu, který ji nejspíše přidělí krajskému soudu. A kolotoč výslechů začne nanovo.

Sanitáři nejspíš hrozí vyšší trest

Podle znalců totiž hendikepovaný muž utrpěl těžkou újmu na zdraví, takže se pravděpodobně změní právní kvalifikace a obžalovanému by v tom případě hrozil vyšší trest. Namísto šesti měsíců až pěti let by mohl strávit ve vězení pět až 12 let.

"Mrzí mě to, protože okresní soud už spis důkladně zná a bylo by na místě rozhodnout. Můj klient i jeho rodina je ve špatném psychickém stavu, ke všemu je stále bez práce," řekla obhájkyně Oldřicha F. Dokud neskončí trestní řízení, nikde ho prý nechtějí zaměstnat.

Přestože musel v nemocnici v Novém Bydžově po čtyřech letech skončit, na jeho stranu se postavili tamní lékaři a sestřičky. Všichni o něm mluví jako o spolehlivém a obětavém zaměstnanci, a na rozdíl od obžalovaného pravidelně chodí i k soudu. "Nevěříme tomu, že by něco takového udělal," řekla jedna ze sestřiček.

Znalci se neshodli na věrohodnosti výpovědi Jakuba V.

Hlavní líčení soudkyně Hana Huláková letos v dubnu odročila za účelem zpracování revizních posudků. Znalci se tehdy neshodli na tom, jestli je výpověď poškozeného Jakuba V. věrohodná a jestli ho Oldřich F. opravdu osahával na intimních místech proti jeho vůli.

Ve středu dopoledne proto vypovídali další tři znalci z oboru psychologie a psychiatrie. Podle posudku Miloslava Kopečka k sexuálním hrátkám mezi pacientem, který po dětské mozkové obrně skončil na vozíčku, a jeho ošetřovatelem došlo nejspíše po vzájemné dohodě.

"Obžalovaný není agresivní. Kdyby poškozený projevil výrazný nesouhlas, tak by nepokračoval," řekl u soudu psycholog. U Olřicha F. navíc zjistil mírnou mentální retardaci, takže podle něj zřízenec nebyl schopen domyslet důsledky svého jednání. Násilí podle Kopečka nepoužil.

Vozíčkář trpí úzkostmi

O opaku ovšem svědčí posttraumatická stresová porucha, která se u hendikepovaného Jakuba V. rozvinula. Podle lékařů muž trpí úzkostmi, má poruchy spánku a zážitek se mu vrací ve snech. "Obsah jeho vzpomínek se týká sexuálního traumatu," řekl psychiatr Martin Bareš.

"Asi bych psychicky neunesl, kdyby mu to prošlo. Vyhrožoval mi smrtí a mám indicie o tom, že to dělal i jiným lidem," řekl se slzami v očích osmadvacetiletý muž na vozíčku.

Věrohodnost jeho výpovědi na druhou stranu zpochybnil znalec, který ho vyšetřoval jako první. "Na moje otázky často vyprskl smíchy a takhle by určitě nereagoval, kdyby opravdu prožil traumatický zážitek," uvedl v dubnu psycholog Jiří Klaban.

Jeho kolega Marek Preiss nyní v revizním posudku naopak označil výpověď poškozeného za "v zásadě věrohodnou", i když připustil, že jeho závěry vychází především z toho, co mu Jakub V. vyprávěl.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Hajnišův mlýn je kulturní památkou, radnice v Třebechovicích nesouhlasí

Lidé v Třebechovicích pod Orebem sepsali petici proti demolici Hajnišova mlýna.

Hajnišův mlýn v Třebechovicích pod Orebem je kulturní památkou. Už podruhé o tom nepravomocně rozhodlo ministerstvo...

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Rychlodráha by mohla vést přes Hradec, vlak z Prahy by jel 20 minut

Nové vlaky, které začal Siemens už nasazovat v provozu na německé síti...

Cesta vlakem z Prahy do Hradce Králové by prý v nepříliš vzdálené budoucnosti měla trvat jen kolem 20 minut. Trasa z...

Najdete na iDNES.cz