Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaroměřští zastupitelé u soudu odmítli, že ošidili město o 1,7 milionu

  16:53aktualizováno  16:53
Před Okresním soudem v Náchodě začalo hlavní líčení s jedenácti zastupiteli města Jaroměře kvůli prodeji restaurace. Žalobce je viní, že připravili město o 1,7 milionu korun, protože vybrali nižší ze dvou nabídek.

Obžalovaní zastupitelé Jaroměře u Okresního soudu v Náchodě (28. 4. 2014) | foto: ČTK

Kvůli šest let starému prodeji restaurace "Kino Svět" na Jakubském předměstí v Jaroměři se před soudem ocitli všichni zastupitelé, kteří zvedli ruku pro nabídku tehdejšího nájemce.

Prodali mu budovu a pozemek za 430 tisíc korun, ač druhý zájemce nabídl 2,15 milionu korun. Prodej odsouhlasilo minulé zastupitelstvo 20. listopadu 2008.

Za porušení povinností při správě cizího majetku hrozí zastupitelům trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let. Mezi obžalovanými je jeden bývalý zastupitel, všichni další působí ve vedení města i v tomto volebním období. Vypovídal například starosta Jiří Klepsa, bývalá místostarostka Ilona Kubková a další.

Obžalovaní zastupitelé Jaroměře

Jiří Klepsa (bezp. za VPM)

Ilona Kubková (bezp. za VPM)

Kamil Mach (bezp. za VPM)

Věra Houfová (bezp. za VPM)

František Vrabec (bezp. za KSČM)

Jaroslav Harvan (KSČM)

Vlastislav Voříšek (KSČM)

Jaroslav Vojtěch (bezp. za US-DEU a nez.)

Miloslav Müller (US-DEU)

Petr Pálka (ČSSD)

Michal Friml (bývalý zastupitel, bezp. za ODS)

"Záměrně nedostáli svým povinnostem vyplývajícím ze zákona o obcích, tedy účelně opatrovat nebo spravovat majetek obce v souladu s jejími zájmy. Dále museli při úplatném převodu majetku sjednat cenu zpravidla ve výši, která je v daném místě a čase obvyklá, nejde-li o cenu regulovanou státem, přičemž případnou odchylku od ceny obvyklé museli zdůvodnit," uvedl státní zástupce Vladimír Štěpánek.

Podle něj však zastupitelé nikde nezdůvodnili cenový rozdíl a městu způsobili prodejem škodu 1,7 milionu korun.

Obžalovaní pochybení odmítají

Obvinění zastupitelé, kteří před soudem mluvili, však vinu odmítají. "Necítím se vinen. Město vybralo nabídku, která byla pro město i občany lepší," řekl bývalý zastupitel Michal Friml.

O koupi restaurace se ucházel Luděk Čáni, který ji od roku 2001 provozoval ve sdružení s Petrem Adamkovičem. Město uzavřelo nájemní smlouvu s Adamkovičem, ale Čáni ji fakticky vedl a investoval do ní podle zastupitelů značné peníze.

"Byla to ruina, teď je to podle mého názoru luxus sám. Pan Čáni vyplatil 430 tisíc městu za odkoupení restaurace a nejméně 1,5 milionu korun do ní investoval, tím se dostaneme v součtu na úroveň druhé nabídky od Jiřího Košťála. Žádná majetková újma podle mého názoru městu nenastala, naopak bylo škodě zabráněno. Vloženou částku by jinak město muselo refundovat," uvedl Jaroslav Harvan.

Podle starosty by město muselo nájemce vyplatit

Odmítl však odpovídat na otázky státního zástupce, protože ten nereagoval na jeho dřívější stížnost proti sdělenému obvinění. Také starosta se chtěl vyhnout tomu, že by město muselo vrátit peníze vložené podnikatelem do restaurace.

Policie se zabývá pět let starým prodejem jaroměřské restaurace v budově kina...

Jaroměřská restaurace v budově kina Svět.

"Osobně jsem restauraci navštívil až v roce 2008 a i když jsem ekonom, ne stavební technik, bylo mi naprosto jasné, že tam byly investovány nemalé finanční prostředky, zcela jistě v řádech statisíců korun. Pan Čáni uvedl celkovou vloženou částku 2,14 milionu korun. V případě ukončení nájemního vztahu by město muselo nájemci minimálně vyplácet zůstatkovou hodnotu, a to na základě zákona o dani z příjmu," vysvětlil své důvody starosta Jiří Klepsa.

Odmítl, že by nějaký zákon ukládal zastupitelům, aby zdůvodňovali cenový rozdíl mezi nabídkami. Podle něj to učinili zastupitelé v rozpravě.

Podle zastupitelů byla restaurace před příchodem Čániho vybydlená od předešlé nájemkyně. Navíc se část veřejnosti postavila za Luďka Čániho a chtěla ho dál jako hostinského. Dokonce kvůli němu lidé sepsali petici, ale podle státního zástupce ji nepodepsali všichni uvedení na arších.

Nájemní smlouva byla podle obžalovaných neplatná

Starosta se zastupitelem Harvanem také upozornili na to, že nájemní smlouva mezi městem a Adamkovičem byla neplatná. "Rada s tehdejší starostkou Jiřinou Jelínkovou schválila nájemní smlouvu s předkupním právem v roce 2001, na což rada neměla nárok, mělo ji schválit zastupitelstvo," řekl Klepsa.

Starosta se také na začátku líčení ohradil proti účasti jaroměřského kriminalisty Davida Jevčáka v tomto případu. "Pan Jevčák dává v posledních měsících nepokrytě v našem městě najevo, že by se zřejmě rád stal zastupitelem města. To skutečně považuji za naprosto nenormální," řekl starosta.

Restauraci chtěli koupit jako další zájemci Jiří Košťál a Monika Jirsáková, ale neuspěli, hlasovali pro ně jen dva zastupitelé. Napřed se neúspěšně obrátili na ministerstvo vnitra a dali podnět k protikorupční policii, která věc jednou odložila, ale pak znovu otevřela.

Před soudem zaznělo, že svou nabídku chtěli na podzim 2008 snížit o 1,1 milionu korun a dožadovali se toho neúspěšně u městské rady. Tato dvojice neprovozovala žádnou restauraci a neměla ani živnostenské oprávnění. "Jejich nabídka přes dva miliony korun byla podle mě nějaký nástřel do vzduchu," řekl zastupitel Kamil Mach.

Prohlásil také, že když hlasoval o prodeji restaurace pro Čániho, cena u něj nerozhodovala, spíš srdce, protože Čáni už měl jméno a zkušenosti. Připustil jako někteří další zastupitelé, že před prodejem nestudoval znalecký posudek. Ten vyčíslil cenu domu na jeden milion korun.

Město Jaroměř se do soudního jednání přihlásilo s nárokem na náhradu případné škody, státní zastupitelství ustanovilo městu jeho zmocněnce. U zastupitelů zřejmě soud bude brát ohled na to, že jde o přečin, tedy méně závažný trestný čin.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Randstad s.r.o.
Sales Executive & Project Manager s NJ

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz