Zámek v Opočně má zůstat státu, okresní soud opět zamítl žalobu dědičky

  11:12aktualizováno  11:12
Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou, který znovu projednával dlouholetý restituční spor o renesanční zámek v Opočně, zamítl žalobu dědičky rodiny Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Zámek by měl tedy patřit státu.

V pánské koupelně na zámku Opočno zjistíte, jak vypadala dobová hygiena na začátku 20. století | foto: ČCCR - CzechTourism

Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991 a na několik let se zámek dokonce vrátil do její správy. Loni dědičku podpořil Ústavní soud, který řekl, že jí obecné soudy upřely právo na spravedlivý proces.

Následně obnovu řízení povolil rychnovský i hradecký soud (více čtěte zde). Ve svých verdiktech však nakonec přiřkly zámek opět státu.

Kristina Colloredo-Mansfeldová se domáhá zámku, budov a pozemků podle zákona o mimosoudních rehabilitacích. Tam je i ustanovení, že oprávněnou osobou je i ten, kdo měl nárok na majetek podle Benešova dekretu číslo 5 z roku 1945 zneplatňujícího některé majetkové úkony z doby okupace. Muselo jít o majetek zabavený z důvodu rasové perzekuce, který stát po únoru 1948 nevyrovnal.

Otec dědičky, doktor Josef Colloredo-Mansfeld, přišel o opočenský velkostatek v únoru 1942, kdy mu ho zkonfiskovali Němci jako nepříteli Říše. Jeho dcera splnila v dosavadních soudních řízeních všechny podmínky zákona, až na jedinou. Sporné je, zda její otec přišel o majetek z rasových důvodů.

Podle památkářů důkazy dědičky nesvědčí o tom, že by rodina byla pronásledována pro údajný židovský původ (více čtěte také zde).

Rodina Colloredo-Mansfeldů vs. zámek

 • Když rodina s roční dcerkou přišla o velkostatek, musela se vystěhovat do Rozběřic na Královéhradecku. Josef pracoval při totálním nasazení v letech 1943 a 1944 jako pomocný dělník ve Škodě a později jako úředník.
 • Jeho bývalý majetek po druhé světové válce podle Benešova dekretu číslo 12 z roku 1945 připadl státu. Československý stát nemovitost zkonfiskoval už jako majetek Německé říše. Úřady mu později zámek nevydaly.
 • Hrabě i s manželkou a dcerou odešli koncem roku 1947 do emigrace nejdřív v Rakousku a později v Kanadě. Josef Colloredo-Mansfeld zemřel v lednu 1990 v Salcburku.
 • Čtyřiasedmdesátiletá malířka Kristina Colloredo-Mansfeldová žádá kromě ceněného zámku také přilehlý anglický park, letohrádek, starou hájovnu a historický trakt na Trčkově náměstí. O rozsáhlé sbírky se bude případně znovu soudit.
 • Značnou část majetku přitom získala již dřív. Roku 1997 se jí v Opočně vrátil dům zvaný důchod, kde zřídila vlastní lesní správu. Stát jí totiž vydal téměř 5 tisíc hektarů lesa v Orlických horách, opočenskou oboru i pozemky například na Královéhradecku.
 • S bratrancem Jeromem vysoudili 68 obrazů ze sbírky po jejich dědečkovi. Její část obrazů visela v Opočně až do ledna 2013, ale poté, co se nedohodla s památkáři na prodloužení smlouvy o výpůjčce, převezla je na zámek Dobříš, který rodina vlastní od roku 1998. Jerome si z Opočna odvezl 20 obrazů už v roce 2010 po dohodě s památkáři.
  Autoři: ,

  Nejčtenější

  Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

  Ilustrační snímek

  Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

  S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

  Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

  Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

  Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

  Turisté v noci stoupají na Sněžku.

  Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

  Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

  Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

  Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

  Mladá řidička nezvládla řízení, čelní střet s náklaďákem nepřežila

  Tragická nehoda v obci Holín u Jičína (18.12.2018).

  Tragická nehoda se stala v úterý v podvečer v obci Holín u Jičína na silnici I/16 ve směru na Mladou Boleslav....

  Další z rubriky

  Oprava hradeckého náměstí se jen tak nehne, hořický úřad stále nestíhá

  Velké náměstí v Hradci Králové.

  Ještě letos v únoru hradecká radnice věřila, že hořický stavební úřad nejpozději v dubnu rozlouskne nepříjemnost, kvůli...

  Mladá řidička nezvládla řízení, čelní střet s náklaďákem nepřežila

  Tragická nehoda v obci Holín u Jičína (18.12.2018).

  Tragická nehoda se stala v úterý v podvečer v obci Holín u Jičína na silnici I/16 ve směru na Mladou Boleslav....

  Vlak na Náchodsku rozmetal auto, řidič vyvázl se zlomenými žebry

  Nehoda spěšného vlaku a auta u Červeného Kostelce (18.12.2018).

  U Červeného Kostelce na Náchodsku se dopoledne srazil vlak s osobním autem. Zraněného řidiče museli hasiči vyprostit a...

  Najdete na iDNES.cz