Zámek v Opočně má zůstat státu, okresní soud opět zamítl žalobu dědičky

  11:12aktualizováno  11:12
Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou, který znovu projednával dlouholetý restituční spor o renesanční zámek v Opočně, zamítl žalobu dědičky rodiny Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Zámek by měl tedy patřit státu.

V pánské koupelně na zámku Opočno zjistíte, jak vypadala dobová hygiena na začátku 20. století | foto: ČCCR - CzechTourism

Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991 a na několik let se zámek dokonce vrátil do její správy. Loni dědičku podpořil Ústavní soud, který řekl, že jí obecné soudy upřely právo na spravedlivý proces.

Následně obnovu řízení povolil rychnovský i hradecký soud (více čtěte zde). Ve svých verdiktech však nakonec přiřkly zámek opět státu.

Kristina Colloredo-Mansfeldová se domáhá zámku, budov a pozemků podle zákona o mimosoudních rehabilitacích. Tam je i ustanovení, že oprávněnou osobou je i ten, kdo měl nárok na majetek podle Benešova dekretu číslo 5 z roku 1945 zneplatňujícího některé majetkové úkony z doby okupace. Muselo jít o majetek zabavený z důvodu rasové perzekuce, který stát po únoru 1948 nevyrovnal.

Otec dědičky, doktor Josef Colloredo-Mansfeld, přišel o opočenský velkostatek v únoru 1942, kdy mu ho zkonfiskovali Němci jako nepříteli Říše. Jeho dcera splnila v dosavadních soudních řízeních všechny podmínky zákona, až na jedinou. Sporné je, zda její otec přišel o majetek z rasových důvodů.

Podle památkářů důkazy dědičky nesvědčí o tom, že by rodina byla pronásledována pro údajný židovský původ (více čtěte také zde).

Rodina Colloredo-Mansfeldů vs. zámek

 • Když rodina s roční dcerkou přišla o velkostatek, musela se vystěhovat do Rozběřic na Královéhradecku. Josef pracoval při totálním nasazení v letech 1943 a 1944 jako pomocný dělník ve Škodě a později jako úředník.
 • Jeho bývalý majetek po druhé světové válce podle Benešova dekretu číslo 12 z roku 1945 připadl státu. Československý stát nemovitost zkonfiskoval už jako majetek Německé říše. Úřady mu později zámek nevydaly.
 • Hrabě i s manželkou a dcerou odešli koncem roku 1947 do emigrace nejdřív v Rakousku a později v Kanadě. Josef Colloredo-Mansfeld zemřel v lednu 1990 v Salcburku.
 • Čtyřiasedmdesátiletá malířka Kristina Colloredo-Mansfeldová žádá kromě ceněného zámku také přilehlý anglický park, letohrádek, starou hájovnu a historický trakt na Trčkově náměstí. O rozsáhlé sbírky se bude případně znovu soudit.
 • Značnou část majetku přitom získala již dřív. Roku 1997 se jí v Opočně vrátil dům zvaný důchod, kde zřídila vlastní lesní správu. Stát jí totiž vydal téměř 5 tisíc hektarů lesa v Orlických horách, opočenskou oboru i pozemky například na Královéhradecku.
 • S bratrancem Jeromem vysoudili 68 obrazů ze sbírky po jejich dědečkovi. Její část obrazů visela v Opočně až do ledna 2013, ale poté, co se nedohodla s památkáři na prodloužení smlouvy o výpůjčce, převezla je na zámek Dobříš, který rodina vlastní od roku 1998. Jerome si z Opočna odvezl 20 obrazů už v roce 2010 po dohodě s památkáři.
  Autoři: ,

  Výsledky voleb 2018

  Komunální volby

  Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

  Volby do Senátu

  V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.  Nejčtenější

  Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

  Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

  Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

  Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

  Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

  Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...  Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

  Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

  Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

  Když mluvíte, lidé musí rozumět, našel recept Birke. Vyhrál, ač ČSSD ztrácí

  Jan Birke na jednání grémia ČSSD (14. června 2017)

  Mezi sociálními demokraty, kteří zažili v komunálních volbách debakl, je starosta Náchoda Jan Birke unikát. Hladce...

  Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

  Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

  Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

  Další z rubriky

  Knihy až po strop a hudba z vinylu, antikvariát se drží od revoluce

  Hynek Kaněra v Antikvariátu na rynku v Hradci Králové

  Místo pro antikvariát jako stvořené. Původně renesanční dům na hradeckém Malém náměstí má dnes klasicistní podobu....

  Dvůr Králové vypíše soutěž na využití bývalé tržnice v centru města

  Bývalá Mayerova továrna ve Dvoře Králové nad Labem.

  Architektonickou soutěž na využití areálu někdejší Mayerovy továrny a městské tržnice v centru města chce vypsat...

  Soud uložil pět let vězení muži, který kamarádovi prodal dívku na sex

  Vazební věznice Hradec Králové

  Za prodej nezletilé kamarádky a distribuci pervitinu dostal David H. u Krajského soudu v Hradci Králové pětiletý trest....

  Advantage Consulting, s.r.o.
  SUPERVIZOR VÝROBY S AJ - PLASTY

  Advantage Consulting, s.r.o.
  Královéhradecký kraj
  nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

  Najdete na iDNES.cz