Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek v Opočně má zůstat státu, okresní soud opět zamítl žalobu dědičky

  11:12aktualizováno  11:12
Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou, který znovu projednával dlouholetý restituční spor o renesanční zámek v Opočně, zamítl žalobu dědičky rodiny Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Zámek by měl tedy patřit státu.

V pánské koupelně na zámku Opočno zjistíte, jak vypadala dobová hygiena na začátku 20. století | foto: ČCCR - CzechTourism

Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991 a na několik let se zámek dokonce vrátil do její správy. Loni dědičku podpořil Ústavní soud, který řekl, že jí obecné soudy upřely právo na spravedlivý proces.

Následně obnovu řízení povolil rychnovský i hradecký soud (více čtěte zde). Ve svých verdiktech však nakonec přiřkly zámek opět státu.

Kristina Colloredo-Mansfeldová se domáhá zámku, budov a pozemků podle zákona o mimosoudních rehabilitacích. Tam je i ustanovení, že oprávněnou osobou je i ten, kdo měl nárok na majetek podle Benešova dekretu číslo 5 z roku 1945 zneplatňujícího některé majetkové úkony z doby okupace. Muselo jít o majetek zabavený z důvodu rasové perzekuce, který stát po únoru 1948 nevyrovnal.

Otec dědičky, doktor Josef Colloredo-Mansfeld, přišel o opočenský velkostatek v únoru 1942, kdy mu ho zkonfiskovali Němci jako nepříteli Říše. Jeho dcera splnila v dosavadních soudních řízeních všechny podmínky zákona, až na jedinou. Sporné je, zda její otec přišel o majetek z rasových důvodů.

Podle památkářů důkazy dědičky nesvědčí o tom, že by rodina byla pronásledována pro údajný židovský původ (více čtěte také zde).

Rodina Colloredo-Mansfeldů vs. zámek

 • Když rodina s roční dcerkou přišla o velkostatek, musela se vystěhovat do Rozběřic na Královéhradecku. Josef pracoval při totálním nasazení v letech 1943 a 1944 jako pomocný dělník ve Škodě a později jako úředník.
 • Jeho bývalý majetek po druhé světové válce podle Benešova dekretu číslo 12 z roku 1945 připadl státu. Československý stát nemovitost zkonfiskoval už jako majetek Německé říše. Úřady mu později zámek nevydaly.
 • Hrabě i s manželkou a dcerou odešli koncem roku 1947 do emigrace nejdřív v Rakousku a později v Kanadě. Josef Colloredo-Mansfeld zemřel v lednu 1990 v Salcburku.
 • Čtyřiasedmdesátiletá malířka Kristina Colloredo-Mansfeldová žádá kromě ceněného zámku také přilehlý anglický park, letohrádek, starou hájovnu a historický trakt na Trčkově náměstí. O rozsáhlé sbírky se bude případně znovu soudit.
 • Značnou část majetku přitom získala již dřív. Roku 1997 se jí v Opočně vrátil dům zvaný důchod, kde zřídila vlastní lesní správu. Stát jí totiž vydal téměř 5 tisíc hektarů lesa v Orlických horách, opočenskou oboru i pozemky například na Královéhradecku.
 • S bratrancem Jeromem vysoudili 68 obrazů ze sbírky po jejich dědečkovi. Její část obrazů visela v Opočně až do ledna 2013, ale poté, co se nedohodla s památkáři na prodloužení smlouvy o výpůjčce, převezla je na zámek Dobříš, který rodina vlastní od roku 1998. Jerome si z Opočna odvezl 20 obrazů už v roce 2010 po dohodě s památkáři.
  Autoři: ,  Nejčtenější

  Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

  Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

  V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

  Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

  (ilustrační snímek)

  Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...  Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

  Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

  Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

  Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

  Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

  Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

  Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

  Liberečtí oslavují první branku utkání.

  Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

  Další z rubriky

  Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

  Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

  Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

  Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

  Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

  U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

  Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

  Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

  Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

  Už víte, kam do školky?
  Už víte, kam do školky?

  Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

  Najdete na iDNES.cz