Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek v Opočně má zůstat státu, okresní soud opět zamítl žalobu dědičky

  11:12aktualizováno  11:12
Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou, který znovu projednával dlouholetý restituční spor o renesanční zámek v Opočně, zamítl žalobu dědičky rodiny Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Zámek by měl tedy patřit státu.

V pánské koupelně na zámku Opočno zjistíte, jak vypadala dobová hygiena na začátku 20. století | foto: ČCCR - CzechTourism

Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991 a na několik let se zámek dokonce vrátil do její správy. Loni dědičku podpořil Ústavní soud, který řekl, že jí obecné soudy upřely právo na spravedlivý proces.

Následně obnovu řízení povolil rychnovský i hradecký soud (více čtěte zde). Ve svých verdiktech však nakonec přiřkly zámek opět státu.

Kristina Colloredo-Mansfeldová se domáhá zámku, budov a pozemků podle zákona o mimosoudních rehabilitacích. Tam je i ustanovení, že oprávněnou osobou je i ten, kdo měl nárok na majetek podle Benešova dekretu číslo 5 z roku 1945 zneplatňujícího některé majetkové úkony z doby okupace. Muselo jít o majetek zabavený z důvodu rasové perzekuce, který stát po únoru 1948 nevyrovnal.

Otec dědičky, doktor Josef Colloredo-Mansfeld, přišel o opočenský velkostatek v únoru 1942, kdy mu ho zkonfiskovali Němci jako nepříteli Říše. Jeho dcera splnila v dosavadních soudních řízeních všechny podmínky zákona, až na jedinou. Sporné je, zda její otec přišel o majetek z rasových důvodů.

Podle památkářů důkazy dědičky nesvědčí o tom, že by rodina byla pronásledována pro údajný židovský původ (více čtěte také zde).

Rodina Colloredo-Mansfeldů vs. zámek

 • Když rodina s roční dcerkou přišla o velkostatek, musela se vystěhovat do Rozběřic na Královéhradecku. Josef pracoval při totálním nasazení v letech 1943 a 1944 jako pomocný dělník ve Škodě a později jako úředník.
 • Jeho bývalý majetek po druhé světové válce podle Benešova dekretu číslo 12 z roku 1945 připadl státu. Československý stát nemovitost zkonfiskoval už jako majetek Německé říše. Úřady mu později zámek nevydaly.
 • Hrabě i s manželkou a dcerou odešli koncem roku 1947 do emigrace nejdřív v Rakousku a později v Kanadě. Josef Colloredo-Mansfeld zemřel v lednu 1990 v Salcburku.
 • Čtyřiasedmdesátiletá malířka Kristina Colloredo-Mansfeldová žádá kromě ceněného zámku také přilehlý anglický park, letohrádek, starou hájovnu a historický trakt na Trčkově náměstí. O rozsáhlé sbírky se bude případně znovu soudit.
 • Značnou část majetku přitom získala již dřív. Roku 1997 se jí v Opočně vrátil dům zvaný důchod, kde zřídila vlastní lesní správu. Stát jí totiž vydal téměř 5 tisíc hektarů lesa v Orlických horách, opočenskou oboru i pozemky například na Královéhradecku.
 • S bratrancem Jeromem vysoudili 68 obrazů ze sbírky po jejich dědečkovi. Její část obrazů visela v Opočně až do ledna 2013, ale poté, co se nedohodla s památkáři na prodloužení smlouvy o výpůjčce, převezla je na zámek Dobříš, který rodina vlastní od roku 1998. Jerome si z Opočna odvezl 20 obrazů už v roce 2010 po dohodě s památkáři.
  Autoři: ,


  Nejčtenější

  Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

  Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

  Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

  Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

  Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

  Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...  Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

  Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

  Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

  Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

  V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

  Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

  Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

  Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

  Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

  Další z rubriky

  Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

  Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

  Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

  Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

  Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

  Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

  VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

  Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

  Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

  Najdete na iDNES.cz