Obžalovaný Pavel Dvořák při soudním líčení v roce 2006

Obžalovaný Pavel Dvořák při soudním líčení v roce 2006 | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Obchodníci s nadějí dostali za půlmiliardové podvody osm a pět let

  • 26
Královéhradecký krajský soud už podruhé vynesl verdikt v kauze společnosti Progres Invest, která v devadesátých letech minulého století připravila klienty o zhruba půl miliardy korun. Zakladatelé Vladimír Michek a Pavel Dvořák dostali osm a pět let vězení, zákaz podnikat a povinnost částečně uhradit škodu.

"Obchodovali se vzdušnými zámky," shrnul rozsáhlé podvody podnikatelů předseda senátu Petr Mráka, který nad oběma podvodníky dopoledne vynesl rozsudek.

"Prodávali naději, i když si byli vědomi, že závazkům nemůžou dostát," dodal, zatímco z lavic, kde seděli poškození, se ozýval šum. Podvedení klienti společnosti Progres Invest, kteří po revoluci investovali své úspory, neskrývali vztek.

Soud rozhodl už před 6 lety

Celá kauza se u hradeckého krajského soudu projednávala už podruhé. V roce 2006 vyslechli oba chrudimští podnikatelé vyšší tresty. Michek měl jít do vězení na devět let, protože v podvodné činnosti pokračoval o rok déle už bez svého společníka, Dvořák dostal 6,5 roku.

Vrchní soud ale první verdikt zrušil a rozhodl o vrácení věci k došetření policií, státní zastupitelství pak podávalo novou obžalobu.

"Teď si někde v teple odsedí pět let a pak si bude užívat peněz, ten druhý dávno zdrhnul do zahraničí. Ale ono na ně dojde, já věřím v boží spravedlnost," řekla žena z Hradce Králové, která nechtěla uvést své jméno.

Podvedených jsou desetitisíce

Někteří investovali v řádu tisíců, jiní přišli o stovky tisíc korun. Podvodníkům naletěli lidé z celé republiky, obžaloba zaznamenala celkem 36 636 případů. Přestože zlomku poškozených soud přiznal náhradu škody, s vrácením peněz nepočítají.

"Je to sprosťárna. Známí nás tenkrát odrazovali, ale my je neposlechli a přišli jsme o 150 tisíc. Úplně selhaly kontrolní orgány, ty peníze už nikdy neuvidíme," dodala se slzami v očích podvedená žena.

Další z poškozených a zároveň tehdejší obchodní zástupce firmy Daniel Szturc byl s rozsudkem spokojený: "Jsou to relativně vysoké tresty na tu atmosféru, která je v našem státě, pachatelé podobných skutků odcházejí s minimálními tresty nebo úplně bez trestu."

Firma Progres Invest

Firmu založil Vladimír Michek a Pavel Dvořák v roce 1994, působila po celé zemi až od roku 1997. Ještě před svým zmizením stihl Michek prodat firmu společnosti TGV Zlín zastupované Josefem Toušem. Ten v roli "bílého koně" podepsal směnky a odčerpal z účtu 3,9 milionu korun. Ještě týž rok se firma zhroutila a začátkem roku 1998 ji hradecký krajský soud poslal do konkurzu. Na účtech firmy zůstaly pouhé dva miliony korun. Soud Touše před sedmi lety odsoudil ke dvěma a půl rokům za mřížemi.

Čtení obsáhlého spisu zabralo dva dny

Rozsudek se vynášel už od čtvrtečního rána. Má totiž kolem čtyř tisíc stránek, které bylo nutné v soudí síni alespoň promítnout na velkoplošnou obrazovku (více o tom zde).

Oba obžalovaní nesmějí podle verdiktu určitou dobu vykonávat funkce ve statutárních orgánech právnických osob. Michek to má zakázané na deset let, Dvořák na pět. Vladimír Michek byl stíhán i souzen jako uprchlý. Vyhlášení rozsudku ale nepřihlížel ani Pavel Dvořák, který se omluvil pro nemoc.

Celé podnikání bylo takzvané letadlo. Progres Invest peníze nikam neinvestoval, z vkladů jen vyplácel provize obchodním zástupcům, kteří měli lákat nové vkladatele.

"Společnost do sebe jen nasávala finanční prostředky, které nijak nezhodnocovala. Za celou dobu fungování provedla jen tři naprosto zanedbatelné investice, ze kterých neměla ani korunu," vysvětlil předseda senátu.

Klientům slibovali až dvanáctinásobné zhodnocení peněz

Štědré odměny dealerům a obchodním zástupcům, kteří dostávali až 80 tisíc měsíčně, tak podnikatelé vypláceli z peněz klientů. Těm slibovali až dvanáctinásobek vkladu.

"Situace byla neudržitelná a ke zhroucení systému došlo, když začaly končit první smlouvy klientů a společnost nemohla vyplatit to, co naslibovala," řekl Petr Mráka. Michek s Dvořákem si peníze brali pro svou osobní potřebu, stamiliony například vyvedli přes svoji další firmu nebo společnost, která vůbec neexistovala.

"Můžeme se domnívat, že peníze šly ve prospěch Michka, ale není to prokázané," uvedl předseda senátu. Michek dostal vyšší trest, protože ještě v roce 1997, kdy už byl obviněn z podvodů, stihl vylákat od klientů 238 milionů korun. Poté zmizel.

Bývalý jednatel společnosti a spoluzakladatel fondu Pavel Dvořák se v lednu u soudu hájil tím, že o finanční situaci společnosti nevěděl: "Měl jsem se starat pouze o obchod. Že Michek začne peníze klientů převádět jinam, tehdy nikdo nevěděl. Pak jsem z firmy odešel."

Senát ale takovou obhajobu neuznal, zvlášť když vysoké odměny dostávala i jeho manželka coby jedna z obchodních zástupců. "Byl společníkem a jednatelem s plnou odpovědností, které se nemůže zbavit. Pokud na to kašlal, tak musí nést následky," řekl předseda senátu.

Obhájci obou obžalovaných se proti rozsudku na místě odvolali, státní zástupkyně a zmocněnci poškozených si ponechali lhůtu. 

,