Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tekutou drogu jsem dostal, tvrdil soudu muž obžalovaný z otravy tří lidí

  12:39aktualizováno  12:39
Otravu tří lidí tekutou drogou extáze na diskotéce ve Špindlerově Mlýně řeší Krajský soud v Hradci Králové. Petru Novotnému, který podle spisu drogu v klubu nabízel, hrozí až 18 let vězení. Nebýt rychlé pomoci lékařů, dva lidé by na otravu drogou zemřeli.

Petr Novotný se u Krajského soudu v Hradci Králové zodpovídá z nabízení tekuté extáze na diskotéce ve Špindlerově Mlýně. | foto: David Taneček, ČTK

Obžaloba viní sedmadvacetiletého Novotného, že 7. června 2015 krátce před druhou hodinou ranní nabídl na diskotéce ve Špindlu nejprve barmanovi a pak i dvěma hostům tekutou extázi, čirou tekutinu známou také jako GABA obsahující omamnou látku GHB. V Královéhradeckém kraji jde zatím o poměrně vzácnou drogu.

Muž a žena skončili v bezvědomí v nemocnici. Podle státního zástupce Jana Vodičky nescházelo mnoho a nemuseli žít.

„Podle všeho byla tekutá extáze velmi koncentrovaná. Její účinky se výrazně zvyšují v souvislosti s alkoholem, a to byl tento případ. Vzali drogu a navíc byli značně opilí. To bylo důvodem, proč došlo k takovým následkům. Přestávali dýchat, stáhlo se jim hrdlo, dusili se. Jejich smrt byla odvrácena jen rychlým zásahem lékařů. U jednoho z poškozených byla výrazně překročena letální dávka drogy, ten člověk tady neměl v podstatě už být,“ uvedl žalobce Vodička.

„Cítím se být vinen. Byla to absolutní hloupost. Jednal jsem v opileckém rozmaru, nemělo se to stát. Rozhodně mě nenapadlo, že by to mohlo někomu ublížit. Velmi toho lituji,“ hájil se Novotný, který pracuje jako elektrikář a žije v Praze.

Ve Špindlu však několik let bydlel. Začátkem června 2015 po delší době do horského střediska přijel a v noci na 7. června se chtěl pořádně odvázat.

„Přišel jsem na diskotéku s kamarády, se kterými jsme před tím popíjeli. V jednom baru jsem dostal od nějakých lidí zadarmo půllitrovou lahev s tekutou extází. Moc tam nebylo, asi tak třetina. Na diskotéce jsem si ji schoval za bar, s barmanem jsem se znal. Chtěl se napít, tak jsem mu to dovolil. Říkal jsem mu, ať si jednom srkne, jen na špičku jazyku. Pak chtěl nabídnout svému kamarádovi, který tam seděl s nějakou holkou. Moc si toho nepamatuji, byl jsem opilý. Věděli, co v té lahvi je. Pak jsem na chvíli z diskotéky odešel a když jsem se vrátil, viděl jsem už sanitky. Nedošlo mi nejdříve, o co jde,“ řekl soudu Petr Novotný.

Mě po droze nic nebylo, hájí se Novotný

Na dotaz předsedy senátu Petra Mráky, co s drogou udělal, Novotný odpověděl: „Dopil jsem ji, nic mi nebylo. Mělo to uvolňující účinky“.

Státní zástupce jeho výpovědi neuvěřil. „Tvrdí, že k lahvi s tekutou extázi přišel náhodou v nějakém baru od neznámých lidí. Prý mu ji dali zadarmo. Jeho výpověď je krajině nevěrohodná. I když ale v minulosti bral nějaké návykové látky, neprokázalo se, že by byl dealerem drog,“ uvedl Vodička.

U soudu zazněla i výpověď vedoucího diskotéky, kterou předseda senátu přečetl. Vyplynulo z ní, že záchranáři na místě činu zpočátku nevěděli, čím se muž a žena otrávili. Svědek do protokolu uvedl, že to zjistil a řekl jim to.

„Když jsem se ho (obžalovaného) zeptal, co jim dal, řekl, že nic,“ uvedl svědek do protokolu. Obžalovaný jeho výpověď komentoval slovy: „Nevzpomínám si, že bych něco takového řekl.“

Barman dopadl o něco lépe než dva hosté, kteří seděli na baru. Ale i on zvracel a bylo mu nevolno.

„Toho jsem vykoupal v řece, aby se probral. Potrestal jsem ho tím, že jsem mu srazil plat, Novotnému jsem zakázal vstup do podniku,“ uvedl do policejního protokolu vedoucí diskotéky (více o události čtěte zde).

Vyšetřování případu trvalo více než rok, protože kriminalisté čekali na rozbory neznámé drogy a odborné posudky.

„V Královéhradeckém kraji je to první případ, ve kterém hraje roli tekutá extáze. Ještě jsem se s tím nesetkal,“ uvedl státní zástupce Jan Vodička.

Další podobný skutek se pak stal letos v březnu opět ve Špindlerově Mlýně. Zkolabovali tam tři lidé, kteří také skončili v nemocnici (více zde).

Novotného obžaloba viní ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a s psychotropními látkami a s jedy. Hrozí mu trest od 10 do 18 let vězení.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz