Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tekutou drogu jsem dostal, tvrdil soudu muž obžalovaný z otravy tří lidí

  12:39aktualizováno  12:39
Otravu tří lidí tekutou drogou extáze na diskotéce ve Špindlerově Mlýně řeší Krajský soud v Hradci Králové. Petru Novotnému, který podle spisu drogu v klubu nabízel, hrozí až 18 let vězení. Nebýt rychlé pomoci lékařů, dva lidé by na otravu drogou zemřeli.

Petr Novotný se u Krajského soudu v Hradci Králové zodpovídá z nabízení tekuté extáze na diskotéce ve Špindlerově Mlýně. | foto: David Taneček, ČTK

Obžaloba viní sedmadvacetiletého Novotného, že 7. června 2015 krátce před druhou hodinou ranní nabídl na diskotéce ve Špindlu nejprve barmanovi a pak i dvěma hostům tekutou extázi, čirou tekutinu známou také jako GABA obsahující omamnou látku GHB. V Královéhradeckém kraji jde zatím o poměrně vzácnou drogu.

Muž a žena skončili v bezvědomí v nemocnici. Podle státního zástupce Jana Vodičky nescházelo mnoho a nemuseli žít.

„Podle všeho byla tekutá extáze velmi koncentrovaná. Její účinky se výrazně zvyšují v souvislosti s alkoholem, a to byl tento případ. Vzali drogu a navíc byli značně opilí. To bylo důvodem, proč došlo k takovým následkům. Přestávali dýchat, stáhlo se jim hrdlo, dusili se. Jejich smrt byla odvrácena jen rychlým zásahem lékařů. U jednoho z poškozených byla výrazně překročena letální dávka drogy, ten člověk tady neměl v podstatě už být,“ uvedl žalobce Vodička.

„Cítím se být vinen. Byla to absolutní hloupost. Jednal jsem v opileckém rozmaru, nemělo se to stát. Rozhodně mě nenapadlo, že by to mohlo někomu ublížit. Velmi toho lituji,“ hájil se Novotný, který pracuje jako elektrikář a žije v Praze.

Ve Špindlu však několik let bydlel. Začátkem června 2015 po delší době do horského střediska přijel a v noci na 7. června se chtěl pořádně odvázat.

„Přišel jsem na diskotéku s kamarády, se kterými jsme před tím popíjeli. V jednom baru jsem dostal od nějakých lidí zadarmo půllitrovou lahev s tekutou extází. Moc tam nebylo, asi tak třetina. Na diskotéce jsem si ji schoval za bar, s barmanem jsem se znal. Chtěl se napít, tak jsem mu to dovolil. Říkal jsem mu, ať si jednom srkne, jen na špičku jazyku. Pak chtěl nabídnout svému kamarádovi, který tam seděl s nějakou holkou. Moc si toho nepamatuji, byl jsem opilý. Věděli, co v té lahvi je. Pak jsem na chvíli z diskotéky odešel a když jsem se vrátil, viděl jsem už sanitky. Nedošlo mi nejdříve, o co jde,“ řekl soudu Petr Novotný.

Mě po droze nic nebylo, hájí se Novotný

Na dotaz předsedy senátu Petra Mráky, co s drogou udělal, Novotný odpověděl: „Dopil jsem ji, nic mi nebylo. Mělo to uvolňující účinky“.

Státní zástupce jeho výpovědi neuvěřil. „Tvrdí, že k lahvi s tekutou extázi přišel náhodou v nějakém baru od neznámých lidí. Prý mu ji dali zadarmo. Jeho výpověď je krajině nevěrohodná. I když ale v minulosti bral nějaké návykové látky, neprokázalo se, že by byl dealerem drog,“ uvedl Vodička.

U soudu zazněla i výpověď vedoucího diskotéky, kterou předseda senátu přečetl. Vyplynulo z ní, že záchranáři na místě činu zpočátku nevěděli, čím se muž a žena otrávili. Svědek do protokolu uvedl, že to zjistil a řekl jim to.

„Když jsem se ho (obžalovaného) zeptal, co jim dal, řekl, že nic,“ uvedl svědek do protokolu. Obžalovaný jeho výpověď komentoval slovy: „Nevzpomínám si, že bych něco takového řekl.“

Barman dopadl o něco lépe než dva hosté, kteří seděli na baru. Ale i on zvracel a bylo mu nevolno.

„Toho jsem vykoupal v řece, aby se probral. Potrestal jsem ho tím, že jsem mu srazil plat, Novotnému jsem zakázal vstup do podniku,“ uvedl do policejního protokolu vedoucí diskotéky (více o události čtěte zde).

Vyšetřování případu trvalo více než rok, protože kriminalisté čekali na rozbory neznámé drogy a odborné posudky.

„V Královéhradeckém kraji je to první případ, ve kterém hraje roli tekutá extáze. Ještě jsem se s tím nesetkal,“ uvedl státní zástupce Jan Vodička.

Další podobný skutek se pak stal letos v březnu opět ve Špindlerově Mlýně. Zkolabovali tam tři lidé, kteří také skončili v nemocnici (více zde).

Novotného obžaloba viní ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a s psychotropními látkami a s jedy. Hrozí mu trest od 10 do 18 let vězení.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Najdete na iDNES.cz