Obžalovaní v kauze dotačního podvodu při rekonstrukci chrudimského Hotelu Bohemia u Krajského soudu v Hradci Králové (12.9.2016). | foto: David Taneček, ČTK

Soud řeší dotační podvod při opravě hotelu Bohemia v Chrudimi

  • 2
Tisíce stran má spis k obří kauze dotačních podvodů a poškozování zájmů Evropské unie, kterou řeší Krajský soud v Hradci Králové. Případ souvisí s rekonstrukcí chrudimského Hotelu Bohemia. Osmi obžalovaným a třem stavebním firmám hrozí vysoké tresty.

Kauza nemá ve východních Čechách obdoby. Vyšla najevo poté, když v roce 2013 policie prohledala kvůli soutěžím na rekonstrukci kladrubského hřebčína kanceláře úřadů a stavebních firem po celých východních Čechách (o razii jsme psali tady). Dotační úřad, který peníze z Evropské unie rozděluje, vzápětí čerpání peněz zastavil. Modernizace hotelu za 74 milionu korun proto nebyla dosud dokončena.

Dotace měla být 43 milionů korun, přičemž podle spisu v roce 2012 obžalovaní po vzájemné dohodě chtěli získat pro sebe asi devět milionů. Jeden z obžalovaných v dubnu 2013 uvedl Úřadu Regionální rady soudržnosti Severovýchod se sídlem v Hradci Králové nepravdivé údaje s žádostí o vyplacení částky 25,2 milionu korun.

U krajského soudu v kauze Hotelu Bohemia figuruje osm obžalovaných a tři stavební firmy - společnosti HOMA holding, Cettus a také obří společnost Metrostav.

„Úmyslem bylo vylákání nebo neoprávněné uplatnění a ušetření částky nejméně ve výši devět milionů korun. Vycházím z toho, že v případě nepravdivého uvedení položek, které nebyly provedeny nebo nebyly realizované předepsaným způsobem, by došlo k neproplacení celé uplatněné částky, tedy ve výši 25 milionů korun,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula, který obžalované označil jako organizovanou skupinu.

Jsou mezi nimi zástupci investora společnosti HOMA holding, technického zástupce investora firmy Cettus a zhotovitele firmy Metrostav. Zodpovídají se z pokusu zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie a z pokusu zločinu dotačního podvodu (o jejich obvinění čtěte zde).

Vizualizace nové podoby hotelu Bohemia v Chrudimi

„Organizovanost spočívala v tom, že se této trestné činnosti účastnili, jak zástupci investora, tak generálního dodavatele stavby, tak i technického dozoru investora,“ uvedl Borgula.

Podle spisu některé stavební práce vůbec neproběhly, v některých případech došlo ke změně materiálu nebo technického stavebního postupu.

„Změny nebyly předepsaným způsobem oznámeny tomu, kdo to financoval, tedy Evropské unii,“ uvedl Borgula. Zakázka byla financována z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

Například vůbec nevznikly takzvané trubkové mikropiloty za 1,2 milionu korun, i když to bylo vykázané ve stavebním deníku a měly na to jít peníze z dotace. Firma prý udělala jen čtyři účelové vrty.

Obžaloba k tomuto skutku uvádí, že jeden z obžalovaných údajně telefonicky sdělil jinému obžalovanému, že mohou ušetřit, když zruší výstavbu plánovaných trubkových mikropilotů a na dalším postupu se dohodli s ostatními. Přitom údajně věděli o dohodě, která investora zavazovala k plánovaným pracím. Skupina podle spisu také oproti dokumentaci vybrala levnější stavební materiál, konkrétně cihly na příčky nebo zvolili jinou ocelovou konstrukci.

Hlavními důkazy jsou odposlechy telefonních hovorů, projektová dokumentace, e-mailová korespondence obžalovaných a v neposlední řadě výpovědi svědků. Obžalovaní vinu odmítají.

„Divím se vůbec, že taková obžaloba mohla skončit u soudu. Je tam spousta právních vad, nepravd a polopravd. Například ta ocelová konstrukce, změnil se pouze typ spojů s ohledem na zimní období. Náš znalec tvrdí, že změna typu spojů vůbec nemusí být hlášena na stavebním ani na dotačním úřadě. A klienti tady stojí jako organizovaná skupina, která chtěla okrást dotační orgán ohledně svařované konstrukce. Při vší úctě mi to přijde jako hodně ubohé. A co se týče záměny materiálu, nevidím v tom problém. Projektová dokumentace nenařizovala výrobce, pouze určovala parametry, které má stavební materiál splňovat,“ řekla Tereza Jelínková, která u soudu zastupuje obžalované Ivana Fišáka a Radovana Doubka.

První u soudu vypovídal vyučený kuchař Ivan Fišák, který působil od počátku října 2012 jako zástupce investora společnost HOMA holding. Prý měl na starosti výstavbu parkoviště před hotelem a vybavení hotelu, na které se dotace navíc nevztahovaly.

„Naprosto odmítám, že by mělo dojít k dohodě mezi mnou a jakoukoli osobou či firmou o odčerpávání prostředků z dotace,“ uvedl Fišák.

Obžalovaní v kauze chrudimského hotelu uvízli v síti detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, když prověřovali zakázku za 300 milionů korun na opravu Národního hřebčína v Kladrubech. Policie letos ukončila vyšetřování v kladrubské kauze a bylo v ní obviněno 18 lidí a pět firem (o obvinění v kauze hřebčína čtěte zde).

Například společnost Metrostav figuruje v obou kauzách. Krajský soud má tento týden v plánu výslechy obžalovaných.