Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena v hádce málem zabila manžela. Vyříkali jsme si to, tvrdili u soudu

  15:08aktualizováno  15:08
Jako šťastný pár působili u Krajského soudu v Hradci Králové manželé, jejichž hádka málem skončila smrtí sedmašedesátiletého muže. Jeho o sedm let mladší manželce teď za pokus o vraždu hrozí 18 let vězení. Muž však vzal vinu na sebe - prý incident způsobil svým chováním.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Obžaloba viní ženu, že v rekreační chatě na Chrudimsku bodla kuchyňským nožem do břicha svého manžela a ten přežil jen díky pomoci lékařů.

„Neměl jsem se chovat tak, jak jsem se choval. Celá záležitost je ze lví části moje vina. Neměl jsem se v tom zdravotním stavu, ve kterém jsem byl, pouštět do nějakých hádek a měl jsem se ovládat. Mrzí mě to. Máme se rádi, nepřipadá v úvahu, abychom spolu dál nežili. Je to ženská, se kterou jsem prožil část života a vždy stála a stojí za mnou,“ uvedl překvapivě poškozený, který po převozu do nemocnice vzal vinu na sebe, že si to způsobil sám na zahradě.

Obžalovaná, která jeho výpověď poslouchala, jen obtížně skrývala slzy dojetí.

„Nadále spolu žijeme. Celou věc jsme si vyříkali. Přehodnotili jsme život. Byla to taková lekce, že od té doby vážíme každé slovo. Byla to obrovská chyba, lituji toho,“ řekla.

Ve čtvrtek 23. června dopoledne v jejich rekreační chatě šlo ale do tuhého. Začali se hádat, když se žena pustila do přípravy oběda.

„Řekla jsem mu, ať vypadne, a začala krájet cibuli, On, že ne. Otočila jsem se a řekla znovu, vypadni! Ucítila jsem, jak nůž pronikl do jeho břicha. Lekla jsem se, žádný pohyb proti němu jsem neudělala. To musí říci on, jak to bylo,“ hájila se obžalovaná, která žije s manželem 25 let.

Z toho, co oba manželé u soudu řekli, vyplývá, že kritický den očekávali návštěvu syna a vnuka a měli napilno.

„Na zahradě jsem připravoval podloží pro nafukovací bazén, bylo 35 stupňů, nebyl jsem v dobré fyzické kondici,“ řekl muž, který krátce před tím prodělal operaci oka a na jedno skoro neviděl.

Spadl jsem na nůž, tvrdil soudu muž

„Manželka byla v chatě a zavolala, abych jí šel nakrájet cibuli, protože ona je na to alergická. Na schodech jsem ještě k tomu upadl, vytočil jsem se a začal se vztekat. Na verandě mi řekla, ať jsem ticho, ať to neslyší sousedi a já na to, že mi je to jedno. Řekla mi, ať vypadnu, a pak ještě několikrát. Přiskočil jsem k ní a ve vzteku zatahal za vlasy. Řekla, že si nakrájí cibuli sama a odešla do kuchyně a já za ní. Manželka na to znovu: Vypadni! Řekl jsem sprosté slovo, otočila se a já ji chtěl znovu chytit za vlasy. Zavrávoral jsem a spadl na ni. Něco vykřikla a zahodila nůž. Nic jsem v tu chvíli necítil, nekrvácel jsem. Řekl jsem si, že je to banalita, že si zajedu do nemocnice do Chrudimi,“ řekl poškozený.

Obžalovaná sedla za volant auta a manžela odvezla na místní zdravotnické středisko. Cestou se mu ale přitížilo tak, že lékařka měla co dělat, aby ho udržela při vědomí, než přijela záchranka. Muž prodělal náročnou operaci a nescházelo mnoho a už by nežil.

Bezproblémové manželství zpochybnil jejich soused z chatové osady.

„Rvou se jako koně, všechno je slyšet. Paní obžalovaná je dominantní. Jednou jsem zahlédl, jak ho zfackovala. V ten den jsem slyšel bouchání dveří a pána, jak říká: koukni, jak jsi mě zřídila!“ řekl svědek, který přiznal, že má s nimi vleklé sousedské spory a dokonce na jejich popud musel část své chaty zbourat. „Není to pravda. Jeho výpověď je účelová,“ bránila se obžalovaná.

Soudní znalci, kteří zkoumali její psychický stav, se shodli, že není pro okolí nebezpečná.

„Není konfliktní typ. Co se týče motivace, mohla reagovat na podrážděné chování partnera. Pobyt obžalované na svobodě není z psychologického hlediska nebezpečný,“ uvedl Jan Lašek, který vyhotovil její psychologický posudek.

Podle něho se do jejího chování mohl promítnou i přechod z aktivního pracovního života do důchodu. „Oba partneři spolu začínají trávit mnohem více času, než byli zvyklí, a sebemenší konflikty mohou spustit nečekanou reakci. Spouštěcím mechanismem mohla být z našeho pohledu nepodstatná pohnutka. V jejím případě šlo o jednání v afektu,“ doplnil Lašek.

Za těchto okolností připadá v úvahu překvalifikování zločinu vraždy na těžké ublížení na zdraví. „Ano, připouštím, že ve hře je i tato možnost,“ uvedl státní zástupce Milan Vacek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Najdete na iDNES.cz