Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud neměl důkaz, že muž chtěl zavraždit známého nalezeného v jímce

  16:02aktualizováno  16:02
Krajský soud v Hradci Králové poslal Radka Charváta do vězení za pokus těžkého ublížení na zdraví. Obžaloba ho přitom vinila ze závažnějšího pokusu o vraždu muže, jehož tělo našla loni v únoru policie v septiku u domu v Nové Vsi na Rychnovsku. Podle soudu chybí důkazy.

Radek Charvát je obžalovaný kvůli smrti sedmapadesátiletého známého z Nové Vsi na Rychnovsku (13.1.2016). | foto: David Taneček, ČTK

Nejbrutálnější zločin loňského roku v Královéhradeckém kraji tak stále nemá pachatele.

Soud dal sedmatřicetiletému Charvátovi 3,5 roku vězení za pokus těžkého ublížení na zdraví. Zločin pokusu vraždy a s ním spojený přečin usmrcení z nedbalosti soud muži neprokázal.

„Vina obžalovaného nebyla prokázána. Vycházeli jsme ze zásady in dubio pro reo (v pochybnostech ve prospěch obviněného, pozn.red.), a proto jsme ho těchto dvou skutků zprostili,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Miroslav Mjartan.

Fotogalerie

Podle spisu Charvát nejprve v polovině prosince roku 2014 sedmapadesátiletého muže zmlátil tak, že skončil v nemocnici s tříštivými zlomeninami lebky. Charvát nechal těžce zraněného bez pomoci a odešel do hospody.

Lékařskou pomoc údajně přivolal až po upozornění známého, že by mohl být souzen za vraždu. Napadený v nemocnici zůstal několik týdnů. V obžalobě je tento čin, ke kterému se Charvát přiznal a za který byl odsouzen, hodnocen jako pokus těžké újmy na zdraví.

Přičítali mu závažnější útok

Podle obžaloby byl ale závažnější útok z počátku ledna 2015, kdy Charvát měl spolubydlícímu, který se krátce před tím vrátil z nemocnice, zasadit nejméně osm ran tupým předmětem do hlavy a pak ho pod dojmem, že je mrtvý, odtáhnout za dům (o závěrech policejního vyšetřování čtěte zde).

Tam prý obžalovaný jeho bezvládné tělo vhodil do odkalovací jímky a tu přikryl betonovým poklopem. Podle patologů v době, kdy ho vrah vhodil do jímky, muž ještě žil, byl pouze v bezvědomí, a kdyby se mu dostalo lékařské péče, mohl útok přežít.

Tento útok z počátku loňského ledna obžaloba označila jako pokus vraždy a to, že ho vhodil do septiku, kvalifikovala jako přečin usmrcení z nedbalosti. Muž v jímce zemřel na následky silného podchlazení.

Tělo našla policie až po několika týdnech (o nálezu těla jsme psali zde), když zavražděného muže hledala kvůli výpovědi k jednomu z předchozích napadení.

Přímý důkaz chyběl

Senát krajského soudu stál před nelehkým úkolem rozhodnout v kauze, ve které neexistuje jediný přímý důkaz, že by Charvát sedmapadesátiletého muže, u kterého bydlel, chtěl zavraždit a že by těžce zraněného muže hodil do septiku.

Obhájce už dříve řekl, že skutečný vrah může být stále na svobodě (více čtěte zde).

„Rozhodnutí soudu považuji za správné. Chybí přímý důkaz a ani nepřímé důkazy nejsou takové, že by umožnily dospět k závěru, že se toho dopustil. Nepřímé důkazy skutečně nemohou svědčit, že by obžalovaný skutek dva a tři spáchal. K bodu jedna se doznal, proto byl za to také uznán na vině. Pokud soud dospěl k závěru, že obžalovaný je nevinný, tak pachatel musí někde být,“ uvedl obhájce Jiří Janeba.

Podle žalobkyně důkazy stačí

Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve své závěrečné řeči nekompromisně navrhla Charváta uznat vinným ze všech tří skutků popsaných v obžalobě. Podle ní není o jeho vině pochyb. „Jsem přesvědčena, že obžaloba byla podaná důvodně,“ uvedla Faltusová.

To, že přímý důkaz ve věci pokusu vraždy, tedy doznání obžalovaného či svědectví třetí osoby, chybí, není podle ní problém.

„Rozhodnutí soudu je jiné oproti mému závěrečnému návrhu. Pokud jde o zprošťující výrok, tak zvážím podání odvolání po doručení písemného odůvodnění rozsudku. Jsem přesvědčena o tom, že důkazy, které byly soudu předloženy, jsou dostačující pro rozhodnutí o vině,“ řekla po vynesení rozsudku Faltusová. Rozsudek tak zatím není pravomocný.

Zatímco za pokus vraždy obžalovanému hrozilo až 18 let, za pokus těžkého ublížení na zdraví maximálně osm let.

„Jediným možným pachatelem je obžalovaný Radek Charvát, a to jak pod bodem jedna, dva a tři. Velmi surově a brutálně zaútočil na poškozeného. Útok směřoval na hlavu, stejně jako v bodě jedna a šlo o naprosto stejný způsob útoku,“ uvedla Faltusová v závěrečné řeči.

Podle ní se také podařilo vyloučit verzi obhajoby, že vrah pocházel z okruhu příbuzných mrtvého muže.

Znalci označili obžalovaného jako agresivního a psychicky labilního jedince. Podle nich často pil a alkohol v jeho případě odbourává velmi křehké zábrany k impulsivnosti a agresivitě.

Obžalovaný se k prvnímu skutku, kdy spolubydlícího brutálně zbil, přiznal, ale odmítl, že by ho bil dřevěnou násadou, jak stojí v obžalobě, prý šlo o vzájemný konflikt mezi oběma muži. Vražedný útok kategoricky odmítá.

„Neměl jsem ho důvod zabít. Proč bych ho dával do prázdného septiku, který jsem sám vybral, navíc, když je známé, že mrtvoly se často dávají do septiků? Jsem nevinný,“ prohlásil Charvát.

Obžalovaný se se svým bytným znal od dětství, žili v jedné vesnici a jejich rodiny se znaly.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Personal Consult s.r.o.
Technický konzultant (H3957)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz