Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud neměl důkaz, že muž chtěl zavraždit známého nalezeného v jímce

  16:02aktualizováno  16:02
Krajský soud v Hradci Králové poslal Radka Charváta do vězení za pokus těžkého ublížení na zdraví. Obžaloba ho přitom vinila ze závažnějšího pokusu o vraždu muže, jehož tělo našla loni v únoru policie v septiku u domu v Nové Vsi na Rychnovsku. Podle soudu chybí důkazy.

Radek Charvát je obžalovaný kvůli smrti sedmapadesátiletého známého z Nové Vsi na Rychnovsku (13.1.2016). | foto: David Taneček, ČTK

Nejbrutálnější zločin loňského roku v Královéhradeckém kraji tak stále nemá pachatele.

Soud dal sedmatřicetiletému Charvátovi 3,5 roku vězení za pokus těžkého ublížení na zdraví. Zločin pokusu vraždy a s ním spojený přečin usmrcení z nedbalosti soud muži neprokázal.

„Vina obžalovaného nebyla prokázána. Vycházeli jsme ze zásady in dubio pro reo (v pochybnostech ve prospěch obviněného, pozn.red.), a proto jsme ho těchto dvou skutků zprostili,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Miroslav Mjartan.

Fotogalerie

Podle spisu Charvát nejprve v polovině prosince roku 2014 sedmapadesátiletého muže zmlátil tak, že skončil v nemocnici s tříštivými zlomeninami lebky. Charvát nechal těžce zraněného bez pomoci a odešel do hospody.

Lékařskou pomoc údajně přivolal až po upozornění známého, že by mohl být souzen za vraždu. Napadený v nemocnici zůstal několik týdnů. V obžalobě je tento čin, ke kterému se Charvát přiznal a za který byl odsouzen, hodnocen jako pokus těžké újmy na zdraví.

Přičítali mu závažnější útok

Podle obžaloby byl ale závažnější útok z počátku ledna 2015, kdy Charvát měl spolubydlícímu, který se krátce před tím vrátil z nemocnice, zasadit nejméně osm ran tupým předmětem do hlavy a pak ho pod dojmem, že je mrtvý, odtáhnout za dům (o závěrech policejního vyšetřování čtěte zde).

Tam prý obžalovaný jeho bezvládné tělo vhodil do odkalovací jímky a tu přikryl betonovým poklopem. Podle patologů v době, kdy ho vrah vhodil do jímky, muž ještě žil, byl pouze v bezvědomí, a kdyby se mu dostalo lékařské péče, mohl útok přežít.

Tento útok z počátku loňského ledna obžaloba označila jako pokus vraždy a to, že ho vhodil do septiku, kvalifikovala jako přečin usmrcení z nedbalosti. Muž v jímce zemřel na následky silného podchlazení.

Tělo našla policie až po několika týdnech (o nálezu těla jsme psali zde), když zavražděného muže hledala kvůli výpovědi k jednomu z předchozích napadení.

Přímý důkaz chyběl

Senát krajského soudu stál před nelehkým úkolem rozhodnout v kauze, ve které neexistuje jediný přímý důkaz, že by Charvát sedmapadesátiletého muže, u kterého bydlel, chtěl zavraždit a že by těžce zraněného muže hodil do septiku.

Obhájce už dříve řekl, že skutečný vrah může být stále na svobodě (více čtěte zde).

„Rozhodnutí soudu považuji za správné. Chybí přímý důkaz a ani nepřímé důkazy nejsou takové, že by umožnily dospět k závěru, že se toho dopustil. Nepřímé důkazy skutečně nemohou svědčit, že by obžalovaný skutek dva a tři spáchal. K bodu jedna se doznal, proto byl za to také uznán na vině. Pokud soud dospěl k závěru, že obžalovaný je nevinný, tak pachatel musí někde být,“ uvedl obhájce Jiří Janeba.

Podle žalobkyně důkazy stačí

Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve své závěrečné řeči nekompromisně navrhla Charváta uznat vinným ze všech tří skutků popsaných v obžalobě. Podle ní není o jeho vině pochyb. „Jsem přesvědčena, že obžaloba byla podaná důvodně,“ uvedla Faltusová.

To, že přímý důkaz ve věci pokusu vraždy, tedy doznání obžalovaného či svědectví třetí osoby, chybí, není podle ní problém.

„Rozhodnutí soudu je jiné oproti mému závěrečnému návrhu. Pokud jde o zprošťující výrok, tak zvážím podání odvolání po doručení písemného odůvodnění rozsudku. Jsem přesvědčena o tom, že důkazy, které byly soudu předloženy, jsou dostačující pro rozhodnutí o vině,“ řekla po vynesení rozsudku Faltusová. Rozsudek tak zatím není pravomocný.

Zatímco za pokus vraždy obžalovanému hrozilo až 18 let, za pokus těžkého ublížení na zdraví maximálně osm let.

„Jediným možným pachatelem je obžalovaný Radek Charvát, a to jak pod bodem jedna, dva a tři. Velmi surově a brutálně zaútočil na poškozeného. Útok směřoval na hlavu, stejně jako v bodě jedna a šlo o naprosto stejný způsob útoku,“ uvedla Faltusová v závěrečné řeči.

Podle ní se také podařilo vyloučit verzi obhajoby, že vrah pocházel z okruhu příbuzných mrtvého muže.

Znalci označili obžalovaného jako agresivního a psychicky labilního jedince. Podle nich často pil a alkohol v jeho případě odbourává velmi křehké zábrany k impulsivnosti a agresivitě.

Obžalovaný se k prvnímu skutku, kdy spolubydlícího brutálně zbil, přiznal, ale odmítl, že by ho bil dřevěnou násadou, jak stojí v obžalobě, prý šlo o vzájemný konflikt mezi oběma muži. Vražedný útok kategoricky odmítá.

„Neměl jsem ho důvod zabít. Proč bych ho dával do prázdného septiku, který jsem sám vybral, navíc, když je známé, že mrtvoly se často dávají do septiků? Jsem nevinný,“ prohlásil Charvát.

Obžalovaný se se svým bytným znal od dětství, žili v jedné vesnici a jejich rodiny se znaly.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz