Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zmírnil tresty za týrání chlapce. Bez inzulínu zemřel v bolestech

  14:39aktualizováno  14:39
Na deset let poslal Krajský soud v Hradci Králové do vězení třicetiletou Janu H.a dvaačtyřicetiletého Ivana D. za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti a za zločin týrání svěřené osoby. Rodiče z Trutnovska přestali synovi cukrovkáři podávat inzulin. Dostali nižší trest než v prvním líčení.

Ke Krajskému soudu v Hradci Králové se vrátil případ rodičů z Trutnovska obžalovaných z vraždy syna, jemuž přestali podávat inzulin (23.3.2015). | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Podle spisu zavinili smrt těžce nemocného šestiletého chlapce, syna Jany H. Hoch po čase za krutých bolestí zemřel.

Při vynášení rozsudku se oba partneři drželi za ruce. Verdikt vyslechli mlčky a bez emocí. „Syna jsem milovala. Rozhodně to nebyla vražda. Udělali jsme pro něj maximum,“ řekla soudu Jana H.

„Skutek zůstal stejný, a to je pro mě důležité. Co se týče právní kvalifikace, tak tu zvážím až dostanu písemně odůvodněný rozsudek,“ uvedla státní zástupkyně Lucie Žabková, která ve svém závěrečném návrhu požadovala stejně jako loni pro oba partnery přísnější tresty, a to za vraždu (více o případu zde).

Krajský soud se případem zabýval už podruhé. Koncem loňského roku dvojici poslal za vraždu na patnáct let do vězení. Proti rozsudku se obžalovaní tehdy odvolali, Vrchní soud v Praze verdikt zrušil a případ vrátil na kraj k doplnění důkazů.

Původně státní zastupitelství podalo obžalobu na zločin týrání svěřené osoby s následkem smrti a těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Za to rodičům hrozilo nejvýše 16 let vězení. Avšak už loni na základě důkazů žalobce navrhl posuzovat čin jako vraždu. Tam se sazba pohybuje mezi 15 až 20 lety.

„Kromě právní kvalifikace se soud se závěrečným návrhem státní zástupkyně v podstatě ztotožnil. Právní kvalifikace byla vražda, nyní jsme to udělali tak, jak bylo původně v obžalobě, tedy na dva trestné činy: těžké ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Luboš Sovák.

Podle něho se nepodařilo prokázat, že by dítě chtěli zabít. „Nechtěli způsobit smrt dítěte, nebyl to jejich přímý úmysl,“ doplnil Sovák.

Rodiče lékařům nevěřili

Chlapec trpící cukrovkou zemřel v dubnu 2013 na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu. Cukrovku prvního typu mu lékaři diagnostikovali v listopadu 2012. Podle obžaloby partneři v rozporu s pokyny lékařů snižovali a postupně vysadili dávky inzulinu. Obžaloba je viní i z toho, že dokonce falšovali hodnoty v diabetickém deníčku, aby lékaři na snižování dávek inzulinu nepřišli (podrobnosti najdete zde).

Partneři v osudný den zavolali sanitku až poté, co zjistili, že chlapec nedýchá. Před smrtí chlapec trpěl únavou, zvracením a krutými bolestmi břicha, na které obžalovaní nereagovali přivoláním lékařské pomoci. Obžalovaní se u soudu hájili tím, že nevěřili lékařům, proto dali na rady léčitele. Vysazení inzulinu jim prý doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku, která věří na rozpoznání zdravotního stavu podle duhovky oka.

„Lékaři opakovaně upozorňovali obžalované, že dítě bez inzulinu může umřít. Tím, že mu nedávali inzulin, (rodiče) zapříčinili to, že se chlapec nedokázal už ani postavit, byl spavý, téměř nejedl, počůrával se a nakonec zvracel střevní obsah. Prokazatelně několik dní nesmírně trpěl, doslova jako zvíře. To je zlé nakládání s dítětem. Proto jsme původně kvalifikovali čin jako týrání svěřené osoby s následkem smrti a těžké ublížení na zdraví. To máme za jasně prokázané,“ uvedla Žabková.

Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní se proti verdiktu na místě odvolali, státní zástupkyně si nechala lhůtu. Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Krajané se léta učili češtinu v Dobrušce. Teď se kurz přesune jinam

Lucija Siruček z Chorvatska měla češtinu na základní škole. Do Dobrušky si...

Češtinu slyšeli u svých rodičů a chtějí jí lépe rozumět. Krajané z celého světa se ji proto jezdí učit do Dobrušky na...

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz