Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovce zabil lahvemi od vína. V životě už to neudělám, sliboval

  13:30aktualizováno  13:30
Až patnáct let vězení hrozí Danielu Haklovi za vraždu bezdomovce. Letos v dubnu ho za supermarketem v Náchodě-Bělovsi zabil lahvemi od vína.

Daniel Hakl u Krajského soudu v Hradci Králové. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Třiadvacetiletý Daniel Hakl se u hradeckého krajského soudu přiznal ke všemu, co mu státní zástupkyně klade za vinu. Podle spisu letos 17. dubna za hypermarketem Albert v Náchodě-Bělovsi brutálně zaútočil lahvemi od vína na litevského bezdomovce. Obžalovaný soudu podrobně popsal nejen samotný útok, ale i to, co mu předcházelo.

„Nevěděl jsem, jestli se po nás neožene nožem. Asi jsem zpanikařil. Lituji toho. V životě to už nikdy neudělám,“ prohlásil Hakl, který pět let v Praze pracoval v bezpečností agentuře jedné významné zahraniční firmy.

Útok se odehrál na břehu řeky Metuje za hypermarketem Albert, v místě, kde litevský bezdomovec žil. Hakl tam přišel se svým známým - pracovníkem ochranky hypermarketu - poté, co se s cizincem dostali před obchodem do konfliktu (více čtěte zde).

„Při odchodu z hypermarketu jsem potkal známého, který jako ochranka zrovna řešil problém s opilým mužem, vystrkoval ho z obchodu. Věděl, že jsem také hlídal, tak mě poprosil o pomoc,“ řekl Hakl.

Společnými silami ho odtáhli a odstrkali z parkoviště. V momentě, když obžalovaný už seděl v autě a chystal se k odjezdu, uviděl, jak se bezdomovec opět vrací zpět.

„Zavolal jsem známému, že se vrací a on mě poprosil, abych šel také zpět,“ uvedl obžalovaný.

Chtěli problémovému bezdomovci domluvit

Cizinec se však už u supermarketu neobjevil. Hakl s mužem z ochranky se pak vypravili za ním do míst, kde přespával, aby mu domluvili, protože s ním v Náchodě byly dlouhodobé problémy.

„Manažerka ochranky nás varovala, ať si dáváme pozor, že tam má nože a sekeru na štípání dřeva. Známý si vzal pepřový sprej a já jsem po cestě našel dvě prázdné lahve od vína,“ uvedl obžalovaný.

Cizince našli okolo 14. hodiny, jak leží na zemi na matraci a má zavřené oči. Muž z ochranky ho probudil a nastříkal mu do obličeje slzný sprej.

„Začal vstávat, nevěděl jsem, jestli nás napadne,“ řekl Hakl.

Obžalovaný v tu chvíli třikrát za sebou velkou silou mrštil cizinci na hlavu asi z jednoho metru lahev a dvakrát se trefil.

„Způsobil mu vážná poranění hlavy, zejména rozsáhlá krvácení do mozku,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Na její dotaz, proč v útoku lahvemi pokračoval, i když ho zasáhl, obžalovaný odpověděl: „Protože začal znovu vstávat.“

Tělo našli až po dvou dnech

Hakl soudu tvrdil, že si nevšiml, že by cizinec utrpěl vážná poranění hlavy. Poté oba muži z místa činu odešli. Podle soudních znalců smrtelně zraněný muž zemřel až následující den bez jakékoli pomoci. Náhodný kolemjdoucí jeho tělo našel až 19. dubna dopoledne (více zde).

„Myslel jsem, že mu jen slovně domluvíme. To, co obžalovaný udělal, na tom jsme domluveni nebyli. Obžalovaný zaútočil nečekaně. Po prvním zásahu do hlavy se lahev odrazila, sebral ji a velkou silou ji opět mrštil proti jeho hlavě,“ vypověděl svědek útoku do policejního protokolu.

Podle soudních znalců Hakl netrpí žádnými mimořádnými sklony k agresivitě, ani není netrpí žádnou psychickou poruchou. Dosud před soudem nestál.

„Motivem bylo, že obžalovaný chtěl pomoci svému kamarádovi s problémovým mužem, který obtěžoval svým chováním zákazníky obchodního domu, aby k tomu už nedocházelo. V dohodě mezi nimi však nebyl tak agresivní útok. Za těžké ublížení na zdraví s nedbalostním smrtelným následkem mu hrozí trest v rozmezí od osmi do patnácti let odnětí svobody,“ dodala Faltusová.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Najdete na iDNES.cz