Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zakázal odstavení dvorské čistírny, opět hrozily splašky v Labi

  14:43aktualizováno  14:43
Za pět minut dvanáct zakázal soud provozovateli čističky ve Dvoře Králové zastavit čištění odpadních vod. Firma Litave nedávno varovala, že pokud nedostane požadované peníze, tak bude nucena čistírnu v příštím týdnu odstavit. Do Labe by tak opět tekly splašky ze 16tisícového města.

Provozovatel čistírny ve Dvoře musí do neděle zaplatit za energie, jinak opět hrozí vypnutí čistírny. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Firma Litave koncem srpna varovala v otevřeném dopise dvorské zastupitele, že peníze potřebuje do neděle 16. září, aby zaplatila elektrickou energii a další dodávky.

"Reálně hrozí, že pokud neuhradíme své závazky, budou dodávky čističce zastaveny," uvedl jednatel společnosti David Horák s tím, že pak budou nuceni čistírnu vypnout. Splašky by tak tekly přímo do Labe jako letos v únoru (více najdete zde). 

Těsně před uplynutím lhůty ale něco takového zakázal Okresní soud v Trutnově. "Soud vydal předběžné opatření, že firma Litave se musí zdržet kroků, které by vedly k přerušení čištění odpadních vod," řekl místostarosta Dvora Králové Jan Bém.

Dvůr totiž neplatí zálohu provozovateli čističky, ale kvůli vleklým sporům o cenu čištění dává od května 1,67 milionu korun měsíčně do soudní úschovy. "Požádali jsme o tyto peníze, ale stále nemáme žádnou odpověď od soudu ani peníze. Od května jsme nedostali od města ani korunu," řekl jednatel firmy Litave.

Znalci dali za pravdu městu, záloha by měla stačit

Spory o cenu čištění odpadních vod se ve Dvoře táhnou už několik let. "Okresní soud už si nechal zpracovat znalecký posudek na cenu za čištění a výsledek dává za pravdu nám, je to zhruba poloviční hodnota toho, co po nás chtějí. Podle soudu by měli mít dostatek finančních prostředků na čištění," vysvětlil místostarosta Bém. 

Už v minulosti zakázal soud bývalému provozovateli čistírny, firmě WWTP, aby zařízení odstavil, a způsobil tak ekologickou katastrofu. Majitel čistírny pak ale tehdejšího provozovatele nahradil novým a městu nyní hrozil stejný problém.

"Je to všechno jeden holding, spolupracují spolu. Současný provozovatel dokonce stále platí tomu bývalému za to, že čističku obsluhuje," stěžuje si místostarosta Dvora. 

Bývalý provozovatel dokonce podal návrh na exekuci a město nemohlo v srpnu týden disponovat svým majetkem (více čtěte zde). Posun by mohl nastat během čtvrtečního jednání zastupitelstva, které rozhodne, zda město bude posílat zálohy na čištění přímo novému provozovateli, tedy firmě Litave, nikoli do soudní úschovy jako dosud.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Najdete na iDNES.cz