Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Porodnice se za zákrok nemusí omluvit, sto tisíc za soud uhradí rodička

  • 1234
Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu na rychnovskou nemocnici, po které chtěla rodička omluvu a sto tisíc korun za to, že jí porodníci provedli zákrok bez jejího souhlasu. Podle verdiktu má žalobkyně naopak zaplatit soudní výlohy ve výši 106 tisíc.

Dnes devětadvacetiletá žena rodila v září 2007 v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou. Porodila zdravého chlapce, ale nesmířila se s tím, že jí lékař během porodu provedl epiziotomii, tedy chirurgický nástřih takzvané hráze, aniž by k tomu dala souhlas.

Žalobu soud zamítl už podruhé

Spor mezi matkou a nemocnicí se táhne již od roku 2008, kdy byla podána stížnost na postup lékařů, avšak Česká lékařská komora stížnost posoudila jako nedůvodnou.

Před šesti lety pak matka podala žalobu na ochranu osobnosti. V roce 2012 ji soud zamítl, když dal za pravdu soudním znalcům, že k žádnému pochybení ze strany nemocnice nedošlo. Po úspěšném odvolání se případem loni opět začal zabývat krajský soud, ale žalobu znovu zamítl.

„Přitom to výslovně odmítla. Lékař tento zákrok provedl proti její vůli. Dále i během porodu jí personál nemocnice nutil do určitých rutinních postupů vycházející ze zvyklostí nemocnice, aniž by s tím ona souhlasila. Postup personálu nebyl v souladu s vědeckými poznatky. Ženě a dítěti takový postup neprospíval a spíše škodil,“ uvedla právní zástupkyně žalující Zuzana Candigliota.

Soudce Jan Fifka ale jejich argumenty nevyslyšel a žalobu zamítl. Podle jeho názoru nemocnice neporušila žádné povinnosti.

„Soud vzal v potaz celkovou situaci, která tam byla v souvislosti s porodem, to znamená určitou časovou tíseň, ve které zdravotnický personál byl,“ uvedl soudce, který se k zamítnutí žaloby rozhodl poté, co vyslechl řadu svědků a soudních znalců.

„Celý porod trval krátce, nějakých 46 minut. Soud dal za pravdu nemocnici, že tam nebyl časový prostor k tomu, aby se prováděly standardní úkony ve smyslu informovaného souhlasu nebo podrobného vysvětlování situace rodičce,“ sdělil Fifka.

Žalobkyně se tak omluvy ani stotisícového odškodnění nedočká, naopak má podle rozsudku uhradit soudní výdaje ve výši 106 tisíc korun. Ranního vyhlášení rozhodnutí se u hradeckého krajského soudu ani jedna strana sporu neúčastnila.

S lékaři žena nespolupracovala

Matka se při porodu dostala do ostrého sporu s personálem. Její doprovod dokonce porodníkům fyzicky bránil v práci. Lékaři rodičku označili za konfliktní, která nespolupracovala a většinu vyšetření odmítla.

„Novorozenec se narodil s pupeční šňůrou kolem krku. Byl promodralý. Zdravé se dítě narodilo jen díky správné péči nemocnice. Bez toho by to dopadlo špatně. Nemohu souhlasit s tím, že byla personálem k něčemu nucena. Nebyly prováděny žádné nadbytečné úkony. Cílem bylo ochránit zdraví rodičky a dítěte, šlo o to, aby porod dopadl co nejlépe,“ řekl právní zástupce nemocnice.

„Šlo o studentku medicíny. Dobře věděla, jak správná péče u porodu má vypadat a požadavkům personálu se proto bránila. Za to dostala nálepku nespolupracující konfliktní rodička,“ argumentovala advokátka Zuzana Candigliota (více najdete zde).

„Komunikace byla nestandardní v tom, že rodička měla určité představy o tom, jak má porod vypadat. Na druhé straně s personálem dostatečně nekomunikovala a odmítala řadu vyšetření, která se považují za standardní a potřebná. Lékař se díky tomu dostal do situace, že o rodičce prakticky nic nevěděl. Ze záznamů, které měl k dispozici, nemohl zjistit, jestli jde o biologický porod, nebo zda-li by tam nemohlo být nějaké podezření, nebo dokonce patologie. Když porodník zachytil snížení tepu plodu, tak dospěl k závěru, že je třeba porod urychlit,“ shrnul v odůvodnění rozsudku soudce Fifka. 

Je téměř jisté, že případ nekončí. Až obě strany sporu dostanou písemné zdůvodnění verdiktu, mají možnost se proti rozhodnutí soudu odvolat. Pokud tohoto práva někdo z nich využije, bude se případem zabývat Vrchní soud v Praze.

,