Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud znovu řeší podvod s varhanami, Hradec přišel o miliony korun

  15:04aktualizováno  15:04
Krajský soud v Hradci Králové už potřetí řeší případ varhanáře Vladimíra Grygara. Pro Hradec Králové vyráběl před lety varhany, na které město dalo šestimilionovou dotaci, ale koncertní nástroj nikdy nepostavil.

Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové | foto: Alexandra MlejnkováČTK

Varhany za 18 milionů korun měly být podle původních plánů hotové koncem roku 2006. Za dotační podvod varhanářovi hrozí až deset let vězení. V pátek Grygar odmítl vypovídat a odkázal na své předcházející výpovědi.

„Nechci se k tomu vyjadřovat. Věc jsme už probrali. Veškeré informace má můj právní zástupce,“ řekl soudu Grygar.

Případ dotačního podvodu vrátil zpět do Hradce Vrchní soud v Praze, který zrušil rozsudek krajského soudu (podrobnosti najdete zde), jež před rokem a půl Grygara potrestal tříletou podmínkou a povinností vrátit téměř celou dotaci. Tehdy hradecký soud už rozhodl po zásahu vrchního soudu, kterému se pro změnu nelíbil zprošťující verdikt z roku 2012 (více čtěte zde).

Kauza varhany

U soudu v pátek vypovídal také znalec se specializací na klávesové hudební nástroje Luboš Kašpar, který se vyjadřoval k výrobě varhan v souvislosti s jejich financováním.

Obhájce Přemysl Pechlát však jeho odbornost zpochybnil a soudu doporučil experta přímo na varhany, který by nový posudek mohl vypracovat. Předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek mu vyhověl a líčení odročil na neurčito.

„S ohledem na složitost věci přibereme nového znalce. Proto jednání odročím,“ uvedl Vacek.

Obhajobě nejvíce vadilo, že znalec Kašpar nemá specializaci na varhany.

„Projevilo se to jak v obsahu posudku, tak i v tom, že nebyl schopen se vyjádřit ke konkrétním záležitostem, které se týkají jejich stavby. Považuji za nepřípustné, aby někdo byl na základě takového posudku odsouzen. Od nového znaleckého posudku si slibujeme jiný závěr, že bude lépe schopen ohodnotit cenu přípravných prací,“ vysvětlil Pechlát.

Obžaloba viní prostějovského varhanáře Grygara z toho, že ze šestimilionové dotace použil peníze na jiné věci a na stavbu varhan šlo pouhých 715 tisíc korun. Městu tak vznikla škoda ve výši 5,3 milionu korun.

„Na podané obžalobě samozřejmě trváme. Otázkou je způsobená škoda,“ řekl státní zástupce.

Podle spisu obžalovaný peníze použil zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu.

Grygar se ale od počátku brání, že varhany vyrábět začal a že soudní znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce. Díly pro výrobu koncertního nástroje ho údajně stály ještě víc.

„Z důvodu změn projektu se práce protáhly a nebyly dokončeny. Utnulo je trestní oznámení v domněnce, že peníze z nadačního fondu skončily jinde než ve stavbě varhan. To, že záloha byla zkonzumována tím, že dva tři roky probíhaly přípravné práce, to už nikdo ocenit neuměl a zpětně se to velmi obtížně dokazuje. A to je podstata celého problému,“ uvedl Pechlát.

Poté, co magistrát přišel o nástroj i peníze, vznikl nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, který od roku 2008 usiluje o výrobu mistrovského koncertního nástroje. Dosud varhany město nemá. K dokončení nástroje potřebují sehnat ještě zhruba 10 milionů korun. Fond nedávno vypsal nové výběrové řízení na dostavbu varhan (více o fondu najdete zde).Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz