Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud znovu řeší podvod s varhanami, Hradec přišel o miliony korun

  15:04aktualizováno  15:04
Krajský soud v Hradci Králové už potřetí řeší případ varhanáře Vladimíra Grygara. Pro Hradec Králové vyráběl před lety varhany, na které město dalo šestimilionovou dotaci, ale koncertní nástroj nikdy nepostavil.

Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové | foto: Alexandra MlejnkováČTK

Varhany za 18 milionů korun měly být podle původních plánů hotové koncem roku 2006. Za dotační podvod varhanářovi hrozí až deset let vězení. V pátek Grygar odmítl vypovídat a odkázal na své předcházející výpovědi.

„Nechci se k tomu vyjadřovat. Věc jsme už probrali. Veškeré informace má můj právní zástupce,“ řekl soudu Grygar.

Případ dotačního podvodu vrátil zpět do Hradce Vrchní soud v Praze, který zrušil rozsudek krajského soudu (podrobnosti najdete zde), jež před rokem a půl Grygara potrestal tříletou podmínkou a povinností vrátit téměř celou dotaci. Tehdy hradecký soud už rozhodl po zásahu vrchního soudu, kterému se pro změnu nelíbil zprošťující verdikt z roku 2012 (více čtěte zde).

Kauza varhany

U soudu v pátek vypovídal také znalec se specializací na klávesové hudební nástroje Luboš Kašpar, který se vyjadřoval k výrobě varhan v souvislosti s jejich financováním.

Obhájce Přemysl Pechlát však jeho odbornost zpochybnil a soudu doporučil experta přímo na varhany, který by nový posudek mohl vypracovat. Předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek mu vyhověl a líčení odročil na neurčito.

„S ohledem na složitost věci přibereme nového znalce. Proto jednání odročím,“ uvedl Vacek.

Obhajobě nejvíce vadilo, že znalec Kašpar nemá specializaci na varhany.

„Projevilo se to jak v obsahu posudku, tak i v tom, že nebyl schopen se vyjádřit ke konkrétním záležitostem, které se týkají jejich stavby. Považuji za nepřípustné, aby někdo byl na základě takového posudku odsouzen. Od nového znaleckého posudku si slibujeme jiný závěr, že bude lépe schopen ohodnotit cenu přípravných prací,“ vysvětlil Pechlát.

Obžaloba viní prostějovského varhanáře Grygara z toho, že ze šestimilionové dotace použil peníze na jiné věci a na stavbu varhan šlo pouhých 715 tisíc korun. Městu tak vznikla škoda ve výši 5,3 milionu korun.

„Na podané obžalobě samozřejmě trváme. Otázkou je způsobená škoda,“ řekl státní zástupce.

Podle spisu obžalovaný peníze použil zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu.

Grygar se ale od počátku brání, že varhany vyrábět začal a že soudní znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce. Díly pro výrobu koncertního nástroje ho údajně stály ještě víc.

„Z důvodu změn projektu se práce protáhly a nebyly dokončeny. Utnulo je trestní oznámení v domněnce, že peníze z nadačního fondu skončily jinde než ve stavbě varhan. To, že záloha byla zkonzumována tím, že dva tři roky probíhaly přípravné práce, to už nikdo ocenit neuměl a zpětně se to velmi obtížně dokazuje. A to je podstata celého problému,“ uvedl Pechlát.

Poté, co magistrát přišel o nástroj i peníze, vznikl nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, který od roku 2008 usiluje o výrobu mistrovského koncertního nástroje. Dosud varhany město nemá. K dokončení nástroje potřebují sehnat ještě zhruba 10 milionů korun. Fond nedávno vypsal nové výběrové řízení na dostavbu varhan (více o fondu najdete zde).
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Najdete na iDNES.cz