Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zprostil muže obžaloby ze znásilnění dcery, původně dostal 6 let

  11:25aktualizováno  11:25
Krajský soud v Hradci Králové znovu zprostil obžaloby Jindřicha F. z Trutnova, který byl stíhán za znásilňování své tříleté dcery. Loni v dubnu za to dostal šest let vězení, zatímco v prosinci si poprvé vyslechl osvobozující rozsudek. Vrchní soud pak nařídil další projednání a hradecký soud do třetice rozhodl o zproštění.
Jindřich F. odešel napotřetí od krajského soudu zbaven obžaloby. (ilustrační foto)

Jindřich F. odešel napotřetí od krajského soudu zbaven obžaloby. (ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Podle prvního rozhodnutí královéhradeckého soudu dvaačtyřicetiletý Jindřich F. s tehdy tříletou dívkou prováděl nejméně rok "přesně nezjištěné sexuální praktiky". V červnu 2010 jí prý strkal do pochvy a do konečníku nezjištěný předmět nebo svůj penis a tím jí způsobil drobná poranění.

Muž ale obvinění vytrvale odmítal s tím, že mu dívčina matka dělala naschvály. "Chci zdůraznit, že jsem své dceři nikdy a nikterak neublížil. Naposledy jsem ji viděl 6. června před dvěma lety a vracel jsem ji matce veselou a zdravou, mám na to i svědky," řekl dopoledne u soudu.

Jeho obhájkyně uvedla, že proti jejímu klientovi nesvědčí žádný přímý důkaz: "Jsem naprosto přesvědčená, že jde o křivé obvinění. Jestli to dítě doznalo újmy, pak to nebyl obžalovaný, ale někdo jiný v té rodině."

Matka tehdy vypověděla, že vše vyplulo na povrch, když tříletá dívka odmítala zavedení teploměru a svěřila se, že jí "táta strkal do pipiny klacík". Podle obhájkyně ale tehdy dívka žila v jedné domácnosti s nevlastním otcem, kterého také oslovovala "tati".

Jindřich F., jenž byl propuštěn z vazby a nyní je v evidenci úřadu práce, se už dříve snažil přesvědčit soud, že poranění dívky musela vzniknout až v době, kdy už svou dceru neviděl. "O nějakých klacíkách mluví jen matka, ostatní svědci to mají jen od ní," bránil se.   

Soudní znalci se v závěrech o sexuální deviaci neshodli

Předseda odvolacího senátu Jindřich Fastner kritizoval hlavně nejednoznačnou argumentaci původního rozsudku, který poslal Jindřicha F. na šest let do vězení a který se opíral o první posudky znalců. Ti u obžalovaného zjistili sexuální deviaci agresivního typu.

Soud ale nařídil pozorování v brněnském psychiatrickém ústavu a tamní znalci po dvouměsíčním pozorování jakoukoli deviaci vyvrátili. Soudce Miroslav Mjartan proto dnes konfrontoval všechny soudní znalce, kteří se ve svých posudcích tak diametrálně lišili.

Pět znalců z oboru psychiatrie a psychologie si i dnes stálo za svými závěry, ale senát nakonec uvěřil odborníkům z Brna, že obžalovaný žádnou sexuální poruchou netrpí.

"Přiklonili jsme se k závěru ústavního revizního posudku, protože pozorování trvalo delší dobu, je třeba brát v úvahu dva měsíce pozorování v kontrastu s dvouhodinovým vyšetřením," vysvětlil soudce.

O zproštění obžaloby rozhodl stejně jako loni v prosinci podle zásady in dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného. "Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro nějž je obžalovaný stíhán," řekl Miroslav Mjartan, kterému se případ vrátil na stůl už potřetí.

Jindřich F. se okamžitě vzdal práva na odvolání. Státní zástupkyně, která požadovala trest v polovině zákonné trestní sazby, jež se pohybuje v rozmezí 5 až 12 let, si ponechala lhůtu na odvolání.  

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Soud neuvěřil exmanželce obvinění ze znásilnění dcery, muže osvobodil

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud osvobodil Čestmíra J., který podle obžaloby znásilnil sedmiletou nevlastní dceru. Obvinila ho...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Najdete na iDNES.cz