Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o studenty mezi krajem a školou Sion putuje na ministerský stůl

  17:28aktualizováno  17:28
Kauza kolem (ne)rozšiřování kapacity soukromé střední školy Sion v Hradci Králové skončí znovu na ministerském stole. Vedení školy chce přidat 280 nových míst a nechce z požadavku slevit. Kraj, který původně rozšíření nechtěl povolit vůbec, udělal ústupek a schválil 40 nových míst.

Studenti přišli podpořit školu Sion už na červnové zastupitelstvo kraje. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Boj o zvýšení míst v hradecké soukromé střední škole Sion High School skončil šalamounským rozhodnutím rady kraje, která škole s 200 studenty navrhla zvednout kapacitu na 240 namísto požadovaných 480 míst.

Další kolo bitvy se v následujících týdnech odehraje na ministerstvu školství, jehož šéfku Kateřinu Valachovou hodlají navštívit obě znesvářené strany: zástupci kraje i školy.

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) chce s radní pro školství Táňou Šormovou (KSČM) ministryni důrazně upozornit nejen na to, že v minulosti panovala dohoda, kdy ministerstvo při svém rozhodování kladlo důraz na posudek z kraje, ale také na to, že sdružení Sion při provozování své střední školy nejspíš porušilo školský zákon.

„Z inspekční zprávy z března vyplývá, že škola porušila zákon ve smyslu překročení nastavené kapacity školy. O tomto se škola ve své žádosti vůbec nezmínila. Když kontrola na nedostatky upozornila v březnu a škola v dubnu vypíše výběrová řízení na místa, která nemá, nevypadá to, jako že by k tomu došlo nevědomky,“ pozastavuje se radní Šormová, která šla do rady s návrhem nezvýšit Sionu kapacitu ani o jediné místo, ale nakonec ji přehlasovali koaliční partneři z ČSSD o jeden hlas s návrhem zvýšení o 40 míst.

Je to vstřícné gesto, tvrdí hejtman

„Takové rozhodnutí škole umožní fungovat. Je to od nás vstřícné gesto, ale zároveň i vzkaz, že nebudeme sedět se založenýma rukama a přihlížet možnému porušování zákona,“ obhajuje Franc svůj protinávrh, který mu kolegové ze sociální demokracie v radě odhlasovali.

Ředitel centra Sion Denis Doksanský, který byl koncem června s několika desítkami studentů žádat zastupitele o kladné rozhodnutí, tvrdí, že 21 žáků nad limit je z důvodu nerozhodnosti ministerstva.

„Ministerstvo porušilo zákonné lhůty. My jsme měli dvě možnosti, buď budeme krátit naše studenty a způsobíme jim nepříjemnosti, a nebo zariskujeme a překročíme limit,“ popisuje Doksanský. Inspekci na své škole podle svých slov považuje za trest od bývalého ministra Marcela Chládka, na nějž Sion dlouhodobě tlačil kvůli zvýšení kapacity.

Možná zase přijdeme se studenty, varuje ředitel

O pomoc chce nyní žádat i jeho nástupkyni Valachovou. „Už s ní jednali naši přátelé z politických kruhů. I kdyby nám to ministerstvo nyní nepřikleplo, budeme se snažit dál a dál. Nevylučuji ani, že opět se studenty v září přijdeme na zastupitelstvo,“ slibuje Doksanský.

Z toho nejsou příliš nadšení představitelé kraje. „Pokud bychom my nebo ministerstvo nakonec rozhodli ve prospěch školy, mohly by nátlakovým způsobem začít postupovat další a další,“ upozorňuje Šormová.

O zvýšení kapacity z 200 na 480 škola, již provozuje křesťanské sdružení Sion, žádá už od podzimu 2013. Kraj se však už dvakrát vyjádřil nesouhlasně a ministerstvo školství, které o kapacitách středních škol rozhoduje, jeho doporučení respektovalo.

Kraj se brání zvyšovat kapacity škol

„Vzhledem k demografickému vývoji v kraji nedáváme souhlasné stanovisko žádné střední škole, která by chtěla zvyšovat svoji kapacitu,“ upozorňoval vedoucí oddělení středních škol na kraji Miloš Kosina už loni, kdy si křesťanské sdružení na ministerstvo podalo rozklad.

Kraj se zvýšení kapacity soukromé střední školy o více než 100 procent brání především proto, že kvůli demografickému vývoji zejí třídy řady krajských škol prázdnotou, což musí politici regulovat velmi nepopulárním slučováním škol či rušením tříd a některých oborů.

Sion chce zvýšit dálkový pedagogický obor, na který škola přijala zájemce z řad zaměstnanců mateřských škol, kteří si potřebují doplnit vzdělání, aby mohli zůstat na svých pozicích.

„Při zjišťování podkladů jsem kontaktovala i úřad práce s dotazem, jestli je zvýšená potřeba absolventů tohoto pedagogického oboru, podle ředitele úřadu je spíše jejich převis, a to i z důvodu, že boom rozšiřování mateřských škol pomalu končí. Stejný obor zároveň nabízí státní škola v Nové Pace, jiná soukromá škola v Hradci Králové či hradecká univerzita,“ uzavírá krajská radní.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

Šlechtění jablek trvá desítky let, ta nejlepší v obchodech nenajdete

Tým šlechtitelů vedený Luborem Zeleným pracuje na odrůdách nejen nových jablek,...

Nechají vyklíčit semínko z ohryzku jablka, které bylo hezky barevné i dobré, a pak jen čekají na sklizeň? Ani náhodou....

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz