Protest studentů hořického gymnázia v Hradci Králové (2. listopadu 2010)

Protest studentů hořického gymnázia v Hradci Králové (2. listopadu 2010) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V Hořicích otevřou soukromé gymnázium, ale na zaplnění mají jen měsíc

  • 0
Doslova šibeniční termín mají učitelé z Hořic v Podkrkonoší, kteří se po sloučení tamního gymnázia s dalšími středními školami rozhodli založit gymnázium soukromé. Po zamítnutí první žádosti o zápis jim nyní Ministerstvo školství projekt schválilo a jim zbývá pouhý měsíc na to, aby sehnali sponzory i samotné studenty.

 „Věříme, že vše vyjde,“ říká Šárka Šandová, učitelka bývalého hořického gymnázia. To kraj sloučil před třemi lety s tamní obchodní akademií, vyšší odbornou školou rozvoje venkova a střední zemědělskou školou.

Už více než rok se ale Šandová snaží spolu s dalšími čtyřmi kantory usiluje o vznik soukromé školy, která by studentům nabídla praktičtěji založenou výuku. Letos v Hořicích odmaturoval poslední ročník čtyřletého gymnázia, takže tam nyní působí už jen osmileté státní gymnázium. Nejbližší čtyřletý všeobecný obor nabízí až Nový Bydžov, Jičín či Nová Paka.

Ministerstvo nedodrželo svůj slib, zlobí se vedení kraje

„Na tobě, Táňo, teď je, abys poslala hodně ostrý dopis kolegovi Marcelu Chládkovi,“ rozhořčil se hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, když se při tiskové konferenci dozvěděl, že Ministerstvo školství povolilo založení soukromého gymnázia v Hořicích.
Zklamání z rozhodnutí neskrývala ani radní pro školství Táňa Šormová. „Vím to od pondělí a jsem z toho docela zděšená,“ uvedla radní, která teď bude zvažovat co dál. Přiznává, že vznik nového gymnázia může kraji narušit koncepci středních škol, podle níž v Hořicích sloučil tří ústavy v jeden celek.
„Počet dětí v Hořicích je stále stejný a pokud se otevře nová škola, může ohrozit některé obory, které tam existují v námi zřizované škole. V budoucnu bychom tak museli některé obory utlumovat,“ uvedla Šormová.

Hejtman si myslí, že novým rozhodnutím ministerstvo porušilo slib daný kraji. „V minulosti nám přislíbili, že bez souhlasu kraje nepovolí otevření žádné další střední školy,“ tvrdí hejtman.

„Takovou iniciativu vítáme, rozšíří nabídku středoškolského vzdělání v oblasti, čtyřletých gymnaziálních oborů je u nás opravdu málo,“ říká o novém projektu hořický starosta Ivan Doležal.

Ten spolu se zastupiteli přislíbil projektu Škola pro život městskou budovu bývalého gymnázia. To se po sloučení přestěhovalo do budovy Královéhradeckého kraje a jeho objekt v Husově ulici tak zůstal prázdný.

„Fyzicky ještě přebíráme budovu od Královéhradeckého kraje. V jedné části by měl být depozitář jičínského muzea a druhou část chceme poskytnout za přiměřenou cenu soukromému gymnáziu,“ potvrzuje Doležal.

Souhlasné stanovisko učitele překvapilo

Žádost o zápis nové soukromé školy podali učitelé už loni v září, ale Ministerstvo školství ji letos na jaře odmítlo zaregistrovat. Škola tak nemohla vyhlásit přijímací řízení ani přijímat přihlášky.

„Ministerstvo bere při rozhodování ohled na stanovisko kraje a ten náš projekt nedoporučil,“ vysvětluje spoluzakladatelka soukromého gymnázia Šandová.

Učitelé se ale nevzdali a podali proti rozhodnutí ministerstva rozklad. A 16. července byli mile překvapeni, když jim ve schránce přistálo souhlasné stanovisko.

„Velký zájem jsme dokládali i peticí občanů, kterou během týdne podepsalo přes 300 lidí, i dalšími podpůrnými vyjádřeními od veřejnosti, rodičů i ředitelů základních škol z Hořic a okolí,“ vysvětluje učitelka s dvacetiletou praxí.

Soukromé gymnázium v Hořicích

Projekt Škola pro život počítá s kapacitou 120 až 160 žáků a financovat ho zakladatelé chtějí kromě školným i státními dotacemi, granty či sponzorskými dary.

Koncept výuky bude zaměřený praktičtěji než na klasických gymnáziích, počítá s více cvičeními v jednotlivých předmětech, například ve formě expedic a projektů přímo v terénu.

Ministerstvo jí a jejím kolegům dalo za pravdu. „Nelze také zcela pominout žadateli uváděný fakt, že pro žáky hořických devátých ročníků základních škol bude možnost vzdělávat se ve čtyřletém gymnaziální oboru v nejbližších městech ztížena, protože gymnázia v Jičíně a Nové Pace kapacitu pro následující školní rok nenavyšují,“ uvedl v dokumentu odbor vnějších vztahů a komunikace ministerstva.

Zájemci složí přijímačky na konci srpna

Projekt sice počítá s kapacitou školy 120 až 160 žáků, ale zakladatelům je jasné, že tolik studentů se do září nepřihlásí. „Může se stát, že budeme začínat jen s malým počtem studentů, to záleží na jejich zájmu i na sponzorech,“ říká Šandová.

Zájemci o studium budou mít možnost složit přijímací zkoušky na konci srpna. Přihlášky mohou poslat do 26. srpna.

„Je přirozené, že soukromá škola se bez školného neobejde. Až definitivně rozhodneme, že v září začneme, budeme shánět sponzory a čím více se přihlásí studentů, tím nižší bude školné. Hranice, nad kterou na Hořicku nechceme jít, je 1 500 korun měsíčně, protože to je cena dojíždění do Hradce Králové,“ vysvětluje spoluzakladatelka soukromého gymnázia.

,