Tomáš Komárek (vlevo), Daniel Laube a Adéla Karmanská z hradeckého gymnázia testují svou formuli na exhibičních závodech. | foto: CFR Team

Formule hradeckých studentů dobývá Česko. Letos se jmenuje Curiosity

  • 3
Už počtvrté se studenti z hradeckého Gymnázia J. K. Tyla pustili do mezinárodní školní soutěže modelů formulí. Vyhrát chtějí s dravcem, který se jmenuje stejně jako marsovské vozítko, má superlehká kola a umí levitovat.

Váží papírových 55 gramů, na pouhých 20 metrech dokáže zrychlit na 65 kilometrů v hodině a jmenuje se Curiosity. Tento superrychlý dravec kromě mnoha dalších nej... může týmu hradeckých studentů zajistit i cestu na mistrovství světa.

Letošní model formule nazvali studenti podle vozítka, které stále operuje na Marsu.

Ale popořadě. Gymnázium J. K. Tyla se na republikové finále mezinárodní soutěže Formule 1 mezi školami připravuje už počtvrté. Jejich stroj by měl být ještě rychlejší, marketingový plán nadupanější, tým silnější a tuningové doplňky japonštější.

Jde o soutěž týmů, které ho musí navrhnout, sestrojit, na fréze vysoustružit, propagovat a nakonec závodit se svým vlastním modelem formule. Ten musí být poháněn oxidem uhličitým a co nejrychleji vystřelit po rovné dvacetimetrové dráze.

Vyvíjejí vozítko co nejlehčí, co nejrychlejší

CFR tým, jak si hradecká parta říká, skončil loni v celostátním finále třetí. Kdyby zvítězil, jel by na světový šampionát, kde by se utkal s nejlepšími týmy z celého světa.

A to se může podařit letos, kdy pošle do závodu zcela novou formuli, které dali jméno Curiosity.

"Snažíme se o to, aby byla co nejlehčí a nejrychlejší. Ona se po startu skoro vznáší, neboť každým zbytečným dotykem o povrch ztrácí drahocenné setiny, které mohou hrát ve výsledku roli," říká manažer týmu, student Marek Fanderlík.

Musí zvládnout formuli od návrhu po sponzoring

Aby šestičlenná parta v konkurenci osmnácti týmů uspěla, musí nejen zvládnout formuli vyrobit, ale také si sehnat peníze, vést rozpočet a své stáji dělat patřičnou reklamu.

I proto se v ulicích Hradce už brzy objeví zhruba dvacet svítících reklamních bannerů s jejich plakátem. Studenti si také sami musí domluvit sponzory, vždyť celý projekt je stojí několik desítek tisíc.

"Po loňském finále jsme si řekli, že do toho půjdem znovu. Dali jsme dohromady tým a vrhli se na věc," popisuje týmový manažer Tomáš Komárek. V týmu je kromě pěti kluků také jedna dívka - Adéla Karmanská se stará o design.

Výsledkem skoro celoroční práce je futuristický model Curiosity.

"Jsme zatím jediný tým, který svůj model zveřejnil. Aby formule doslova letěla, má silonová kolečka s příměsí grafitu. Celé auto jsme navíc polepili modelářským papírem, který formuli zpevní, dovézt jsme si ho nechali až z Japonska," prozrazuje Daniel Macek.

Podobných specialit si na své soupeře připravil hradecký tým ještě víc. Tak třeba levitron neboli zařízení, pomocí něhož bude formule na závodech při propagaci levitovat a otáčet se několik centimetrů nad zemí.

Týmu si všiml skutečný komisař

Týmu si dokonce všiml i traťový komisař skutečných závodů formule 1 Paul Winter. CFR tým jej potkal na exhibičních závodech, kde si Winter na dráze jejich model dokonce sám vyzkoušel.

"Ukazoval nám fotky se slavným pilotem F1 Lewisem Hamiltonem a dost jsme zírali. Chtěli bychom se s ním domluvit i na další spolupráci. Snad bude mít zájem, mohl by nám třeba dělat patrona," dodává Komárek.

Od pátku do neděle čeká CFR tým semifinále, postup berou jako povinnost. Finálové kolo přijde na řadu 8. června a šampion pojede na světové mistrovství do USA. Vítězové dostanou stipendium na univerzitu v Londýně.