Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrál si ve filmu a pak spadl. Jaroměř však pořídí most nový

  8:45aktualizováno  8:45
Zastupitelé v Jaroměři na Náchodsku se shodli na tom, že Komenského most přes Labe, poškozený nedávnou povodní, už nebudou opravovat. Nejdříve ho nahradí provizorní lávka a pak zcela nový most.

Hasičům se nakonec podařilo upevnit lávku na obou koncích. Železný most z roku 1883 přes Labe měl především poničený středový pilíř, město jej chce kompletně vyměnit. | foto: Michal Fanta

Historický Komenského most v Jaroměři, který se stal jedním ze symbolů letošních povodní v kraji, zůstane jen na fotkách.

Sice se ho zastávalo několik tamních obyvatel, ale jaroměřští zastupitelé rozhodli: Místo oprav letitého mostu poničeného velkou vodou bude úplně nový.

Souhlasilo jich s tím sedmnáct z osmnácti. Oprava starého mostu, kterou odborníci odhadli až na 19 milionů korun, by totiž přišla dráž než nová stavba.

Fotogalerie

"Náklady na nový most by mohly být 13 až 15 milionů korun. V červenci budeme v zastupitelstvu řešit, zda na nový most vypíšeme zjednodušenou architektonickou soutěž," řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

Pokud vše půjde hladce, nový most by se mohl objevit mezi náměstím a Základní školou na Ostrově už v půlce příštího roku.

"Má svou logiku, že když město pořídí nový most, sto let na něj nemusí sáhnout. Jen pokud by byl postaven výhradně pro pěší a cyklisty, měl bych obavu o přístup auty na náměstí, kdyby se začalo s opravami Tyršova mostu u pošty. Kolem kostela se nedostane těžká technika," namítl obyvatel Jaroměře Otto Salač.

Marná snaha o záchranu

Jaroměřský sochař Petr Novák nebo památkáři se sice původního mostu starého 130 let snažili zastat, ale marně. Památkáři oceňují most s příhradovou nýtovanou konstrukcí pro jeho stáří i proto, že tento kout Jaroměře si uchovával nezměněnou harmonickou podobu z poloviny 80. let 19. století.

Most se mohl stát kulturní památkou, jenže než rozhodlo ministerstvo kultury, přišla povodeň. Konstrukce leží na území památkové zóny, ale památkáři museli dbát na to, že je v havarijním stavu.

"Přejeme si, aby si toto místo zachovalo svůj urbanismus. Pro nás je důležité, pokud se do stejného místa vrátí most s lehkou vzdušnou konstrukcí a v obdobných rozměrech i výšce, aby ladil s panoramatem památkové zóny s historickými domy náměstí až po chrám svatého Mikuláše. Zda bude mít most středový pilíř, je zatím otevřené," řekl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský.

Od minulého pondělí pracuje na mostě firma, která původně měla 3. června nastoupit jen na jeho opravy. Radní s ní po povodních uzavřeli smlouvu, že během tří týdnů starý most podepře, rozmontuje a odstraní.

Most si zahrál ve filmu Jiřího Vejdělka Něžné vlny

Dvě třetiny materiálu skončí ve šrotu a nepoškozená boční lávka by mohla jednou sloužit na Metuji nedaleko pevnosti Josefov.

Komenského most v datech

  • v 19. století se chodilo přes Labe po úzké dřevěné lávce a na náměstí se vstupovalo průchodem v radnici
  • teprve koncem 19. století město vykoupilo a zbořilo tři domy na náměstí, v jejich proluce vznikl nový příjezd k řece
  • na něj navazoval Komenského most k chlapecké škole
  • hlavní středová část vznikla v letech 1883 až 1884
  • krajové lávky přibyly v roce 1931
  • kvůli rekonstrukci mostu na něj od 90. let nesměla auta
  • při povodni z 2. na 3. června 2013 se jedna z bočních lávek zřítila do řeky a praskl středový pilíř

Město za dosavadní záchranné práce na mostu zatím vydalo přes 700 tisíc korun. Odstranění zbytku přijde ještě na 2,6 milionu. Radnice chce získat peníze na povodňové škody od státu.

"Pevně věřím, že seženeme peníze na odstranění poškozeného mostu, už jsme o ně požádali, a také peníze na nový most. Tam jednání teprve začnou," řekl starosta Klepsa.

Radnice chce nyní zařídit alespoň provizorní most, protože to je rušná spojnice mezi náměstím a parkem Na Ostrově.

Mostařská firma už nabídla přechodný most na rok za 820 tisíc korun, další nabízí armáda. S ní město teprve ujasňuje podmínky, muselo by za něj rovněž zaplatit.

Na starý most z let 1883 až 1884 nesměla už několik let auta a poškozené boční lávky byly pro pěší zavřeny.

Těsně předtím, než se 3. června po druhé hodině ráno utrhla boční lávka, si most ještě stihl zahrát ve filmu Jiřího Vejdělka Něžné vlny, ve kterém se objeví třeba Jan Budař nebo Vojtěch Dyk.

Filmaři točili na mostě ještě v předvečer zřícení lávky a po dlouho zavřených částech se tehdy prošli také místní lidé.

"V neděli odpoledne byl kvůli filmování most otevřený, a tak jsem se po desítkách let prošel s rodinou po jeho lávce. Bylo to vlastně naposledy. Budu si to pamatovat nadosmrti, za pár hodin se lávka zřítila do řeky, je s ní konec a tím i konec s celým mostem," povzdychl si památkář Balský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Najdete na iDNES.cz