Zahrál si ve filmu a pak spadl. Jaroměř však pořídí most nový

  8:45aktualizováno  8:45
Zastupitelé v Jaroměři na Náchodsku se shodli na tom, že Komenského most přes Labe, poškozený nedávnou povodní, už nebudou opravovat. Nejdříve ho nahradí provizorní lávka a pak zcela nový most.

Hasičům se nakonec podařilo upevnit lávku na obou koncích. Železný most z roku 1883 přes Labe měl především poničený středový pilíř, město jej chce kompletně vyměnit. | foto: Michal Fanta

Historický Komenského most v Jaroměři, který se stal jedním ze symbolů letošních povodní v kraji, zůstane jen na fotkách.

Sice se ho zastávalo několik tamních obyvatel, ale jaroměřští zastupitelé rozhodli: Místo oprav letitého mostu poničeného velkou vodou bude úplně nový.

Souhlasilo jich s tím sedmnáct z osmnácti. Oprava starého mostu, kterou odborníci odhadli až na 19 milionů korun, by totiž přišla dráž než nová stavba.

Fotogalerie

"Náklady na nový most by mohly být 13 až 15 milionů korun. V červenci budeme v zastupitelstvu řešit, zda na nový most vypíšeme zjednodušenou architektonickou soutěž," řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

Pokud vše půjde hladce, nový most by se mohl objevit mezi náměstím a Základní školou na Ostrově už v půlce příštího roku.

"Má svou logiku, že když město pořídí nový most, sto let na něj nemusí sáhnout. Jen pokud by byl postaven výhradně pro pěší a cyklisty, měl bych obavu o přístup auty na náměstí, kdyby se začalo s opravami Tyršova mostu u pošty. Kolem kostela se nedostane těžká technika," namítl obyvatel Jaroměře Otto Salač.

Marná snaha o záchranu

Jaroměřský sochař Petr Novák nebo památkáři se sice původního mostu starého 130 let snažili zastat, ale marně. Památkáři oceňují most s příhradovou nýtovanou konstrukcí pro jeho stáří i proto, že tento kout Jaroměře si uchovával nezměněnou harmonickou podobu z poloviny 80. let 19. století.

Most se mohl stát kulturní památkou, jenže než rozhodlo ministerstvo kultury, přišla povodeň. Konstrukce leží na území památkové zóny, ale památkáři museli dbát na to, že je v havarijním stavu.

"Přejeme si, aby si toto místo zachovalo svůj urbanismus. Pro nás je důležité, pokud se do stejného místa vrátí most s lehkou vzdušnou konstrukcí a v obdobných rozměrech i výšce, aby ladil s panoramatem památkové zóny s historickými domy náměstí až po chrám svatého Mikuláše. Zda bude mít most středový pilíř, je zatím otevřené," řekl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský.

Od minulého pondělí pracuje na mostě firma, která původně měla 3. června nastoupit jen na jeho opravy. Radní s ní po povodních uzavřeli smlouvu, že během tří týdnů starý most podepře, rozmontuje a odstraní.

Most si zahrál ve filmu Jiřího Vejdělka Něžné vlny

Dvě třetiny materiálu skončí ve šrotu a nepoškozená boční lávka by mohla jednou sloužit na Metuji nedaleko pevnosti Josefov.

Komenského most v datech

  • v 19. století se chodilo přes Labe po úzké dřevěné lávce a na náměstí se vstupovalo průchodem v radnici
  • teprve koncem 19. století město vykoupilo a zbořilo tři domy na náměstí, v jejich proluce vznikl nový příjezd k řece
  • na něj navazoval Komenského most k chlapecké škole
  • hlavní středová část vznikla v letech 1883 až 1884
  • krajové lávky přibyly v roce 1931
  • kvůli rekonstrukci mostu na něj od 90. let nesměla auta
  • při povodni z 2. na 3. června 2013 se jedna z bočních lávek zřítila do řeky a praskl středový pilíř

Město za dosavadní záchranné práce na mostu zatím vydalo přes 700 tisíc korun. Odstranění zbytku přijde ještě na 2,6 milionu. Radnice chce získat peníze na povodňové škody od státu.

"Pevně věřím, že seženeme peníze na odstranění poškozeného mostu, už jsme o ně požádali, a také peníze na nový most. Tam jednání teprve začnou," řekl starosta Klepsa.

Radnice chce nyní zařídit alespoň provizorní most, protože to je rušná spojnice mezi náměstím a parkem Na Ostrově.

Mostařská firma už nabídla přechodný most na rok za 820 tisíc korun, další nabízí armáda. S ní město teprve ujasňuje podmínky, muselo by za něj rovněž zaplatit.

Na starý most z let 1883 až 1884 nesměla už několik let auta a poškozené boční lávky byly pro pěší zavřeny.

Těsně předtím, než se 3. června po druhé hodině ráno utrhla boční lávka, si most ještě stihl zahrát ve filmu Jiřího Vejdělka Něžné vlny, ve kterém se objeví třeba Jan Budař nebo Vojtěch Dyk.

Filmaři točili na mostě ještě v předvečer zřícení lávky a po dlouho zavřených částech se tehdy prošli také místní lidé.

"V neděli odpoledne byl kvůli filmování most otevřený, a tak jsem se po desítkách let prošel s rodinou po jeho lávce. Bylo to vlastně naposledy. Budu si to pamatovat nadosmrti, za pár hodin se lávka zřítila do řeky, je s ní konec a tím i konec s celým mostem," povzdychl si památkář Balský.

Nejčtenější

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Další z rubriky

Mělnická bouda v Peci je opravená, opět se v ní budou léčit děti

Mělnická bouda v Peci pod Sněžkou

Do nových pokojů se po Vánocích nastěhují děti s dýchacími problémy, které jezdí do Mělnické boudy nad Pecí pod Sněžkou...

Oprava hradeckého náměstí se jen tak nehne, hořický úřad stále nestíhá

Velké náměstí v Hradci Králové.

Ještě letos v únoru hradecká radnice věřila, že hořický stavební úřad nejpozději v dubnu rozlouskne nepříjemnost, kvůli...

Vlak na Náchodsku rozmetal auto, řidič vyvázl se zlomenými žebry

Nehoda spěšného vlaku a auta u Červeného Kostelce (18.12.2018).

U Červeného Kostelce na Náchodsku se dopoledne srazil vlak s osobním autem. Zraněného řidiče museli hasiči vyprostit a...

Najdete na iDNES.cz