Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrál si ve filmu a pak spadl. Jaroměř však pořídí most nový

  8:45aktualizováno  8:45
Zastupitelé v Jaroměři na Náchodsku se shodli na tom, že Komenského most přes Labe, poškozený nedávnou povodní, už nebudou opravovat. Nejdříve ho nahradí provizorní lávka a pak zcela nový most.

Hasičům se nakonec podařilo upevnit lávku na obou koncích. Železný most z roku 1883 přes Labe měl především poničený středový pilíř, město jej chce kompletně vyměnit. | foto: Michal Fanta

Historický Komenského most v Jaroměři, který se stal jedním ze symbolů letošních povodní v kraji, zůstane jen na fotkách.

Sice se ho zastávalo několik tamních obyvatel, ale jaroměřští zastupitelé rozhodli: Místo oprav letitého mostu poničeného velkou vodou bude úplně nový.

Souhlasilo jich s tím sedmnáct z osmnácti. Oprava starého mostu, kterou odborníci odhadli až na 19 milionů korun, by totiž přišla dráž než nová stavba.

Fotogalerie

"Náklady na nový most by mohly být 13 až 15 milionů korun. V červenci budeme v zastupitelstvu řešit, zda na nový most vypíšeme zjednodušenou architektonickou soutěž," řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

Pokud vše půjde hladce, nový most by se mohl objevit mezi náměstím a Základní školou na Ostrově už v půlce příštího roku.

"Má svou logiku, že když město pořídí nový most, sto let na něj nemusí sáhnout. Jen pokud by byl postaven výhradně pro pěší a cyklisty, měl bych obavu o přístup auty na náměstí, kdyby se začalo s opravami Tyršova mostu u pošty. Kolem kostela se nedostane těžká technika," namítl obyvatel Jaroměře Otto Salač.

Marná snaha o záchranu

Jaroměřský sochař Petr Novák nebo památkáři se sice původního mostu starého 130 let snažili zastat, ale marně. Památkáři oceňují most s příhradovou nýtovanou konstrukcí pro jeho stáří i proto, že tento kout Jaroměře si uchovával nezměněnou harmonickou podobu z poloviny 80. let 19. století.

Most se mohl stát kulturní památkou, jenže než rozhodlo ministerstvo kultury, přišla povodeň. Konstrukce leží na území památkové zóny, ale památkáři museli dbát na to, že je v havarijním stavu.

"Přejeme si, aby si toto místo zachovalo svůj urbanismus. Pro nás je důležité, pokud se do stejného místa vrátí most s lehkou vzdušnou konstrukcí a v obdobných rozměrech i výšce, aby ladil s panoramatem památkové zóny s historickými domy náměstí až po chrám svatého Mikuláše. Zda bude mít most středový pilíř, je zatím otevřené," řekl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský.

Od minulého pondělí pracuje na mostě firma, která původně měla 3. června nastoupit jen na jeho opravy. Radní s ní po povodních uzavřeli smlouvu, že během tří týdnů starý most podepře, rozmontuje a odstraní.

Most si zahrál ve filmu Jiřího Vejdělka Něžné vlny

Dvě třetiny materiálu skončí ve šrotu a nepoškozená boční lávka by mohla jednou sloužit na Metuji nedaleko pevnosti Josefov.

Komenského most v datech

  • v 19. století se chodilo přes Labe po úzké dřevěné lávce a na náměstí se vstupovalo průchodem v radnici
  • teprve koncem 19. století město vykoupilo a zbořilo tři domy na náměstí, v jejich proluce vznikl nový příjezd k řece
  • na něj navazoval Komenského most k chlapecké škole
  • hlavní středová část vznikla v letech 1883 až 1884
  • krajové lávky přibyly v roce 1931
  • kvůli rekonstrukci mostu na něj od 90. let nesměla auta
  • při povodni z 2. na 3. června 2013 se jedna z bočních lávek zřítila do řeky a praskl středový pilíř

Město za dosavadní záchranné práce na mostu zatím vydalo přes 700 tisíc korun. Odstranění zbytku přijde ještě na 2,6 milionu. Radnice chce získat peníze na povodňové škody od státu.

"Pevně věřím, že seženeme peníze na odstranění poškozeného mostu, už jsme o ně požádali, a také peníze na nový most. Tam jednání teprve začnou," řekl starosta Klepsa.

Radnice chce nyní zařídit alespoň provizorní most, protože to je rušná spojnice mezi náměstím a parkem Na Ostrově.

Mostařská firma už nabídla přechodný most na rok za 820 tisíc korun, další nabízí armáda. S ní město teprve ujasňuje podmínky, muselo by za něj rovněž zaplatit.

Na starý most z let 1883 až 1884 nesměla už několik let auta a poškozené boční lávky byly pro pěší zavřeny.

Těsně předtím, než se 3. června po druhé hodině ráno utrhla boční lávka, si most ještě stihl zahrát ve filmu Jiřího Vejdělka Něžné vlny, ve kterém se objeví třeba Jan Budař nebo Vojtěch Dyk.

Filmaři točili na mostě ještě v předvečer zřícení lávky a po dlouho zavřených částech se tehdy prošli také místní lidé.

"V neděli odpoledne byl kvůli filmování most otevřený, a tak jsem se po desítkách let prošel s rodinou po jeho lávce. Bylo to vlastně naposledy. Budu si to pamatovat nadosmrti, za pár hodin se lávka zřítila do řeky, je s ní konec a tím i konec s celým mostem," povzdychl si památkář Balský.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Bakterii, kvůli níž zvracely desítky lidí, zřejmě do bistra někdo zavlekl

Uzavřené bistro v centru Hradce Králové.

Laboratorní testy vzorků z bistra v centru Hradce Králové, kde se po konzumaci jídla otrávilo 57 lidí, potvrdily výskyt...Horolezec Jaroš vyslal nosiče na Sněžku, nejlepší byli padesátníci

Třicítka novodobých šerpů vynesla na nejvyšší krkonošskou horu tunu nápojů (16....

Tunu nealkoholických nápojů vytahali účastníci sobotního Sherpa cupu na Poštovnu na Sněžce. Mezi muži zvítězili...

Mladík se vymlouval na lechtání, za zneužití sestřenice dostal podmínku

Ilustrační snímek

Krajský soud v Hradci Králové uložil podmínku Petru N. za znásilnění a pohlavní zneužití nezletilé sestřenice. Podle...

Veterináři odebrali chovatelce z Trutnovska přes padesát týraných psů

Chovatelce ve Vlčkovicích odebrali přes padesát týraných psů (20. 6. 2018).

Úřady odebraly chovatelce z Vlčkovic na Trutnovsku více než padesát týraných psů. Inspektoři zjistili už při kontrole v...

Další z rubriky

Veterináři odebrali chovatelce z Trutnovska přes padesát týraných psů

Chovatelce ve Vlčkovicích odebrali přes padesát týraných psů (20. 6. 2018).

Úřady odebraly chovatelce z Vlčkovic na Trutnovsku více než padesát týraných psů. Inspektoři zjistili už při kontrole v...

Benediktini uspěli u soudu, státu nařídil vydat dva pozemky na Broumovsku

Klášterní kostel sv. Vojtěcha v Broumově, prelatura benediktinského kláštera

Benediktini dostanou od státu dva pozemky na Broumovsku. Vrchní soud v Praze potvrdil rozhodnutí hradeckého krajského...

Dozorci možná porušili předpisy, říká GIBS k sebevraždě vraha Dahlgrena

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

V souvislosti se smrtí čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena, který se oběsil ve věznici Valdice na Jičínsku, se žádný z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz